6-10.12.2023 / Białystok

15. MFFK ŻUBROFFKA edukuje!

15. MFFK ŻUBROFFKA edukuje!

Festiwal ŻUBROFFKA kocha kino, dlatego od lat staramy się uczyć, jak to kino tworzyć i jak o nim rozmawiać. Już tradycyjnie do współpracy zachęcamy kinomanów w każdym wieku!

Wszystkie warsztaty odbędą się w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA, w dniach 9–13 czerwca 2021.

W tym roku najmłodszym proponujemy eko-recyklingowe warsztaty filmowe „Leśne opowieści”, podczas których dzieci stworzą pod kierunkiem animatorki Pauliny Szewczyk animacje poklatkowe, wykorzystując do tego codzienne śmieci.
W ramach warsztatów kostiumograficznych „Szata na człowieka”, Małgorzata Karpiuk zdradzi uczestnikom tajniki pracy kostiumografa na planach filmowych, reklamowych, serialowych i teatralnych.
Z kolei seniorzy – pod okiem Rafała Łysaka – stworzą film w stylu kampanii społecznej „reklamujący” życie na Ziemi, skierowany do przedstawicieli pozaziemskich cywilizacji.

Eko-recyklingowe warsztaty filmowe dla dzieci: Leśne Opowieści

prowadzenie: Paulina Szewczyk (Polska)

wiek: 10+ (liczba miejsc ograniczona; maks. 10 osób)
czas trwania warsztatów: 11-13.06.2021
miejsce: Leśna Szkoła Puszczyk, Osowicze
koszt: 40 zł
warsztaty w języku polskim

Zgłoszenia i pytania związane z warsztatami:
Mariusz Bieciuk, bieciuk@centrumzamenhofa.pl, tel. 85 67 67 368

Nabór na udział w warsztatach na podstawie formularza zgłoszeniowego.
Wypełniony formularz zgłoszeniowy proszę przesłać na adres e-mail: bieciuk@centrumzamenhofa.pl do dnia 27.05.2021

FORMULARZ: Formularz_zgloszeniowy_warsztaty dla dzieci_leśne opowieści

„Leśne opowieści” – eko-recyklingowe warsztaty filmowe dla dzieci

Zapraszamy na warsztaty animacji poklatkowej, podczas których poznacie od podszewki tajniki ożywiania obrazu, a stworzone przez Was postaci będą przeżywać niesamowite przygody!
Tematem warsztatów są „Leśne opowieści”, więc już dziś nadstawiajmy uszu, żeby usłyszeć o czym gada las. Nasz film będzie prawdziwie zaskakujący, bo do jego stworzenia wykorzystamy śmieci, którym damy nowe życie. Żeby podkreślić ekologiczny wymiar naszego działania, wyposażeni w worki i rękawiczki, wybierzemy się też na sprzątanie leśnej gęstwiny. Przychodząc na warsztaty zabierzcie ze sobą wasze domowe śmieci, które teoretycznie już do niczego się nie nadają, takie jak opakowania po batonikach, papierowe torebki, foliówki, zakrętki, kapsle itp. Zabierzcie także otwartą głowę pełną pomysłów i całą masę chęci do działania.

Paulina Szewczyk – animatorka i reżyserka, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Łódzkim oraz architektury w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania. Pracę jako animatorka zaczynała w legendarnym łódzkim studiu filmowym Se-Ma-For, co przerodziło się w wieloletnią współpracę. Ma na koncie wiele filmów krótkometrażowych wykonanych w technice animacji poklatkowej.

Filmografia:
„Sponge Ideas” Paristetris – teledysk, animacja lalkowa (reż. Kasia Nalewajka & Paulina Szewczyk)
„Parauszek i przyjaciele” – animacja lalkowa (reż. Krzysztof Brzozowski)
Se – Ma – For Film Festival 2012 i Se – Ma – For Film Festival 2013 – spoty, animacja lalkowa
„Kaibutsukan – The prince of monsters”, animacja lalkowa (reż. Satorino Fuchigami)
„Kulturanek” – TVP Produkcja – czołówka, animacja wycinankowa (reż. Artur Frątczak)
„Univerre” – Exellence in glass – reklama, animacja wycinankowa
„Sacculina Carcini” – animacja lalkowa (reż. Kasia Nalewajka)
„Up on the moon” Sunship Balloon– teledysk, animacja wycinankowa (reż. Marta Brodacka)
„Music of Sony” – animacja lalkowa (reż. Klementyna Margolis, Anna Sałacińska)
„Zapomniana książka” – animacja lalkowa (reż. Agata Gorządek)

organizator: Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”

————————————————————————————————————————–

„Szata na człowieka” – warsztaty kostiumograficzne

prowadzenie: Małgorzata Karpiuk (Polska)

wiek: 16 + (liczba miejsc ograniczona; maks. 10 osób)
czas trwania warsztatów: 11-12.06.2021
miejsce: Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa
koszt: 40 zł
warsztaty w języku polskim

Zgłoszenia i pytania związane z warsztatami:
Mariusz Bieciuk, bieciuk@centrumzamenhofa.pl, tel. 85 67 67 368

Nabór na udział w warsztatach na podstawie formularza zgłoszeniowego.
Wypełniony formularz zgłoszeniowy proszę przesłać na adres e-mail bieciuk@centrumzamenhofa.pl do dnia 27.05.2021

W zgłoszeniu prosimy o podanie ewentualnego dotychczasowego doświadczenia filmowego (Czy brałaś/brałeś udział w jakichś produkcjach filmowych? Czy jesteś twórczynią/twórcą? Czy masz jakieś pomysły filmowe, które chciałabyś/chciałbyś zrealizować? Jakie masz plany zawodowe albo pomysł na siebie? Dlaczego chcesz wziąć udział w tych warsztatach?). Odpowiedzi na którekolwiek z tych pytań będą pomocne w organizowaniu grupy warsztatowej w przypadku, gdy ilość zgłoszeń przekroczy nasze możliwości!

FORMULARZ: Formularz_zgloszeniowy_warsztaty_szata na człowieka

Gdy oglądamy napisy końcowe dużych produkcji, możemy złapać się za głowę od ilości profesji, zrealizowanych na planie zadań, osób, które są niezbędne, by produkcja filmowa się dokonała. W kinie amatorskim do niedawna wystarczył pomysł oraz operator, będący często także reżyserem i montażystą, słowem: mikroekipa. W ostatnich latach spojrzenie na produkcje filmowe uległo jednak zmianie, dostęp do sprzętu i technologii podniósł wymagania, więc nawet na małym planie amatorskim przykłada się coraz większą wagę do detali. Jednym z nich jest kostium. W kinie historycznym jest elementem nieodzownym, w kinie współczesnym można pozwolić sobie na odrobinę luzu, ale to kostiumograf jest od tego, aby wizje reżysera, operatora, scenografa uspójniły się w wizerunku aktorów, którzy są głównym nośnikiem treści, ale muszą też komponować się z resztą warstw obrazu.

O teorii i praktyce pracy kostiumografa na planach filmowych, reklamowych, serialowych i teatralnych opowie kostiumografka Małgorzata Karpiuk.
Uczestnicy warsztatów dowiedzą się także: gdzie i jak w stosunku do pozostałych twórców filmowych ulokować kostiumografa; jakie są różnice w pracy na planie filmowym, serialowym i reklamowym; jakie są etapy pracy kostiumografa; dlaczego – oprócz wiedzy i wyobraźni – kostiumografowi potrzebna jest krzepa fizyczna i odporność psychiczna; jak przygotowywać się do filmów historycznych; co to są moodboardy; czy praca kostiumografa jest inna przy kameralnym offowym filmie i wielkiej międzynarodowej produkcji; kto jest trudniejszym partnerem: producent, reżyser, a może aktor?; jak przygotować kostiumy, by zwiększyć szanse filmu na Oscara?

Małgorzata Karpiuk – pochodzi z Hajnówki, na co dzień mieszka w Warszawie. Absolwentka białorutenistyki na WLS Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2010 roku pracuje jako kostiumografka przy produkcjach fabularnych, serialowych, teatrach TV i reklamach.
Jest twórczynią kostiumów m.in. do filmów „Serce miłości” Łukasza Rondudy, „Wilkołak” Adriana Panka, „Słodki koniec dnia” Jacka Borcucha, serialu HBO „Ślepnąc od świateł” Krzysztofa Skoniecznego i nominowanej ostatnio do Oscara „Aidy” Jasmili Žbanić. Obecnie kończy pracę nad kolejną serialową produkcją HBO, „Warszawianka”. Pasjonuje się podróżami i sztuką.

organizator: Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”

——————————————————————————————————————

Warsztaty filmowe z seniorami: Warsztat z kampanii społecznej 

Prowadzenie: Rafał Łysak

czas trwania warsztatów: 10-13.06.2021
miejsce: Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa
udział bezpłatny (liczba miejsc ograniczona)

Zgłoszenia i pytania związane z warsztatami:
Mariusz Bieciuk, bieciuk@centrumzamenhofa.pl, tel. 85 67 67 368

Warsztat z kampanii społecznej
Uczestnicy warsztatów dostaną zadanie „zareklamowania” życia na Ziemi obcym cywilizacjom! Pod kierunkiem Rafała Łysaka stworzą film w stylu kampanii społecznej, w którym każdy z nich – indywidualnie lub we współpracy z inną osobą – „zareklamuje” dany aspekt życia na naszej planecie. Wszystko po to, by zachęcić hipotetycznych kosmitów do przybycia i zamieszkania tu na stałe. Przypominałoby to trochę wystrzeloną w kosmos w 1972 roku „Płytkę Pioneera” z informacjami o życiu na Ziemi, skierowanymi do obcych cywilizacji. Seniorzy będą musieli w filmie zarówno wychwalać wybrane przez siebie aspekty życia, jak i je zainscenizować, co zostanie w montażu splecione w zgrabną całość.

W dobie pandemii potrzeba nam zastrzyku pozytywnej energii, przypomnienia sobie, jak dobre potrafi być życie. Statystyki dotyczące stanu psychicznego wielu osób w okresie lockdownu są bardzo niepokojące. A któż lepiej może „zareklamować” życie, niż osoba, która zdążyła je poznać w tak wielu aspektach? Dla uczestników warsztatów, zwłaszcza tych, którzy w ostatnim czasie poddali się nieco smutniejszym nastrojom, proces tworzenia filmu może stać się formą miniterapii.

Rafał Łysak – aktualnie student kursu reżyserii fabularnej Studio Prób w Szkole Wajdy, gdzie ukończył już kurs scenariuszowy i dokumentalny. Absolwent Wydziału Aktorskiego PWSFTiT w Łodzi. Zrealizował debiut dokumentalny „Miłość bezwarunkowa”, którego był scenarzystą i reżyserem. Film zdobył wiele nagród na polskich i zagranicznych festiwalach, w tym Złotego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2018 roku, a także Grand Prix, Dzikiego Żubra i wyróżnienie dziennikarzy zagranicznych podczas 14. edycji ŻUBROFFKI. Obecnie w produkcji jest jego drugi dokument „Do trzech razy sztuka” (jest scenarzystą i reżyserem), trwają także prace nad debiutem fabularnym „Tanatos”.