4-8.12.2024 / Białystok

Jury 16. MFFK ŻUBROFFKA

Jury 16. MFFK ŻUBROFFKA

Międzynarodowe Jury oceni krótkie metraże w trzech konkursach polskich i dwóch międzynarodowych. Oprócz Grand Prix festiwalu ŻUBROFFKA oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów, przyzna również nagrody specjalne za najlepszą: Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia oraz Muzykę!

Nadja Andrasev (Węgry)
Animatorka z dyplomem MOME Budapest. Absolwentka Animation Sans Frontiéres i grantu Open Workshop. Jej filmy „The Noise of Licking” i „Symbiosis” były pokazywane w konkursach na wielu festiwalach i otrzymały ponad czterdzieści nagród, w tym Joint Third Prize na Cinéfondation Selection w Cannes i Nagrodę Jury dla najlepszego krótkiego filmu animowanego na SXSW. Jako reżyserka lubi poruszać osobiste tematy związane z obsesjami, voyeuryzmem i seksem.

Michał Marczak (Polska)
Reżyser i scenarzysta. Za film „Wszystkie nieprzespane noce” otrzymał m.in. nagrodę dla najlepszego reżysera na festiwalu Sundance 2016 i pojawił się na listach najlepszych filmów roku, w tym Rolling Stone Magazine i IndieWire. Jego dokument „Fuck for forest” (premiera w konkursie głównym SXSW!) został ogłoszony przez brytyjski magazyn „Dazed and Confused” jednym z „dziesięciu najbardziej innowacyjnych i rozwijających gatunek filmów dokumentalnych ostatnich lat”. Reżyseruje też teledyski, współpracował z takimi artystami jak Radiohead, Mark Pritchard feat. Thom Yorke, Artur Rojek, Brodka. Jego prace komercyjne przyniosły mu liczne nagrody i nominacje, m.in.: Saatchi & Saatchi New Directors Showcase 2018, Cannes YDA, Creative Circle, UKMVA.

Sasha Prokopenko (Ukraina)
Programerka, kuratorka filmowa i tłumaczka z Kijowa, kierowniczka programowa Kijowskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych. Od 2018 jest jedną z kuratorek sekcji Seksualność Ma Znaczenie, skupiającej się na prawach osób LGBTQIA+, prawach kobiet, tożsamości płciowej i pozytywnej seksualności. Kuratoruje też sekcji Nastoletni Ekran Kijowskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Molodist”. Od 2016 pracuje dla niezależnego dystrybutora filmów KyivMusicFilm, który skupia się na filmach o sztuce, muzyce i kulturze.

Sasha Prokopenko zastąpi wcześniejszego jurora, egipskiego reżysera Sameha Alaa, który niestety nie mógł przyjechać na nasz festiwal