7-11.12.2022 / Białystok

Jury 2019

Jury 2019

Jury Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA 2019

JURY GŁÓWNE

Juanita Onzaga (Kolumbia, Belgia)
Reżyserka i operatorka filmowa, tworząca na pograniczu fikcji, dokumentu i eksperymentu. W swych opowieściach porusza tematy pamięci, śmierci i wyobraźni, tworząc historie odzwierciedlające różne spojrzenia na rzeczywistość, w mocnych kontekstach politycznych. W jej filmach wędrujemy przez sny, dżungle i miasta otoczone duchami. Onzaga intymnie łączy poczucie codziennej pustki z poszukiwaniem mistycyzmu, gdzie niewidzialne daje więcej odpowiedzi i znaczeń niż świat realny. Jej film „The Jungle Knows You Better Than You Do” został najlepszym filmem Generation 14plus na MFF w Berlinie (2017), zdobył m.in. VAF Wildcard, był pokazywany w San Sebastian, Sao Paulo, Reykjaviku, Wilnie i Kartagenie. Obecnie reżyserka pracuje nad swym fabularnym debiutem „The Landscapes That You Seek”.

Babis Makridis (Grecja)
Urodził się w greckiej Kastorii. Jego krótki film „The Last Fakir” (2005) otrzymał Newcomer’s Prize na festiwalu filmów krótkometrażowych Drama, a debiut fabularny „L” (2012) został zaprezentowany na Festiwalu Filmowym Sundance, na Rotterdam Tiger Awards i wielu innych festiwalach, otrzymał także Grand Prix Festiwalu Filmowym Molodist w Kijowie. Druga fabuła Makridisa, „Pity” (2018), także miała premierę w Sundance i na Festiwalu Filmowym w Rotterdamie. Zdobyła miano najlepszego filmu Greckiej Akademii Filmowej 2019, a także Nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Turynie oraz nagrody dla najlepszego filmu i reżysera na festiwalu w Odessie. Reżyser kończy właśnie swój trzeci film „Birds or how to be one”.

Zbigniew Czapla (Polska)
Scenarzysta, reżyser, animator, malarz i grafik. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w 2000 roku w Pracowni Filmów Animowanych). Autor eksperymentalnych filmów animowanych: „Papierowe pudełko”, „Toto”, „Dziwny przypadek”. Laureat wielu nagród na festiwalach filmowych m.in. na MFFA Animator w Poznaniu, Etiuda&Anima, Krakowskim Festiwalu Filmowym (Srebrny Lajkonik i Srebrny Smok, 2017), IFF Message to Man w Sankt Petersburgu, Ann Arbor Film Festival (USA), KLIK Amsterdam Animation Festival (Holandia), IAFF ANIMATOU (Szwajcaria), Hollywood Eagle Animation Award (USA). Stypendysta Ellizabeth Greenshields Foundation (Kanada), DAAD (Niemcy) oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Przewodniczący stowarzyszenia ASIFA Poland.

Sergei Kachkin (Rosja)
Producent, reżyser i operator. Dorastał w mieście Perm (ur. 1973). Ukończył Szkołę Filmową im. Mariny Razhbezkiny. Brał udział w programie Cultural Leaders, Filmmakers w USA (2008) i międzynarodowych seminariach, m.in. Aleksandra Sokurowa, Rafi Pittsa, Tue Steena Müllera, Iikka Vehkalahti. Kierownik Działu Projektów Moskiewskiego Forum Koprodukcji MFF w Moskwie (2011-2015). W 2012 roku na Krakowskim Festiwalu Filmowym odbyła się premiera jego filmu „On the Way Home”, który był potem wyświetlany na wielu światowych festiwalach. Od 2015 roku organizator Festiwalu Filmowego DOKer. W 2016 roku premierę miał jego film „Perm-36. Reflexion”, pokazywany również na festiwalach filmowych i uczelniach w Rosji, Europie i Stanach Zjednoczonych.

Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk (Ukraina)
Reżyser i scenarzysta. Absolwent Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Teatru, Kina i Telewizji. W trakcie studiów nakręcił kilka krótkich filmów, które zdobywały nagrody na międzynarodowych festiwalach. Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gaude Polonia” (2015, 2017). Założyciel Ukraińskiej Platformy dla Scenarzystów Terrarium, uczestniczył w Akademii Filmowej Locarno 2019. Członek m.in. Europejskiej Akademii Filmowej i Ukraińskiego Komitetu Oscarowego. Jego krótki film „Sztangista” otrzymał główną nagrodę w swojej kategorii na Warszawskim Festiwalu Filmowym, miał szansę na kwalifikację do Oscarów, był też kandydatem do European Film Awards 2019. Najnowszy film reżysera, pełnometrażowy debiut „Pamfir” został wyprodukowany w TorinoFilmLab i Midpoint Intencive oraz wybrany do Cinéfondation – The Résidence 2019.

 

JURY konkursu NA SKRAJU – eksperyment i wideoart

Aleksandra Czerniawska (Polska)
Artystka wizualna i psycholożka pochodząca z Białegostoku. Zajmuje się malarstwem, instalacjami oraz sztuką wideo. Jej twórczość jest związana tematycznie z Białymstokiem i często odnosi się do historii regionu. Jest autorką obiektu w przestrzeni publicznej „Kino-oko” poświęconego Dzidze Wiertowowi oraz kilku innych prac odnoszących się do tego awangardowego reżysera.

Mihai Grecu (Rumunia)
Urodzony w Rumunii artysta i filmowiec eksperymentalny. Jego prace są wyzwaniem dla percepcji widza mieszające hiperrealistyczne wizje tajemniczych alternatywnych rzeczywistości z współczesnymi obrazami. Tematy kryzysu środowiskowego, absurdalnej hybrydyzacji a także wzniosłość i katastrofy wyrażają ten wieloaspektowy świat. Jego prace są prezentowane na wielu festiwalach filmowych (Locarno, Rotterdam, Montreal), podczas wydarzeń związanych ze sztuką cyfrową (Ars Electronica, Elektra Montréal, Transmediale) oraz na wystawach sztuki współczesnej („Dans la nuit, des images” na Grand Palais, „Labyrinth of my mind” w Cube, „Video Short list: the Dream Machine” w Passage du Retz).

Wojtek Pustoła (Polska)
Artysta wizualny, autor filmów, rzeźbiarz i scenograf. Wypracował charakterystyczny dla siebie minimalistyczny styl, widoczny w jego pracach. W teatrze wyznawca antyscenografii – szuka możliwie najbardziej oszczędnych sposobów kreowania przestrzeni i tworzenia obiektów scenicznych, których funkcja zawsze poprzedza estetykę. Autor dokumentu „White Cube” (2019), osadzonego w poetyce slow cinema filmu o rewolucyjnych zmianach w technice obróbki kamienia i konsekwencjach tych zmian. Autor rzeźb z marmuru, które tworzy w technice bezpośredniego cięcia. Związany z toskańskim regionem Massa-Carrara, gdzie powstają jego rzeźby i prace filmowe.

 

JURY Konkursu Amatorzy

Przewodniczący jury: Ryszard Jaźwiński
Dziennikarz, obserwator wydarzeń filmowych, bywalec i wielokrotny juror festiwali, moderator spotkań z twórcami oraz współtwórca Konkursu Talenty Trójki, także dla młodych filmowców. W Programie III Polskiego Radia od początku swojej pracy zawodowej. Autor niezliczonych wywiadów z gwiazdami i autorytetami kina. Z wieloma z nich zaprzyjaźniony. Od ponad 20 lat tworzy autorską audycję „Trójkowo, filmowo”, uhonorowaną w 2010 roku Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz kilkukrotnie nominowany do tej nagrody codzienny cykl krótkich spotkań z filmowcami – „Fajny film…”.

Członkowie Młodego Jury
Małgorzata Andruszkiewicz
(II Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku)
Gabriela Opońska
(VI Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku)
Martyna Minkiewicz
(VI Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku)
Julita Różak
(Uniwersytet w Białymstoku)
Oliwia Kubas
(III Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku)
Wioletta Oszczapińska
(XI Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku)


JURY Dziennikarzy (Świat)

Jury dziennikarzy zagranicznych przyzna nagrodę za najlepszy film polski (spośród filmów biorących udział w konkursach Studenci i Niezależni).

Irena Kotelovich
Krytyczka filmowa, dziennikarka kulturalna, autorka pisząca w gazecie „Zvyazda”. Publikuje recenzje filmowe w różnych białoruskich mediach. Studiowała dziennikarstwo na Białoruskim Uniwersytecie Państwowym, a kinematografię w Państwowym Instytucie Kina i Telewizji w Petersburgu.

Flavia Dima
Krytyczka filmowa i dziennikarka mieszkająca w Bukareszcie w Rumunii. Jej artykuły publikowane były m.in. w „Indiewire”, MUBI Notebook, „Kinoscope”, „Kinecko” i w Film Menu. Absolwentka Berlinale Talents i Locarno Critics Academy.

Neil Young
Krytyk filmowy i kurator/programista mieszkający w Sunderland (Wielka Brytania) i w Wiedniu. Jego recenzje i relacje z festiwali regularnie pojawiają się m.in. w „The Hollywood Reporter”, „Sight & Sound”, „Tribune” (London) i MUBI Notebook. Członek FIPRESCI i London Critics’ Circle, każdego roku bywa na ponad 25 festiwalach filmowych, wielokrotnie był jurorem, m.in. na Cannes Semaine de la Critique (2013), a także w Wenecji, Berlinie, Locarno, Rotterdamie i Meksyku. Obecnie pracuje jako konsultant, programista lub moderator festiwali: Vienalle, European Film Festival, Vienna Shorts, Crossing Europe i Kortfilmfestivalen. W latach 2011-15 był dyrektorem Bradford International Film Festival, odbywającego się w National Media Museum. Wyreżyserował eksperymentalny dokument „Rihaction”, którego premiera miała miejsce w ramach Festiwalu Filmowego Diagonale 2019 w Graz w Austrii. Jako aktor zadebiutował na dużym ekranie w filmie „The Souvenir” Joanny Hogg (producentem wykonawczym był Martin Scorsese), który miał swoją premierę i zdobył I nagrodę w ramach World Dramatic Competition podczas Festiwalu Filmowego Sundance w 2019 roku.

 

JURY Dziennikarzy (Polska)

Jury polskich dziennikarzy przyzna nagrodę za najlepszy film zagraniczny (spośród filmów biorących udział w konkursach Okno na Wschód i Cały ten Świat).


Magda Maksimiuk
Dziennikarka filmowa współpracująca z polskimi i amerykańskimi mediami. Publikowała swoje teksty m.in. w „Newsweeku”, „Gazecie Wyborczej”, „Zwierciadle”, „PANI”, „Polityce”, „Wysokich obcasach”, a także na Vogue.pl, Przekrój.pl, weekend.gazeta.pl, w Onecie, Interii i WP. Na stałe współpracuje z „Kinem”, „KMAG” i „Aktivist”. Selekcjonerka i rzeczniczka prasowa Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Wykłada amerykański film niezależny w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Uwielbia chodzić po dużych miastach i londyńskich teatrach.

Błażej Hrapkowicz
Prezenter telewizyjny i radiowy, krytyk filmowy, konferansjer. Gospodarz programu „Kino Mówi” w Ale kino+. Prowadzi audycję „Hrapkowidz” w radiowej Czwórce. Dyrektor programowy festiwalu CINEMAFORUM w Warszawie. Współpracuje ze stacją Canal+ i wieloma festiwalami filmowymi. Publikował m.in. w “Kinie”, na portalach Dwutygodnik.com i Filmweb.pl. Współautor książek poświęconych twórczości T. Gilliama, D. Cronenberga, D. Lyncha i K. Kutza oraz anglojęzycznej publikacji o kinie Europy Środkowo-Wschodniej („Eastern Promises”). Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI) i Koła Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Laureat Grand Prix Konkursu im. Krzysztofa Mętraka. Pięciokrotnie nominowany do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Jakub Koisz
Z wykształcenia filolog i kulturoznawca, z zawodu dziennikarz, krytyk i felietonista filmowy. Publikował teksty m.in. w „Magazynie Filmowym” (pismo Stowarzyszenia Filmowców Polskich), NaEkranie, „Kinie”, Film.org.pl, „Twórczości”, „Nowej Fantastyce”, na WP. Często bierze udział w radiowych i telewizyjnych dyskusjach na temat kinematografii i popkultury (Polskie Radio, Tok FM). Miłośnik komiksów i literatury amerykańskiej. Interesuje się też boksem, podnoszeniem ciężarów i polskim hip-hopem.