4-8.12.2024 / Białystok

Jury Dziennikarzy (Polska)

Jury Dziennikarzy (Polska)

Jury polskich dziennikarzy przyzna nagrodę za najlepszy film zagraniczny (spośród filmów biorących udział w konkursach Okno na Wschód i Cały ten Świat)!

 Bartek Przybyszewski
Dziennikarz, podcaster, miłośnik komiksów i filmów. Pisał dla portali Gazeta.pl, Noizz.pl, Onet.pl, WP.pl, Popmoderna. Z wykształcenia andragog i filmoznawca. Dzięki otrzymanemu w tym roku Stypendium Artystycznemu m. st. Warszawy pracuje nad biografią reżysera Marka Piestraka. Planuje wydanie swojej pracy licencjackiej na temat obrazu narkotyków w polskim kinie potransformacyjnym. Prowadzi bloga „Liczne rany kłute” (fb.com/liczneranyklute). Współautor wywiadu rzeki z Krzysztofem Gonciarzem „Rozum i godność człowieka” oraz – wraz z Damianem Sobczykiem – książki o narkotykach „Haj”. Razem z Mateuszem Witkowskim prowadzi podcast o latach 90. i 00. „Podcastex” (fb.com/podcastex), nagrodzony jako podcast roku podczas gali Influencers LIVE Awards 2022.

Typowy Jędrzej – student filmoznawstwa
Od ośmiu lat wydurnia się w internecie i udowadnia, że aby pisać o krytyce, nie trzeba używać w co drugim zdaniu takich słów jak „transcendencja”, „strategia narracyjna” i „demiurg”. Można pisać proste słowa jak „szyneczka” i „papucie” i tym angażować społeczność. Pisze CAPSEM i unika pokazywania buzi, bo ktoś mu kiedyś powiedział, że w internecie można być kim się tylko zechce.

Kuba Armata
Dziennikarz filmowy, dyrektor artystyczny festiwalu Tarnowska Nagroda Filmowa, programer festiwalu Mastercard Off Camera. Współpracuje z Lubuskim Latem Filmowym i Międzynarodowym Festiwalem Filmów Młodego Widza „Ale Kino” w Poznaniu. Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Wydziału Produkcji w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Stale współpracuje z miesięcznikami: „Kino”, „Magazyn Filmowy”, „Lounge”. Regularnie publikuje na łamach Tygodnika „Przegląd” oraz portalu Przekrój.pl. Od lat obsługuje najważniejsze festiwale filmowe m.in. w Cannes, Berlinie, Wenecji czy San Sebastian. Autor kilkuset wywiadów z ludźmi kina, m.in. z Davidem Lynchem, Darrenem Aronofskym, Xavierem Dolanem, Alanem Parkerem czy Tildą Swinton. Członek Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI.