7-11.12.2022 / Białystok

Jury Dziennikarzy (Polska)

Jury Dziennikarzy (Polska)

Z wielką radością przedstawiamy Jury Dziennikarzy (Polska)!
Jury polskich dziennikarzy przyzna nagrodę za najlepszy film zagraniczny (spośród filmów biorących udział w konkursach Okno na Wschód i Cały ten Świat).

Adriana Prodeus
Krytyczka filmu i sztuki. W „KINIE” odpowiada za temat numeru i pisze o pracowniach animacji. W „Vogue” publikuje felieton „Demontaż atrakcji”. Autorka książki „Themersonowie. Szkice biograficzne” (2009). wykłada w Instytucie Sztuki PAN. Specjalizuje się w awangardzie filmowej i filmie animowanym. Kuratorka przeglądu adaptacji Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu i programów, m.in. na festiwalu Nowe Horyzonty czy w Anthology Film Archive w Nowym Jorku. Selekcjonerka Festiwalu w Gdyni, jurorka Animocji i Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Była wicedyrektorką U-jazdowskiego, kuratorką wystaw, konsultantką literacką Studia Filmowego KADR. Prowadziła programy kulturalne w mediach publicznych, publikowała w wielu tytułach prasowych.

Paweł Mączewski
Z wykształcenia socjolog, z zawodu dziennikarz. Były redaktor naczelny „VICE Polska”, obecnie redaktor serwisu Zagrano.pl, autor tekstów w Radio Kampus i Noizz.pl oraz korespondent VICE UK. Publikował w „Gazecie Wyborczej” i NaEkranie, recenzował na Film.org. W wolnych chwilach współprowadzi stronę Magazyn Kreski, ogląda klasyczne horrory, stare filmy akcji klasy B i rysuje potwory.

Grzegorz Brzozowski 
Urodzony w Wysokiem Mazowieckiem, absolwent kursu dokumentalnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Studiował również socjologię, psychologię i reportaż na Uniwersytecie Warszawskim i Yale University. Redaktor i szef działu recenzji „Patrząc” w portalu Kultura Liberalna, autor wywiadów m.in. z Andrzejem Wajdą, Joshuą Oppenheimerem, Agnieszką Holland.