6-10.12.2023 / Białystok

Jury Główne 15. MFFK ŻUBROFFKA!

Jury Główne 15. MFFK ŻUBROFFKA!

Piotr Dylewski (Polska)
Scenarzysta i reżyser. Absolwent psychologii (2013), studiował także reżyserię w Katowickiej Szkole Filmowej (2016) i w Szkole Wajdy (2019). Twórca filmów krótkometrażowych: “Ze sceny” (2014), “Palenie zabija” (2015), “Konstruktor” (2016). W 2019 roku premierę miał jego debiutancki pełnometrażowy film „Zgniłe uszy”, nagradzany w Polsce i na świecie, obecnie pokazywany na kolejnych festiwalach filmowych. Pochodzi z Białegostoku. Fan kickboxingu, boksu, azjatyckiego jedzenia i Leonarda Cohena.


Ville Jankeri (Finlandia)

Absolwent Państwowej Szkoły Filmu i Telewizji (Wielka Brytania). Uczestnik konkursu Berlin Today Award, jego film “The Last Wash” miał premierę na Berlinale w 2008 roku. Jego pierwszy film pełnometrażowy “Sixpack” (2011) oparty na powieści Mikko Rimminena zdobył uznanie krytyków i sukces komercyjny, a trzeci pełny metraż “Forest Giant” (2020) zdobył nagrodę publiczności na Nordischen Filmtage Lübeck 2021.


Ewa Borysewicz (Polska)

Reżyserka, scenarzystka, artystka wizualna. Absolwentka ASP w Krakowie, Szkoły Filmowej im. K. Kieślowskiego w Katowicach, a obecnie – doktorantka PWSFTviT w Łodzi. Autorka nagradzanych filmów animowanych, z których „Do serca Twego” został nominowany do Złotego Niedźwiedzia na Berlinale i zdobył Grand Prix Festiwalu Animateka w Lublanie. Rezydentka AAIR w Tokio i Akademie Schloss Solitude w Stuttgarcie. Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Mieszka i pracuje w Warszawie.


Matej Bobrik (Słowacja)

Absolwent reżyserii w Łódzkiej Szkole Filmowej i Szkole Wajdy. Jego studencki film “Tam gdzie słońce się nie spieszy” (2009) był pokazywany na takich międzynarodowych festiwalach, jak IDFA, Dok Leipzig, Visions du Reel i innych. Jego krótkometrażowym debiutem dokumentalnym były “Odwiedziny” (2013) wyprodukowane przez Studio Munka. Film miał premierę na IDFA, wygrał prestiżową nagrodę Silver Eye i wiele innych nagród. Jego pełnometrażowy dokument “Nasza mała Polska” miał premierę na Warszawskim Festiwalu Filmowym w 2019 roku i rok później trafił w Polsce do dystrybucji kinowej.


Małgorzata Goliszewska (Polska)

Reżyserska filmów dokumentalnych, wywodząca się ze środowiska artystycznego. Ukończyła kursy DOK Pro w Szkole Wajdy i POLSKA.DOC. Ma tytuł magistra z zakresu sztuk mutimedialnych, pracowała na Wydziale Filmu Eksperymentalnego na Akademii Sztuki w Szczecinie. Zajmuje się filmem dokumentalnym i sztuką współczesną, często je ze sobą łącząc, mieszając też płynnie sztukę z życiem prywatnym. Zadebiutowała filmem “Ubierz mnie” (2010). Laureatka wielu nagród artystycznych i filmowych, stypendystka Młodej Polski, laureatka konkursu Artystyczna Podróż Hestii, rezydentka Museumsquartier w Wiedniu. W 2019 roku na festiwalu IDFA premierę miał jej pełnometrażowy debiut „Lekcja Miłości”, współreżyserowany z Kasią Mateją (współprodukcja: HBO). Był to jedyny polski dokument na oscarowej longliście w 2021 roku!