7-11.12.2022 / Białystok

Młode Jury ŻUBROFFKI 2019

Młode Jury ŻUBROFFKI 2019

Licealistko / Licealisto, Studentko / Studencie!

Czy chcecie stać się ważną częścią najbardziej energetycznego wydarzenia filmowego w tej części Europy? Jesteście ciekawi, jak to jest być filmowym selekcjonerem i jurorem Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA? Jeżeli tak, to zapraszamy!

Na początku garść informacji o naszym festiwalu!
Tegoroczna, 14. już edycja ŻUBROFFKI odbędzie się od 4 do 8 grudnia w Białymstoku i regionie. To wydarzenie, w ramach którego spotyka się energia wszystkich stron świata i to spotyka się dosłownie, bo na nasz festiwal specjalnie przyjeżdża grubo ponad setka gości (filmowców, artystów, dziennikarzy, przedstawicieli branży filmowej) z Polski i z zagranicy. Symbolem festiwalu jest żubr, którego wygląd zmienia się co roku za sprawą artystów, z którymi współpracujemy.

Nasi selekcjonerzy wybierają zwykle około 150 najciekawszych filmów (z około dwóch tysięcy) do ośmiu konkursów. Przygotowujemy także specjalne, tematyczne projekcje krótkometrażówek z różnych krajów, w programie są również energetyczne koncerty, spotkania z twórcami, wystawy, panele dyskusyjne oraz warsztaty.

Oprócz Grand Prix festiwalu oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów, przyznawane są nagrody specjalne za najlepszą: Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia oraz Muzykę. Publiczność również przyznaje swoją nagrodę – Dzikiego Żubra.

Co trzeba zrobić, by współtworzyć festiwal?
Wystarczy napisać krótki esej na temat jednego z zaproponowanych przez nas filmów. Autorki i Autorzy dziesięciu najciekawszych prac zostaną selekcjonerami festiwalowej kategorii Amatorzy, a najlepsi z nich zasiądą w Jury pod przewodnictwem znanego polskiego krytyka filmowego. Wcześniej wezmą udział w spotkaniu, podczas którego dowiedzą się, jak analizować filmy i jak dokonywać selekcji na najwyższym światowym poziomie.

Spotkanie poprowadzą dr Tomasz Adamski (wykładowca, filmoznawca, prelegent, filmowiec, organizator wydarzeń i warsztatów filmowych) i dr Maciej Białous (socjolog filmu, wykładowca i prelegent).

Z nami zdobędziecie nową wiedzę, poznacie ciekawych ludzi i zanurzycie się w niezwykłym świecie filmu! I jeszcze jedna ważna informacja: jeśli zostaniecie członkami naszego Jury, zyskacie bezpłatny wstęp na festiwal (w tym na uroczyste otwarcie i wydarzenia towarzyszące), a dodatkowo, podczas uroczystej Gali Zamknięcia i ogłaszania wyników pojawicie się na scenie w świetle jupiterów!

Jesteście zainteresowani? Czekamy na Wasze eseje.

Regulamin konkursu:

 1. Konkurs organizowany jest przez Białostocki Ośrodek Kultury – DKF GAG (organizatora MFFK ŻUBROFFKA) przy współpracy Instytutu Studiów Kulturowych oraz Instytutu Socjologii na Uniwersytecie w Białymstoku.
 1. W konkursie startować mogą uczniowie szkół średnich (liceów, techników) oraz studenci posiadający ważną legitymację lub zaczynający 1 października 2018 r. studia wyższe. W przypadku osób niepełnoletnich uczestnicy muszą przedstawić zgodę rodziców na udział w konkursie oraz zgodę wychowawcy klasy na udział w projekcjach festiwalowych, jeśli będą one kolidować z zajęciami w szkole.
 1. Esej na temat wybranego filmu należy napisać i przesłać e-mailem na adres: kino@bok.bialystok.pl (tytuł maila: ESEJ ŻUBROFFKA 2019). Tekst nie może przekroczyć 3000 znaków. Tekst należy przesłać do 10 października 2019 (do godz. 24.00). Pod esejem proszę podać imię, nazwisko i typ szkoły / uczelni. Esej musi być napisany w języku polskim. W przypadku osób niepełnoletnich do przesyłanego eseju należy dołączyć zeskanowaną zgodę rodzica / opiekuna na udział w konkursie, a w przypadku, w którym projekcje festiwalowe będą kolidować z zajęciami szkolnymi – także zgodę wychowawcy klasy na udział w projekcjach.
 1. Esej powinien dotyczyć jednego z zaproponowanych filmów krótkometrażowych:
  Linki: 

  https://vimeo.com/348304224

 1. Poprzez dokonanie zgłoszenia uczestnik akceptuje treść niniejszego regulaminu, wyraża zgodę na udostępnienie i przetwarzanie przez organizatorów konkursu swoich danych osobowych oraz ewentualnie wizerunku, a także wykorzystania eseju na potrzeby informacyjne i promocyjne Organizatorów.
 1. Eseje oceni komisja w składzie: dr Tomasz Adamski (UwB) i dr Maciej Białous (UwB). Wyniki zostaną ogłoszone 13 października 2019 r. Obowiązkowe spotkanie dla zwycięzców odbędzie się 14 października 2019 r. w godzinach popołudniowych. Szczegóły spotkania zostaną przesłane drogą mailową.
 1. Organizator nie zapewnia zwycięzcom konkursu noclegów i zwrotów kosztów przejazdu na Festiwal.
 1. Uczestnicy konkursu otrzymają certyfikat udziału w pracach komisji selekcyjnej oraz pracach Jury.
 1. MFFK ŻUBROFFKA odbędzie się w dniach 4–8 grudnia 2019 w Białymstoku i na Podlasiu.