7-11.12.2022 / Białystok

Otwarcie Festiwalu: Janus Rasmussen (Kiasmos) na żywo do filmu „Misja na Marsa”!

Otwarcie Festiwalu: Janus Rasmussen (Kiasmos) na żywo do filmu „Misja na Marsa”!

Janus Rasmussen, farerski wokalista, kompozytor i producent, współtwórca duetu Kiasmos, zabierze nas w kosmiczną muzyczną podróż na Marsa, gdzie panuje miłość, piękno, dobro i pokój! Jak wiadomo, Marsjanie są symbolem tego wszystkiego, czego nam na Ziemi brakuje od początku jej istnienia. Duński film SF z początku XX wieku to wyraz artystycznego sprzeciwu wobec okrucieństwa i bezsensu wojny.

Janus Rasmussen – pochodzący z Wysp Owczych wokalista, kompozytor i producent, na stałe mieszkający w Reykjaviku. Karierę rozpoczynał w electropopowym zespole Bloodgrup, ale uznanie szerszej publiczności zdobył łącząc szyki z kompozytorem Ólafurem Arnaldsem. Od dekady współtworzy popularną formację Kiasmos, a niedawno zdecydował się na wydanie solowego, w pełni autorskiego materiału. Płyta „Vin”, która ukazała się w marcu tego roku nakładem należącego do Christiana Loefflera labelu Ki Records, to wypadkowa jego niczym nieskrępowanych, artystycznych poszukiwań. Prezentowane wcześniej na licznych DJ setach utwory trudno zaszufladkować. „Nie chciałem, żeby wszystko na tej płycie było piękne. Chodziło mi o to, żeby niektóre kawałki brzmiały surowo” – tłumaczył farerski muzyk. Dość powiedzieć, że jego cel został osiągnięty: krążek to emanacja nieoczywistej, mieniącej się różnymi barwami i uciekającej od wszelkich schematów elektroniki. „Dzięki dźwiękom Twoja głowa może pójść w takim kierunku, jakim tylko chce” – stwierdził Rasmussen po tym, jak jego wydawnictwo ujrzało światło dzienne.

Misja na Marsa / A Trip to Mars / Himmelskibet (reż. Holger-Madsen, Dania 1918, 81’)

Film, będący swoistym nawiązaniem do meliesowskiej „Podróży na Księżyc”, opowiada historię wyprawy kilku śmiałków pojazdem Excelsior na Marsa. W obrazie Holgera-Madsena planeta nie jest zamieszkana przez wrogich kosmitów, ale przyjaźnie nastawione ludzkie istoty. Mars przypomina wyidealizowaną rajską krainę, stylizowaną na antyczną Grecję. Panuje tu miłość, piękno, dobro i pokój. Marsjanie są symbolem tego wszystkiego, czego brakuje na Ziemi. Dzielni aeronauci wracają więc w towarzystwie pięknej Marsjanki, która ma zainicjować nowe, pełne harmonii i spokoju życie na naszej planecie.
Nakręcony podczas pierwszej wojny światowej film stał się swego rodzaju manifestem sprzeciwu wobec okrucieństwa i bezsensu działań wojennych, tak bardzo wyniszczających ówczesną Europę… Okazuje się, że jego przesłanie jest niezwykle aktualne także dziś!