4-8.12.2024 / Białystok

Poznajcie Młode Jury!

Poznajcie Młode Jury!

Młode Jury wybierze najlepszy film spośród filmów biorących udział w polskich konkursach 17. edycji naszego festiwalu. Jurorzy poznają także tajniki tworzenia bloga filmowo-informacyjnego, a ich przewodnikiem będzie krytyk filmowy i bloger Krzysztof Spór!

 

Krzysztof Spór (przewodniczący jury)
Dziennikarz zajmujący się szeroko pojętą tematyką filmową i medialną, promotor i animator kultury filmowej. Współtwórca portalu Stopklatka.pl i jego redaktor naczelny w latach 2000-2013. Laureat Nagrody im. Jana Machulskiego za całokształt działań na rzecz polskiego kina niezależnego. Juror licznych konkursów filmowych na krajowych i międzynarodowych festiwalach. Od 2013 roku dyrektor artystyczny Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie. Swoją wiedzą wspiera m.in.: Krakowski Festiwal Filmowy, Dąbskie Wieczory Filmowe oraz Ińskie Lato Filmowe. W Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie pracuje w zespole kierującym Zachodniopomorskim Funduszem Filmowym Pomerania Film. W miesięczniku „Kino” prowadzi działy „Varia” i „Premiery”. W „Magazynie Filmowym Stowarzyszenia Filmowców Polskich” publikuje materiały o rynku kinowym w Polsce. Autor bloga filmowo-informacyjnego „Spór w kinie” (sporwkinie.blogspot.com), za który w 2017 roku otrzymał nagrodę PISF w kategorii Publicystyka Filmowa w Internecie. Specjalizuje się w tematyce dotyczącej polskiego kina, pisze o rynku festiwalowym, box office, klasyce kina, dokumentach i kinie gatunkowym. Rokrocznie ogląda kilkaset filmów pełnometrażowych i zdecydowanie preferuje seanse na dużym kinowym ekranie.

Zofia Ginszt
Uczennica białostockiego II Liceum Ogólnokształcącego. Kociara i fociara w jednym wydaniu, w wolnym czasie maniaczka horrorów i kreskówek.

Maria Kiszło
Studentka filologii angielskiej na Uniwersytecie w Białymstoku i warszawskiej Szkoły Zawodów Filmowych. Obecnie bileterka w kinie, nauki o życiu pobierała za pośrednictwem kasetowo-telewizyjnych projekcji filmowych.

Wiktoria Obuchowicz
Studentka fortepianu i kompozycji na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Szuka w życiu interesujących historii i połączeń różnych dziedzin sztuki, głównie muzyki, filmu i sztuk wizualnych.

Ivan Savaryn
Uczeń VII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Białymstoku. Pochodzi z Ukrainy, od jakiegoś czasu mieszka w Polsce, poznając bliżej tutejszą kulturę. Interesuje się filmem, animacją, a także historią i sposobami jej opowiadania.

Jagna Samojlik
Uczennica klasy maturalnej II Liceum Ogólnokształcącego z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce. Fanka muzyki indie, leśnych spacerów i podcastów. W wolnym czasie nagrywa krótkie fabuły, w których obsadza znajomych.

SPÓR W KINIE
Podczas ŻUBROFFKI Krzysztof Spór spróbuje w szczegółach naświetlić charakter swojej pracy, wyzwania i trudności z nim związane, wyrzeczenia i radości z niego płynące. Opowie też o tym, czego nie napisaliśmy, dlaczego kino, dokąd to zmierza i czy skazani jesteśmy już tylko na Netfliksa. Nie ma wątpliwości, że każdy musi sam znaleźć drogę do swoich pasji, ale warto znać różne punkty widzenia prowadzące do realizacji marzeń. To będzie swobodne i niezobowiązujące spotkanie warsztatowe, zatytułowane, nie może być inaczej… “Spór w kinie”!