4-8.12.2024 / Białystok

Przedstawiamy Jury konkursu NA SKRAJU!

Przedstawiamy Jury konkursu NA SKRAJU!

Jury oceni filmy z pogranicza eksperymentu oraz wideoartu!

Kuba Mikurda (Polska)
Reżyser i scenarzysta, autor filmów dokumentalnych. Absolwent psychologii na UJ, doktor filozofii. Ukończył Program dla Kreatywnych Producentów w Szkole Wajdy. Autor licznych publikacji o kinie. Wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi. Członek Europejskiej Akademii Filmowej.

Momoko Seto (Japonia)
Urodziła się w Tokio w 1980 r. Wyjechała do Francji, aby studiować sztukę w École Supérieure des Beaux-Arts w Marsylii oraz w Le Fresnoy National Studio of Contemporary Art. Od 2006 roku pracuje jako reżyserka filmowa w CNRS (Narodowe Centrum Badań Naukowych) w Paryżu. W 2021 roku otrzymała prestiżowy kryształ CNRS za swoją pracę łączącą sztukę i naukę. Tworzy filmy krótkometrażowe związane z naturą, mikrokosmosem, przy użyciu różnych technik fotografowania. Były one nagradzane na wielu festiwalach (m.in. wstępna selekcja do francuskich Cezarów, nagroda Audi na Berlinale, główna nagroda na Paris International Fantastic Film Festival). Obecnie pracuje nad swoim pierwszym filmem fabularnym.

Norika Sefa (Kosovo)
Twórczyni filmowa, scenarzystka, reżyserka i producentka, autorka głośnego debiutu „Looking for Venera” (2021), po którym uznano ją za wschodzący talent. Film był nagradzany i nominowany do wielu nagród, był też kandydatem Kosowa do Oscarów. Filmy Noriki są niejednorodne pod względem stylu, łącząc fikcję, dokument i fragmenty tworzące atmosferę, ale nie trzymające się konwencjonalnej narracji. Jest także autorką dwóch hybrydowych dokumentów: „Kiss Me, Now” (2020) i „Desde Arriba” (2020). Wkrótce premierę będzie miał jej nowy dokument, obecnie pracuje też nad swoją drugą fabułą. Należy do Europejskiej Akademii Filmowej.