4-8.12.2024 / Białystok

Oto Jury polskich dziennikarzy!

Oto Jury polskich dziennikarzy!

Jury Dziennikarzy (Polska)

Jury polskich dziennikarzy przyzna nagrodę za najlepszy film zagraniczny (spośród filmów biorących udział w konkursach Okno na Wschód i Cały ten Świat).

 

Maciej Kowalczyk
Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Specjalizuje się w kinie węgierskim (m.in. „W poszukiwaniu tożsamości – trylogia środkowoeuropejska Istvána Szabó”), polskim i azjatyckim. Współtworzył książkę „A statek płynie… 30 lat festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Gdańsk – Gdynia”. W 2017 roku, wraz z kilkoma innymi kinofilami, powołał do życia Pełną Salę, portal o tematyce filmowej, a od 2018 roku pełni funkcję jej redaktora naczelnego. Od kilku lat należy do zespołu preselekcyjnego krótkich metraży na Warszawski Festiwal Filmowy.

Katarzyna Borowiecka
Dziennikarka filmowa, w radiu od 15 lat (dawniej w Trójce, dziś w 357). O tym, co na małym i dużym ekranie opowiada w audycji „Ekranizacja”. Prowadziła „Aktualności Filmowe” w Canal+ i Netflix Studio na YT oraz autorski POPcast – podcast o popkulturze. Rozmawiała z laureat(k)ami Oscarów, Cezarów i Złotych Palm, m.in. z Antonio Banderasem, Sally Potter, Elliotem Page’m czy Romanem Polańskim. Współpracuje z wieloma festiwalami filmowymi, a na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni prowadzi konferencje prasowe. Wielbicielka Batmana i animacji poklatkowej.

Marcin Stachowicz
Krytyk filmowy, eseista, kulturoznawca. Laureat Grand Prix w Konkursie im. Krzysztofa Mętraka. Współpracuje m.in. z „Dwutygodnikiem”, Filmwebem, „Czasem Kultury”, „Szumem” i „Krytyką Polityczną”. Współautor tomów zbiorowych „David Lynch. Polskie spojrzenia” oraz „Cięcie ciał. Ruchome obrazy”. Interesują go sploty kultury wizualnej i polityki, kino przekraczające normy estetyczne i angażujące się w sprawy społeczne, historia awangardy oraz ruchów kontrkulturowych. Pochodzi z miasta poprzemysłowego na Mazowszu, lubi muzykę hardcore punk, grube powieści i surrealistyczne poetyki.