7-11.12.2022 / Białystok

Spotkanie: Christopher Herwig: Soviet Bus Stops

Spotkanie: Christopher Herwig: Soviet Bus Stops

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Christopherem Herwigiem, autorem fotografii prezentowanych na wystawie „Soviet Bus Stops” podczas XV MFFK ŻUBROFFKA!

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA 2021
10 czerwca 2021, Camera Cafe, Białystok
Prowadzenie: Piotr Doliński

Fotograf Christopher Herwig po raz pierwszy zauważył niezwykłą architekturę postsowieckich przystanków autobusowych w 2002 roku, podczas swojej wyprawy rowerowej z Londynu do Sankt Petersburga. Podjąwszy się robienia jednego dobrego zdjęcia na godzinę, dostrzegł oryginalne przystanki na zupełnie pustych odcinkach dróg. Kilkanaście lat później Herwig przejechał samochodem, rowerem, autobusem i taksówką ponad 30 tysięcy mil w 15 krajach byłego Związku Radzieckiego, dokumentując te małe formy architektoniczne.

W czasach Związku Radzieckiego lokalny przystanek autobusowy był podatnym gruntem dla artystycznych eksperymentów, budowany zwykle bez ograniczeń, jeśli chodzi o projekt czy budżet. W efekcie możemy podziwiać niezwykłą ilość stylów – od nieskrępowanego brutalizmu po żywiołowe “kaprysy”.

Christopher Herwig – fotografuje od ponad 20 lat. Najbardziej interesują go historie z życia zwykłych ludzi. Pracował dla misji pokojowych ONZ w Afryce Zachodniej, na Bliskim Wschodzie i na całym świecie. Dostarczał zdjęcia m.in. dla GEO, CNN traveller, Geographical, Lonely Planet, DAMN z najdalszych regionów świata – od gór Pamiru w Tadżykistanie po lasy deszczowe Afryki Zachodniej. Współpracował z organizacjami pozarządowymi i agencjami rozwoju w najbiedniejszych częściach świata. Pracował także w Londynie, Sztokholmie, Vancouver i Nowym Jorku. Obecnie mieszka w Jordanii i zajmuje się głównie kryzysem syryjskim.