2-6.12.2020 / Białystok

Azerbejdżan: kraina kontrastów

Rozpoczęcie: 6 grudnia 2018 18:00
Zakończenie: 6 grudnia 2018 20:00
Kategoria: Pokazy w regionie
Lokalizacja: Hajnowski Dom Kultury

Azerbejdżan: kraina kontrastów

Nowa generacja filmowców z Azerbejdżanu, pomimo wielu trudności, próbuje stworzyć swój własny język filmowy, wzbogacając kino narodowe współczesną problematyka świecką.

Azerbejdżan: kraina kontrastów

6 grudnia 2018, godz. 18.00
Hajnówka / Hajnowski Dom Kultury, ul. T. Sołoniewicz 4
wstęp wolny
wiek: 16+

 

Od upadku Związku Radzieckiego upłynęło prawie 20 lat. To może być wystarczający czas na stworzenie i ukształtowanie nowego pokolenia nowymi opiniami i perspektywami. Jest to jednak okres krótki dla państw takich jak Azerbejdżan, gdzie wciąż dominuje sowiecki styl zarządzania. Ten typ kontroli przejawia się we wszelkich obszarach funkcjonowania państwa, a kinematografia nie jest tutaj wyjątkiem. Kino azerskie wciąż nie jest w stanie wyrwać się z okowów starych sowieckich tradycji, ponieważ jego istnienie jest w 90% zależne od rządu i służy jedynie wypełnianiu rozkazów przychodzących z góry.
Jednak nowa generacja, pomimo wielu trudności, próbuje stworzyć swój własny język filmowy, wzbogacając kino narodowe współczesną problematyka świecką. Filmowcy mogą się już poszczycić udziałem w wielu prestiżowych festiwalach, m.in. w Wenecji, Cannes, Karlowych Warach, Marsylii, na Berlinale, Idfa, Hotdocs i innych, starając się wpisać w trendy współczesnego kina światowego. Filmy krótkometrażowe prezentowane na wspomnianych festiwalach są przykładami rodzącego się kina niezależnego; kina, które wciąż w Azerbejdżanie się rozwija.

Kurator: Imam Hasanov

Program:
The Swing of the Coffin Make, Elmar Imanov, 2012, 29’
Tekbetek, Ismail Safarali, 2014, 12’
Sonuncu/The Last One, Sergey Pikalov, 2014, 19’
Shanghai, Baku, Teymur Hajiyev, 2016, 20’
Səs/Voice, Ərturan Nəcəfi Göl, 2017, 19’