4-8.12.2024 / Białystok

Kleszczele – BITTER HONEY. FIVE SHORTS FROM RUSSIA

Rozpoczęcie: 5 grudnia 2014 18:00
Zakończenie: 5 grudnia 2014 19:30
Kategoria: Pokazy w regionie

Kleszczele – BITTER HONEY. FIVE SHORTS FROM RUSSIA

ŻUBROFFKA Special: BITTER HONEY. FIVE SHORTS FROM RUSSIA
Kleszczele/Świetlica Wiejska Wsi Dobrowoda, ul. Kolejowa 19, wstęp wolny/admission free   5.12.2014, 18:00
Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 1, wstęp wolny/admission free                   7.12.2014, 16:00

 

Gorzki Miodek, czyli pięć krótkich opowieści z Rosji. Smutna i absurdalna historia jednonogiej kobiety, hardkorowy dramat dwóch braci… wykopujących zwłoki, półteatralny dziennik pierwszej miłości w eksperymentalnej otoczce, młody człowiek przeżywający halucynacje w okowach wielkiego, depresyjnego miasta oraz starzec cierpliwie czekający na wnuki w odległej baszkirskiej wiosce… Jeżeli chodzi o fabułę, historie te nie mają ze sobą wiele wspólnego, jednak jeżeli spojrzy się głębiej, zobaczy się pod powierzchnią coś, co jest trudne do określenia i opisania, ale na pewno tam jest. I właśnie to jest ten wspólny mianownik. Czy będzie to spojrzenie w tak zwaną rosyjską duszę? Widzowie sami zdecydują.
W odróżnieniu od 2013 roku, tegoroczny zestaw nie został ograniczony selekcją festiwalu Message to Man – niektóre z filmów wzięły udział w konkursie, inne się w nim nie znalazły, ale według organizatorów zasłużyły na zaprezentowanie w Białymstoku.

Program:
Man Meets Woman, reż./dir. Dmitri Geller, 2014, 17’
Anaesthesia, reż./dir. Daria Vlasova, 2013, 14’
Bitter Honey, reż./dir. Aynur Askarov, 2013, 22’
Masha, reż./dir. Victor Alferov, 2014, 8’
Take your Dead Men, rez./dir. Irina Zuy, 2009, 30’
Bitter Honey is five short stories from Russia. An absurd tale of a one-legged woman, hard-core excavators drama, half-theatrical experimental journal of first love, a young man experiencing hallucinations in the grip of a big, depressive town, and an old man patiently waiting for his grandchildren in the distant Bashkir village… In terms of a plot, these stories do not have much in common. But if you look deeper, under the surface you will observe something that is difficult to define and describe, but something that is definitely there. Is it a so-called Russian soul? The audience will decide.
Unlike in 2013, this year’s set is not limited to Message to Man Festival selection – some of the films took part in the competition, others not, but according to the organizers deserve to be represented in Bialystok.