2-6.12.2020 / Białystok

Wschód kobiet – pokaz filmów

Rozpoczęcie: 3 grudnia 2014 12:00
Zakończenie: 3 grudnia 2014 13:30
Kategoria: Pokazy specjalne
Lokalizacja: Instytut Socjologii

Wschód kobiet – pokaz filmów

Wybór krótkometrażowych filmów z Europy Środkowej i Wschodniej, których wspólnym mianownikiem są ich bohaterki i tocząca się wokół nich dyskusja na temat współczesnej (wschodniej) kobiecości.

Paradoksalnie, w krajach byłego bloku wschodniego, gdzie o równouprawnieniu mówiono głośno, kobiety rzadko stawały za kamerą. Od kilku(nastu) lat reżyserek w tej części Europy przybywa, więcej jest też bohaterek filmowych, na które patrzymy nie tylko z perspektywy „męskiego spojrzenia”. To kobiety młode i stare, silne i wrażliwe, marzycielki i realistki. Pojawiają się tematy macierzyństwa, siostrzeństwa, ale też zazdrości, poświęcenia i rywalizacji pomiędzy kobietami.

To tylko kilka tematów prezentowanych filmów, podważających utrwalone społecznie postrzeganie kobiet oraz rozprawiających się z mitami. To problemy uniwersalne czy typowe dla mieszkanek tej części Europy? Ich historie oraz miejsca, w których zostały osadzone, stanowią tło, na którym kobiety przedstawiane są jako pełnoprawne bohaterki. Tytułowa „Siłaczka” – idąca pod prąd Marzena, twarda bogini ringu, wychodzi daleko poza stereotyp kobiecości, nie mieszcząc się w „kanonach” kobiecego piękna. „Something Blue” to opowieść o szkolnych przyjaciółkach, zazdrości i zemście, jakiej dopuści się jedna z nich. Animacja „Birth” mierzy się z tematem ciąży i macierzyństwa. Amina to siedemnastolatka, która panicznie boi się tego, co ją czeka… Tony („Trains”) to 45-letnia matka, która zrobi wszystko, by uszczęśliwić swoje dziecko. Katia („Just The Way It Is…”) zabierze nas w podróż koleją transsyberyjską, dając lekcję życia i podejmowania ważnych decyzji. Czekająca na swojego „rycerza na białym koniu” bohaterka „Snow”, zburzy w końcu iluzję, w której żyła i dokonaw sobie przemiany.

Program przygotowany we współpracy z festiwalem CinEast – festiwal filmów z Europy Srodkowo-Wschodniej www.cineast.lu

W programie:

1. Siłaczka / The Strongwoman, Aleksander Pawluczuk, 2012, 7, PL
2. Coś niebieskiego / Something Blue, Virág Zomborácz , 2011, 15′, HU
3. Narodziny / Birth, Signe Baumane, 2009, 12′, USA/LT
4. Trains, Pavel G. Vesnakov, 2011, 17′, BG
5. Just the way it is, Bernadett Tuza Ritter, 2013, 13′, RU
6. Snieg / Snow, Ivana Šebestová, 2013′, 18′, SK

cineast-01