4-8.12.2024 / Białystok

Konkurs ANIMACJA.PL

Rozpoczęcie: 6 grudnia 2023 16:15
Zakończenie: 6 grudnia 2023 18:00
Lokalizacja: Camera Cafe

Konkurs ANIMACJA.PL

Konkurs ANIMACJA.PL

6 grudnia 2023, godz. 16:15
Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11
wstęp wolny


Konkurs na najlepszą krótkometrażową animację – skierowany do polskich twórców!

Konkurs (100′, 16+)

CZEKAJ NA MNIE WE ŚNIE
WAIT FOR ME IN A DREAM
reżyserka: Natalia Durszewicz
Polska, 2023, 15’

Poetycka opowieść o starszym małżeństwie ukazana za pomocą animacji malarskiej.
Odizolowani od świata i skazani na samotność Bronka i Zygfryd doświadczają powolnej defragmentacji rzeczywistości spowodowanej chorobą kobiety i związanymi z nią przeciwnościami losu. W swojej ostatniej podróży przeżywają chwile żalu, bólu, a nawet odrazy. Jednak za wszelką cenę starają się pamiętać miłość, która kiedyś między nimi trwała.

AIRBORNE
reżyser: Andrzej Jobczyk
muzyka: Jakub Słomkowski, Rafał Smoliński
Polska, 2021, 8’

Surrealistyczna animacja łącząca świat maszyn latających z królestwem flory i fauny. Pochłonięty walką pilot myśliwca traci swój cel i zalicza wielki upadek. Samolot wbija się w koronę drzewa. Tragedia, która zdaje się końcem, otwiera nowy etap historii. W miejscu katastrofy budzi się nowe życie, którego przeznaczeniem będzie rozwikłanie zagadki swego pochodzenia. Opowieść o pasji, jej korzeniach i o tym co musimy stracić by narodzić się na nowo.

W LESIE SĄ LUDZIE
THERE ARE PEOPLE IN THE FOREST
reżyser: Szymon Ruczyński
Polska, 2023, 10’

Do samotnego, kulejącego człowieka podjeżdża ciężarówka. Wyskakują z niej uzbrojeni mężczyźni. Chwytają go i wywożą do lasu. Jedynymi świadkami zajścia są ludzie z pobliskiej wioski. Od 2021 roku takie sytuacje to rzeczywistość przy granicy polsko-białoruskiej.
Animowany dokument o kryzysie uchodźczym stworzony przez mieszkańca przygranicznej miejscowości.

TELSCHE
reżyserki: Ala Nunu, Sophie Colfer
Polska, 2023, 9’

Film opowiada o podróży, jaką odbywa pewna dziewczyna, by przypomnieć sobie kogoś, o kim zapomniała. Zostaje skonfrontowana z obrazem swojej utraconej matki w postaci kamienia z jej twarzą. Kiedy kamień zostaje pochłonięty przez wielką dziurę, Telsche musi znaleźć sposób, aby podążyć za nią w ciemność, aby pogodzić się z tym, co straciła. Zanurzając się w cichej głębinie, ostatecznie odkrywa miejsce, w którym może przeżyć swój żal, gdzie ponownie łączy się z matką.

SZCZYPIGŁÓWKI
HEADPRICKLES
reżyserka: Katarzyna Miechowicz
muzyka: Katarzyna Miechowicz
Polska, 2022, 8’

Film inspirowany absurdami codzienności.

JAK BYĆ MĘCZENNIKIEM
MARTYR’S GUIDEBOOK
reżyser: Maks Rzontkowski
muzyka: Maks Rzontkowski
Polska, 2023, 10’

Historia współczesnego mężczyzny, który zagubił się w powierzchownym altruizmie, jest wręcz uzależniony od dobrych uczynków. Na jego postawę wpłynęła nauczycielka w podstawówce, która pochwaliła go przed całą klasą, że wybrał dla siebie najmniejszy kawałek ciasta spośród tych, którymi – wraz z koleżankami i kolegami – został poczęstowany.

CRUSH
reżyserzy: Michał Socha, Jakub Socha
muzyka: Patryk Zakrocki
Polska, 2022, 7’

Absurdalna mieszanka kryminału i historii miłosnej. Ambitny złodziej chce ukraść drogocenny diament. Na swojej drodze spotyka konkurencję – tajemniczą femme fatale. Rywalizacja o diament powoli przeradza się we wzajemną fascynację, która przenosi parę w świat pomiędzy fantazją a rzeczywistością.

TAKIE CUDA SIĘ ZDARZAJĄ
SUCH MIRACLES DO HAPPEN
reżyserka: Barbara Rupik
muzyka: Barbara Rupik
Polska, 2022, 14’

Pewnego dnia wszystkie figury w okolicy ożywają. Wychodzą z przydrożnych kapliczek, opuszczają postumenty i ruszają przed siebie w tym samym kierunku, nie zatrzymując się nawet na chwilę. Ludzie z niepokojem obserwują to zjawisko. Nikt z nich nie wie, dlaczego figury odchodzą i dokąd zmierzają. Tylko mała dziewczynka o ciele bez kości, zachwyca się pochodem niezwykłych postaci. Bez mięśni idą, choć iść nie powinny. Jakie to dziwne!

ZIMA
WINTER
reżyserzy: Tomasz Popakul, Kasumi Ozeki
Polska, 2023, 26’

Rośnie powoli jak sopel lodu, lecz pewnego dnia spada i rozbija się. Anka kocha koty. I Jezusa. W zimowej ciszy laguna zamarza, a niewypowiedziane pojawia się jak pęknięcie na lodzie. Mozaikowy portret małej wioski rybackiej, w której człowiek z człowiekiem, człowiek ze zwierzęciem, zwierzę ze zwierzęciem współzależą w delikatnej równowadze ciepłej, czułej troski i zimnego, emocjonalnego okrucieństwa. Niesamowita opowieść o samotności i społeczności w duchu realizmu magicznego.