4-8.12.2024 / Białystok

Konkurs Okno na Wschód zestaw I

Rozpoczęcie: 9 grudnia 2022 17:15
Zakończenie: 9 grudnia 2022 19:15
Lokalizacja: Camera Cafe

Konkurs Okno na Wschód zestaw I

Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11, wstęp wolny, 9.12.2022, 17:15 


РУБІЖ
FRONTIER
reżyser: Tymofii Biniukov
Ukraina 2022, 14’55”

Film nakręcony w ostatnich dniach przed eskalacją wojny rosyjsko-ukraińskiej. Natalia od dawna mieszka w spokojnym Charkowie, uważa go za swój dom. Jej matka chce wrócić do zajętego przez bojowników Ługańska, bo tam się urodziła. Córka udaje się więc do rodzinnego miasta, aby sprawdzić, jak wygląda dom rodziców. Ale okolica jest już dla niej obca. I nieobca jednocześnie.

SEVEREN POL
NORTH POLE
reżyserka: Marija Apcevska
zdjęcia: Vladimir Samoilovski
Macedonia, Serbia 2021, 15’

Mgliste pole, zatłoczona szatnia. Margo nie należy ani tu, ani tu. Może, jeśli straci dziewictwo, wreszcie znajdzie swoje miejsce.

ARKA
reżyser: Natko Stipaničev
Chorwacja 2020, 14’

Okazały transoceaniczny statek wycieczkowy pływający po morzach.

PRÁZDNA MNOŽINA
NO ELEMENTS
reżyserka: Barbara Vojtašáková
zdjęcia: Hugo Činčala
muzyka: Dalibor Hevesi
Słowacja 2022, 24’48”

Audiowizualny dialog dwojga młodych ludzi, Michala i Terezy. Cztery lata po rozstaniu zastanawiają się nad swoim związkiem poprzez wspólne nagrania filmowe. Stopniowo odkrywamy, co było główną przyczyną ich rozstania i czy można nie czuć emocji. Czy uda im się zamienić dokumentalne obserwacje w film fabularny?

ՀԱՋՈՐԴ ԿԱՅԱՐԱՆԸ ԴՐԱԽՏ
NEXT STATION PARADISE
reżyser: Harut Makyan
zdjęcia: Vahe Safaryan
muzyka: Tigran Avetisyan
Armenia 2022, 25’

Historia 25-letniego utalentowanego poety Adama z małego, dystopijnego, prowincjonalnego miasteczka, który zmuszony jest przez to ponure środowisko do noszenia maski „lokalnego autorytetu”, aby chronić przyjaciół przed znęcaniem się nad nimi. W końcu postanawia opuścić to „piekło”, ale nie wszystkie historie mają szczęśliwe zakończenie.
Trójkąt miłosny na pograniczu „Romea i Julii”.

HANDBOOK
reżyser: Pavel Mozhar
zdjęcia: Adam Graf, Jonas Römmig
Niemcy, Białoruś 2021, 26’

Po wyborach prezydenckich na Białorusi w sierpniu 2020 roku w całym kraju wybuchają liczne protesty. Specjalna policja podejmuje brutalne działania przeciwko demonstrantom. Aresztowanych zostaje prawie 7000 osób. Setki ofiar opowiadają w wywiadach o swoich doświadczeniach, ujawniając system represji, który zostaje zrekonstruowany w pokoju reżysera w Berlinie.