4-8.12.2024 / Białystok

Konkurs Okno na Wschód zestaw II

Rozpoczęcie: 10 grudnia 2022 17:30
Zakończenie: 10 grudnia 2022 19:00
Lokalizacja: Camera Cafe

Konkurs Okno na Wschód zestaw II

Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11, wstęp wolny, 10.12.2022, 17:30PA VEND
DISPLACED
reżyser: Samir Karahoda
zdjęcia: Samir Karahoda
muzyka: Memli Kemeldi
Kosowo 2021, 14’38”

W powojennym Kosowie, usiłując powstrzymać od zapomnienia swój ukochany sport, dwaj lokalni gracze wędrują z jednego obskurnego miejsca do drugiego, niosąc ze sobą jedyny dobytek klubu: stoły.

ZJAVENIE JÁNA
REVELATION OF JOHN
reżyser: Andrej Kolencik
zdjęcia: Michaela Klanicová
muzyka: Adam Matej
Słowacja 2022, 11’16”

Przeżyć swoje ostatnie dni w spokoju i spełnieniu w towarzystwie bliskiej osoby. Światło i brzęczenie kosmicznych orbów. Cichy, wolno płynący film odrzuca konsumpcyjny świat, medycynę i wieczny pośpiech i składa hołd spokojnej starości z nutą duchowości i intymności.
Kiedy Magda otrzymuje długo oczekiwany list od Jána, jej życie staje się niezwykłe. Ten poetycki film przeplata uroczą codzienność w harmonijnym związku dwóch istot z meta-uniwersum chwil samotności.

TECHNO, MAMA
reżyser: Saulius Baradinskas
zdjęcia: Vytautas Katkus
muzyka: Rob Meyer
Litwa 2021, 18’

Nikita uwielbia słuchać muzyki techno i marzy o wyjeździe do Berlina i odwiedzeniu słynnego klubu Berghain. Jego matka Irena nie wie o marzeniach syna i wkrótce ich wzajemne oczekiwania zderzają się.

GRANNY’S SEXUAL LIFE
reżyserzy: Urška Djukić, Émilie Pigeard
muzyka: Tomaž Grom
Słowenia 2021, 13’40”

Cztery starsze kobiety snują wspomnienia o czasach, gdy były młode i o tym, jak różne były wtedy relacje między kobietami i mężczyznami. Ich głosy łączą się w jeden głos – babci Very, która opowiada swoją historię z należytymi szczegółami. Podróż w młodość babci i wspomnienia z jej intymnego życia ilustrują status słoweńskich kobiet w pierwszej połowie XX wieku.MILÝ TATI
LOVE, DAD
reżyserka: Diana Cam Van Nguyen
zdjęcia: Kryštof Melka, Matěj Piňos
muzyka: Viera Marinová
Czechy 2021, 12’

Krótki film o więziach i przepaściach między dzieckiem a rodzicem. Autorka odkrywa na nowo listy o miłości, które tata pisał do niej z więzienia. Wydaje się, że ta miłość już nie istnieje. Postanawia odpisać w nadziei na jej odnalezienie. Pisze to, co nie mogło być powiedziane: obwinia go za rozpad rodziny, ale też próbuje zrozumieć.WHEN NIGHT MEETS DAWN
reżyserka: Andreea Borțun
zdjęcia: Laurențiu Răducanu
muzyka: Cosmin Postolache
Rumunia 2021, 19’

W dusznym letnim powietrzu, na gorących ulicach upiornego miasta nastolatek szuka swojego nowego przyjaciela. Świat wydaje się niepewny, bez bezpiecznej przystani. Ciała, mięso, czy to ludzkie, czy należące do świata przyrody, przynoszą poczucie komfortu w zdezorientowanym umyśle chłopca. Kiedy błękit nocy powoli opuszcza swoją zasłonę, śpiew ptaków odbija się echem w głębi duszy. Wewnętrzna podróż nasila się.

LITURGY OF ANTI-TANK OBSTACLES
reżyser: Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk
zdjęcia: Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk, Andriy Lysetskyy, Konstantyn Klyatskin, Denys Vorontsov
Stany Zjednoczone, Ukraina 2022, 12’09”

Rzeczywistość na Ukrainie dzieli się na przed i po wojnie. Każdy obywatel stara się wnieść swój wkład w ogólnonarodowy opór. Wiele osób przekwalifikowało się na potrzeby wojska. Rzeźbiarze i metalowcy robią teraz przeszkody przeciwpancerne. W pracowniach artystycznych, wśród prac plastycznych, powstają przeszkody przeciwpancerne. Artyści wykonują je w otoczeniu rzeźb aniołów, Kozaków, znanych ukraińskich osobistości. Posągi stoją w narożnikach jak milcząca armia. Wiele kopii Jezusa Chrystusa, niczym terakotowa armia, zastygło w różnych pozach i czeka. Mistrzowie spawają metal dla Sił Zbrojnych Ukrainy.