4-8.12.2024 / Białystok

Krótkie filmy o nienawiści + panel dyskusyjny

Rozpoczęcie: 4 grudnia 2019 14:00
Zakończenie: 4 grudnia 2019 16:00

Krótkie filmy o nienawiści + panel dyskusyjny

Krótkie filmy o nienawiści + panel dyskusyjny

4 grudnia 2019, 14:00
Uniwersyteckie Centrum Kultury, ul. Ciołkowskiego 1N
wstęp wolny

ŻUBROFFKA to święto kina. Chcemy się nim cieszyć i przeżywać je razem z Wami – twórcami i widzami. Nie możemy jednak przejść obojętnie obok przemocy, wszechobecnej mowy nienawiści, braku tolerancji czy rasizmu. Wydarzenia, które miały miejsce w Białymstoku w lipcu tego roku głęboko, nas dotknęły. Przygotowaliśmy więc program specjalny, poświęcony różnym przejawom przemocy i nienawiści. Jeżeli mamy o tym rozmawiać, to chcemy to robić za pośrednictwem filmów.

Program jest zróżnicowany tematycznie i stylistycznie. Są tu filmy o szkolnym dręczeniu, podsycanym ulicznym linczu, przemocy osiedlowej oraz dokumentalny zapis demonstracji, będący portretem dwóch sił ścierających się w naszych kraju. Jest tu także nagrodzony Oscarem film o rasizmie i teledysk Romaina Garvasa do piosenki M.I.A, pokazujący konsekwencje tego zjawiska oraz to, że każdy z nas może stać się ofiarą, niezależnie od pochodzenia czy koloru skóry.

Filmy mówią o różnych przejawach przemocy i nienawiści, czasem bardzo od siebie odległych. Źródła tych zjawisk nie są jednakowe, ale wszystkie filmy pokazują pewne mechanizmy, wpływające na przemoc słowną lub fizyczną. Koniec końców wszyscy wiemy, że przemoc rodzi przemoc, ale na żadne przejawy nienawiści, nietolerancji, rasizmu czy ksenofobii się nie godzimy!

Kurator: Maks Piłasewicz

Program:
Rapaz, Felipe Gálvez, Chile 2018, 13’
Soft, Simon Ellis, UK 2007, 14’
Mój kraj, taki piękny, Grzegorz Paprzycki, Polska 2019, 29’
Vanheder, Stephane Mounkassa & Stefan Sundin, Szwecja 2019, 6’
Skin, Guy Nattiv, USA 2018, 21’
M.I.A.: Born Free, Romain Gavras, USA 2010, 9’

Panel dyskusyjny
Nienawiść i przemoc należą do przykrego bagażu uniwersalnych ludzkich doświadczeń. Trudno wyobrazić sobie człowieka, który nigdy w swoim życiu nie zetknął się z jakąkolwiek formą przemocy. Różnych jej przejawów doświadczamy w domach, szkołach, miejscach pracy, na ulicach czy mediach społecznościowych. Bywamy ofiarami, świadkami, sprawcami.

Co więcej, można odnieść wrażenie, że nienawiść i przemoc wokół nas narasta. Wydaje się, że we współczesnych nam czasach, charakteryzujących się wyraźnymi napięciami politycznymi, ekonomicznymi czy kulturowymi, mamy do czynienia z eskalacją przemocy i nienawiści wobec różnego rodzaju Innych (płci, orientacji seksualnych, narodów, religii, ras itp.). Czy jesteśmy bezradni wobec tej fali? Czy możemy jej się przeciwstawić?

Chcielibyśmy, aby program specjalny „Krótkie filmy o nienawiści” stał się punktem wyjścia do pogłębionej refleksji na temat przemocy i nienawiści we współczesnym świecie, a szczególnie w naszym najbliższym otoczeniu. Panel dyskusyjny towarzyszący programowi postawi sobie za cel syntezę pokazanych w filmach wątków i spojrzenie na nie z różnych perspektyw. W dyskusji wezmą udział m.in. badacze społeczni, psychoterapeuci czy aktywiści społeczni, których doświadczenia z przemocą i nienawiścią są zróżnicowane i złożone. Ich wspólny głos złoży się jednak w istotne post scriptum do przygotowanego zestawu filmów.

Prowadzenie panelu:
dr Maciej Białous

Paneliści:
Małgorzata Linkiewicz (aktywistka społeczna)
dr Urszula Bielecka (psychoterapeutka)
dr Mikołaj Winiewski (Centrum Badań nad Uprzedzeniami)