7-11.12.2022 / Białystok

Krótkie filmy o nienawiści

Rozpoczęcie: 7 grudnia 2019 12:30
Zakończenie: 7 grudnia 2019 14:00
Kategoria: Pokazy specjalne
Lokalizacja: Camera Cafe

Krótkie filmy o nienawiści

Krótkie filmy o nienawiści

7 grudnia 2019, 12:30
Camera Cafe, ul. Lipowa 14/11
wstęp wolny

ŻUBROFFKA to święto kina. Chcemy się nim cieszyć i przeżywać je razem z Wami – twórcami i widzami. Nie możemy jednak przejść obojętnie obok przemocy, wszechobecnej mowy nienawiści, braku tolerancji czy rasizmu. Wydarzenia, które miały miejsce w Białymstoku w lipcu tego roku głęboko, nas dotknęły. Przygotowaliśmy więc program specjalny, poświęcony różnym przejawom przemocy i nienawiści. Jeżeli mamy o tym rozmawiać, to chcemy to robić za pośrednictwem filmów.

Program jest zróżnicowany tematycznie i stylistycznie. Są tu filmy o szkolnym dręczeniu, podsycanym ulicznym linczu, przemocy osiedlowej oraz dokumentalny zapis demonstracji, będący portretem dwóch sił ścierających się w naszych kraju. Jest tu także nagrodzony Oscarem film o rasizmie i teledysk Romaina Garvasa do piosenki M.I.A, pokazujący konsekwencje tego zjawiska oraz to, że każdy z nas może stać się ofiarą, niezależnie od pochodzenia czy koloru skóry.

Filmy mówią o różnych przejawach przemocy i nienawiści, czasem bardzo od siebie odległych. Źródła tych zjawisk nie są jednakowe, ale wszystkie filmy pokazują pewne mechanizmy, wpływające na przemoc słowną lub fizyczną. Koniec końców wszyscy wiemy, że przemoc rodzi przemoc, ale na żadne przejawy nienawiści, nietolerancji, rasizmu czy ksenofobii się nie godzimy!

Kurator: Maks Piłasewicz

Program:
Rapaz, Felipe Gálvez, Chile 2018, 13’
Soft, Simon Ellis, UK 2007, 14’
Mój kraj, taki piękny, Grzegorz Paprzycki, Polska 2019, 29’
Vanheder, Stephane Mounkassa & Stefan Sundin, Szwecja 2019, 6’
Skin, Guy Nattiv, USA 2018, 21’
M.I.A.: Born Free, Romain Gavras, USA 2010, 9’