7-11.12.2022 / Białystok

Lana Stojićević: Sunny Side

Rozpoczęcie: 4 grudnia 2019 20:00
Zakończenie: 4 grudnia 2019 20:30
Kategoria: Wystawa

Lana Stojićević: Sunny Side

Lana Stojićević: Sunny Side

wernisaż: 4 grudnia 2019, godz. 20:00
Foyer Forum, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

Projekt Lany Stojićević, „Sunny Side”, powstał w otoczeniu innowacyjnie zaprojektowanego basenu hotelu Zora w chorwackim Primošten. Imponująca, wyglądająca jak statek kosmiczny kopuła nad basenem, zaprojektowana przez Lovre Perkovića w późnych latach 60. XX wieku, niczym retrofuturystyczna wizja wyczekiwała przyszłości, która nie nadeszła.

Artystka wyobraziła sobie narrację, inspirowaną postacią jednego z najsławniejszych gości hotelu, Orsona Wellesa, który wprowadza basen w scenę z filmu SF z lat 60. W filmie basen staje się statkiem kosmicznym, a jugosłowiańskie motto „Przyjdź i zobacz prawdę” – niegdyś zapraszające zagranicznych turystów do doświadczenia słonecznej strony socjalizmu – przekształciło się w slogan misji kosmicznej o nazwie Sunny Side.

Lana Stojićević (ur. 1989) – artystka wizualna, która najczęściej tworzy przy użyciu fotografii, tkanin i modeli architektonicznych. Jej prace multimedialne krytycznie zgłębiają takie tematy, jak nielegalne budowle, brak dbałości o architektoniczne dziedzictwo czy zanieczyszczenie ekosystemu. Tytuł magistra uzyskała w 2012 roku na Akademii Sztuk Wizualnych w Splicie w Chorwacji. Wiele jej zbiorowych i indywidualnych wystaw zostało nagrodzonych.