7-11.12.2022 / Białystok

Michał Siarek: Alexander

Rozpoczęcie: 5 grudnia 2018 18:30
Zakończenie: 9 grudnia 2018 23:00
Kategoria: Wystawa
Lokalizacja: Foyer kina Forum

Michał Siarek: Alexander

„Alexander” jest dokumentem skupionym wokół relacji polityki, historii i kultury, w konstrukcji narodowych mitologii w (byłej jugosławiańskiej) Republice Macedonii – kraju formalnie bez nazwy, uwikłanym w spór o dziedzictwo tak odległe, że prawie nierzeczywiste.

W ramach Festiwalu ŻUBROFFKA zapraszamy na wystawę

Michał Siarek: Alexander

5 grudnia 2018
wernisaż – godz. 18.30, Foyer Forum, ul. Legionowa 5
spotkanie autorskie z Michałem Siarkiem – godz. 19.00, Klub Fama, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

„Jedną z pierwszych rzeczy, którą zobaczyłem w Skopje, był 25-metrowy pomnik Aleksandra Wielkiego – jednego z najpotężniejszych zdobywców w historii i ojca narodu.
Macedonia w latach 90. odłączyła się od ogarniętej wojną Jugosławii bez jednego wystrzału, by od razu popaść w konflikt o symbole narodowe z sąsiadem. Grecy twierdzą, że Macedonia nie ma prawa do swej nazwy, bo Aleksander, jego rodzina i starożytna Macedonia były greckie, a jakiekolwiek roszczenia to zawłaszczanie greckiego dziedzictwa.
Trwający od początku lat 90. spór zablokował Macedonię politycznie i ekonomicznie. Kiedy sprawy wydawały się iść ku lepszemu, w 2010 roku macedoński premier Nikoła Gruewski ogłosił program przebudowy kraju, nawiązujący do starożytnych korzeni. Projekt „Skopje 2014” miał pokazać wszystkim, a zwłaszcza Grekom, że Macedonia to kraj dumny i odwieczny, a to znaczy dużo więcej niż tylko stary.
Nowe gmachy i pomniki miały rozciągnąć historyczną narrację o ponad 2000 lat, przeplatając fakty z wyobrażeniami, ale upublicznione nagrania rozmów premiera i jego ministrów ujawniły, że to była zasłona dymna, a radykalizujący się rząd zaczął budzić obawy o bezpieczeństwo obywateli. Centralny obiekt przemiany, konna figura Aleksandra Wielkiego w tryumfalnej pozie, stał się kłopotliwym i kosztownym symbolem.
Mimo pokojowej rewolucji i zmiany władzy w 2017 roku oraz wznowienia negocjacji, spór z Grecją jest nierozwiązany. Proponowana nowa nazwa kraju – Republika Północnej Macedonii – została wstępnie zaakceptowana przez parlament w Skopje, ale pozostaje niejasne czy grecki rząd ostatecznie ratyfikuje umowę, kończąc trwający 27 lat konflikt”.

Michał Siarek (ur. 1991) – fotograf dokumentalny zainteresowany geopolityką, historią i narodowymi mitologiami krajów Europy Południowo-Wschodniej. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Zwycięzca The New East Prize (UK) oraz FIDAL Youth Photography Award (FR). „Aleksander” jest jego debiutanckim projektem.