Michał Solarski, Tomasz Liboska: Postrzyżyny
4 grudnia 2024
godz. 19:00 – wernisaż / foyer Forum
godz. 19:30 – spotkanie wokół wystawy i albumu / klub FAMA
Białostocki Ośrodek Kultury, ul. Legionowa 5
wstęp wolny
Michał Solarski i Tomasz Liboska pochodzą z Goleszowa, zwykłego miasta, jakich w Polsce wiele.
„Jest początek lat dziewięćdziesiątych, Freddie Mercury zdążył już kopnąć w kalendarz. Szczerze? Gość miał kilka niezłych kawałków, ale te jego wąsy, to nie nasza bajka. My nosimy przetarte w kolanach portki, fryzjera omijamy szerokim łukiem, a pety rzucamy wprost na ulicę. Stara cementownia wciąż straszy za oknami, jej ceglane kominy sięgają samego nieba. Chrzanić niebo! Wolimy włóczyć się od knajpy do knajpy bez grosza przy duszy. Jeszcze wczoraj Solidarność obalała komunę, a dziś kapitalizm obiecuje naszym starym złote góry. Chrzanić złote góry! Chrzanić waszą forsę! Wkrótce wszystko runie, wasz zakłamany świat też runie, a my będziemy maczać w tym palce. Dziś wieczorem urządzamy balangę, bądźcie pewni, że odwalimy kilka naprawdę ostrych numerów. Mamy swoją muzykę i szesnaście lat na karku. Chcemy dorosnąć z klasą i wreszcie zaliczyć dziewczynę.
Nasza przyjaźń przetrwała już trzydzieści lat, o drugie tyle jesteśmy spokojni. Byliśmy, jesteśmy i będziemy braćmi. Nie wszystko jednak poszło po naszej myśli. Z marzeń o własnej kapeli i życiu w trasie nie pozostało nic. Niektóre pomysły przeciekły przez palce, inne zabiła nuda. Czas też nie zatrzymał się w miejscu, choć długo byliśmy przekonani, że mamy go w garści. Skurczybyk jakoś się wywinął i ruszył z miejsca. Najpierw przyszły studia, różne uczelnie i różne miasta. Potem każdy poszedł własną drogą z dala od Goleszowa. Tam, na starych śmieciach, też przyszło nowe. Kilka miejsc zmieniło się nie do poznania, kilka zniknęło bezpowrotnie. Podobny los spotkał nasze wspomnienia. Dlatego wracamy. Mimochodem zaczęliśmy zaglądać do fryzjera.”
Tomasz Liboska – fotograf, dokumentalista. Ukończył Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie i Etnologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Autor publikacji fotograficznych: „Cut it Short” (wyd. Kehrer Verlag 2021, współautor: Michał Solarski) i „Odwrót” (wyd. Pix House 2018). Uczestniczył w wielu wystawach oraz festiwalach fotograficznych w kraju i za granicą. Swoje prace prezentował m.in. w ramach Photomonth in Krakow, Hereford Photography Festival, New York Photo Festival, Athens Photo Festival, Belfast Photo Festival. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Śląskiego.
Michał Solarski – polski fotograf mieszkający w Londynie. Po ukończeniu studiów przeprowadził się do Wielkiej Brytanii, gdzie studiował na London College of Communication, zdobywając dodatkowy tytuł magistra w zakresie fotografii dokumentalnej. Zwykle pracuje nad długoterminowymi projektami, które są silnie związane z jego pochodzeniem, doświadczeniami i wspomnieniami. Jego prace znajdują się w szarej przestrzeni między dokumentem a sztuką, rzeczywistością a fikcją. Jest laureatem i finalistą wielu międzynarodowych nagród, a jego prace były prezentowane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych oraz festiwalach międzynarodowych, takich jak m.in. Festival Circulation(s), Photo IS:RAEL, Athens Photo Festival i Getxophoto Festival.