7-11.12.2022 / Białystok

Nagrody MFFK ŻUBROFFKA – Mister D (PL)

Rozpoczęcie: 7 grudnia 2014 19:00
Zakończenie: 7 grudnia 2014 21:00
Bilety: Bilet: 20.00 zł
Kategoria: Koncert
Lokalizacja: Kino Forum ,ul. Legionowa 5 ,Białystok

Nagrody MFFK ŻUBROFFKA – Mister D (PL)

Uroczyste ogłoszenie wyników MFFK ŻUBROFFKA
Koncert: MISTER D (PL)

Muzyczne wcielenie pisarki Doroty Masłowskiej (m.in. „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”, „Paw Królowej”). Na początku 2014 roku ukazała się jej płyta „Społeczeństwo jest niemiłe” – autorska mieszanka rapu, punka i muzyki tanecznej. W warstwie tekstowej to psychodeliczny zlep opowieści z popularnej prasy, wyrażony statystycznie polskim językiem. Dla samej Masłowskiej wejście w świat piosenek stało się gestem otwierającym (nowe możliwości retoryczne) i uwalniającym: Moim gatunkiem macierzystym pozostaje słowo, ale literatura jako branża bardzo mnie zmęczyła. Uważam że polskie społeczeństwo jest bardzo niemiłe. Ale nie mogę o tym napisać książki, bo nienawidzę literatury zaangażowanej. A tu nagle mogłam wyrazić wszystkie swoje ponure refleksje o tirówkach, alfonsach, hajsie i jeżdżeniu Audi. Czułam się wolna i szczęśliwa.

Mister D. to bardzo przemyślany przekaz wizualny, każdy klip wywołuje spore emocje, jak choćby „Ryszard” (real. Aneta Grzeszykowska), „Czarna Żorżeta” (real. EfektPol), „Prezydent” (real. Maciej Buchwald) czy „Hajs” i „Chleb” (real. GłębokiOFF), w którym gościnnie – jako Princess Dresiara – wystąpiła modelka Anja Rubik. Mister D. można też usłyszeć na żywo, do tej pory m.in. na OFF Festiwalu, Sopot Fringe, Interference Gdańsk, wystąpił też u boku Die Antwoord na Torwarze.

Robert Sankowski z „Gazety Wyborczej”: Masłowska wokalistka ciągle jest Masłowską pisarką. Eksperymentuje, bezczelnie prowokuje, jest balansującym na granicy kiczu naturszczykiem. Złote łańcuchy, prześwitujące bluzki, puchówki z błyszczących materiałów, jaskrawe szminki. Jak w swoich powieściach Masłowska demaskuje pustkę tej rzeczywistości poprzez język.