4-8.12.2024 / Białystok

Otwarcie Festiwalu: Błażej Malinowski live do krótkich filmów Borisa Kaufmana

Rozpoczęcie: 9 czerwca 2021 20:00
Zakończenie: 9 czerwca 2021 22:00
Lokalizacja: Kino Forum

Otwarcie Festiwalu: Błażej Malinowski live do krótkich filmów Borisa Kaufmana

Jeden z najważniejszych i najzdolniejszych przedstawicieli polskiej sceny techno, ambient i eksperymentalnej zilustruje muzycznie krótkometrażowe filmy, do których zdjęcia nakręcił Boris Kaufman, urodzony w Białymstoku genialny operator, laureat Złotego Globu i Oscara!

Otwarcie Festiwalu: Błażej Malinowski live do krótkometrażowych filmów ze zdjęciami Borisa Kaufmana

9.06.2021, 20:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 30 zł – wkrótce w kasie kina Forum i na https://bilety.bok.bialystok.pl/

W programie pokazu znalazły się trzy krótkometrażowe arcydzieła: „Les Halles” – miejska symfonia miejska w reż. Borisa Kaufmana i André Galitzine, opowiadająca o dniu pracy na legendarnym rynku centralnym Paryża; „A propos Nicei” („A propos de Nice”) – debiutancki film Jeana Vigo, poemat kinowy, który za sprawą ekscytującego i ironicznego montażu stał się zjadliwym i ożywczym spojrzeniem na francuską kulturę lat 30. XX wieku oraz „Film” w reż. Alana Schneidera, ze scenariuszem dramaturga Samuela Becketta, w którym Buster Keaton stara się uciec przed wszystkowidzącym okiem. Surrealizm w czystej postaci!

Boris Kaufman (1897-1980)
Urodził się w Białymstoku, w żydowskiej rodzinie Abla Kaufmana, księgarza, i Fajgi, z domu Halpern. W czasie I wojny światowej wyjechał z rodziną w głąb Rosji. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, wrócił z rodzicami do Białegostoku. Jego bracia: Denis (znany jako Dziga Wiertow) i Michaił zostali w ZSRR, gdzie zdobyli pozycję czołowych twórców filmów awangardowych i propagandowych. Dziga uznawany jest za jednego z najwybitniejszych dokumentalistów w dziejach kina, a Michaił za genialnego operatora, wyróżniającego się innowacyjnymi technikami fotograficznymi.
Po wyjeździe z Polski do Francji Boris ukończył studia na Sorbonie i zajął się kinematografią. Współpracował m.in. z Jeanem Vigo i Dmitrijem Krisanoffem. Po wybuchu II wojny światowej wstąpił do armii francuskiej, a po kapitulacji Francji wyemigrował do Kanady. Razem z Johnem Griersonem pracował tam dla National Film Board of Canada. W 1942 roku przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie realizował filmy krótkometrażowe i dokumentalne. Pracę w Hollywood rozpoczął od współpracy z Elią Kazanem. Za zdjęcia do jego filmu „Na nabrzeżach” („On the Waterfront”) w 1954 roku zdobył Oscara, a rok później – Złoty Glob. Film zdobył łącznie osiem statuetek. Kolejnym owocem współpracy obu twórców był film „Laleczka” („Baby Doll”) i kolejna nominacja do Oscara dla Kaufmana w 1957 roku. Kaufman pracował również z Sidneyem Lumetem – jest autorem zdjęć do głośnego filmu „Dwunastu gniewnych ludzi” („12 Angry Men”) i „Lombardzista” („The Pawnbroker”). Jego filmografia zamknęła się imponującą liczbą 71 dzieł, a wszyscy urodzeni w Białymstoku bracia Kaufmanowie zapisali się w historii kina złotymi zgłoskami!

Błażej Malinowski
Znany polski producent i dj mieszkający w Berlinie, założyciel i kurator wytwórni Inner Tension – platformy, na której może swobodnie publikować własne produkcje, współprodukcje oraz artystów dopiero wschodzących na muzycznej scenie. Założyciel audio/wizualnej ambient/eksperymentalnej serii Why So Silent? (goszcząc dziesiątki wydarzeń w całej Polsce oraz w Berlinie, Sztokholmie, Seulu i innych). Błażej Malinowski gościł w najlepszych wytwórniach ambient, deep/hypnotic techno, we wcześniejszych wydaniach The Gods Planet, Kontrafaktum, Semantica, Silent Season i innych. Znany ze swych hipnotycznych i energetycznych produkcji oraz występów na żywo, utrzymuje produktywny przepływ pracy i koncentruje się na pracy w studio i tworzeniu odpowiedniej ilości energii. W ostatnich latach koncertował w USA, RPA, Azji oraz w najlepszych klubach Europy: Berghain, Bassiani, Tresor, IFZ, Macadam, Fuse, Jasna1, Ankali i wielu innych.