Uroczyste otwarcie Festiwalu: Jacek Sienkiewicz (PL) na żywo do filmu „Ménilmontant” (1926)
6.12.2023, 20:30
Kino Forum, ul. Legionowa 5, bilety: 30 zł/40 zł – w kasie kina Forum i na bilety.bok.bialystok.pl
Jacek Sienkiewicz, jedna z najważniejszych postaci polskiej sceny elektronicznej, zabierze nas w melancholijną podróż do paryskiej dzielnicy Ménilmontant lat 20. ubiegłego wieku. Poetycka impresja Dimitri Kirsanoffa o zbrodni, miłości i samotności, to jedno z największych i niedocenianych dzieł wczesnej awangardy francuskiego i światowego kina!
Ménilmontant
reż. Dimitri Kirsanoff, 1926, 38′
Historia dwóch sióstr, które uciekają ze wsi do miasta po tragicznej śmierci rodziców. Po kilku latach przeprowadzają się do Paryża, gdzie znajdują pracę w kwiaciarni. Dzielą mieszkanie, ciesząc się życiem wielkiego miasta. Kiedy młodsza siostra (zjawiskowa w ocenie ówczesnych krytyków Nadia Sibirskaïa) zakochuje się w paryskim bandycie i playboyu (Maurice Ronsard), starsza siostra (Yolande Beaulieu) czuje się osamotniona i zazdrosna. Wkrótce mężczyzna traci zainteresowanie młodszą i rozpoczyna romans ze starszą siostrą. Finalnie obie stają się ofiarami tego samego mężczyzny…
Estoński reżyser Dimitri Kirsanoff stworzył dzieło totalne – napisał do niego scenariusz, wyreżyserował je i sfilmował. Co niezwykłe na tamte czasy, fabuła filmu jest przekazywana wyłącznie za pośrednictwem obrazów, bez napisów. Reżyser skorzystał z szerokiej palety awangardowych technik montażu, dodatkowo lirycznie i melancholijnie wykorzystując scenerię, a zwłaszcza tytułową dzielnicę paryskiej klasy robotniczej. Wszystko to złożyło się na olśniewające, poruszające do dziś arcydzieło.
Jacek Sienkiewicz – jeden z pionierów i najważniejszych postaci polskiej sceny elektronicznej ostatnich dwóch dekad. Zaczynając od wczesnych brzmień acid i rave, a w ostatnich latach skłaniając się ku zaawansowanym, dźwiękowym eksperymentom, jest autorem kilku albumów i ponad 50 winylowych singli, których zawartość rozpięta jest pomiędzy typowo imprezowymi techno produkcjami, a abstrakcyjnymi ambientowymi impresjami. Zawsze kroczący własną drogą, rozwija swoje unikalne, charakterystyczne brzmienie poza dominującymi trendami. Od ponad 20 lat prowadzi wytwórnię Recognition, za pośrednictwem której odkrywa i promuje nietuzinkowych polskich artystów. Sienkiewicz jest również autorem wielu wydawnictw i remiksów wydanych nakładem innych europejskich wytwórni, współpracował z wieloma uznanymi artystami (m.in. Ricardo Villalobos, Max Loderbauer, Atom TM), z którym regularnie nagrywa i koncertuje.
W ostatnich latach rozwija także projekty interdyscyplinarne, jak improwizowane koncerty, instalacje czy innowacyjne prace wideo, a także eksperymentalne kompozycje nawiązujące do muzyki współczesnej, w tym reinterpretacje kompozytorów związanych ze słynnym Studio Eksperymentalnym Polskiego Radia.
https://soundcloud.com/jaceksienkiewicz