7-11.12.2022 / Białystok

dyskusja: Wschód Kobiet – Kobiety i krótki metraż

Rozpoczęcie: 9 grudnia 2016 13:00
Zakończenie: 9 grudnia 2016 14:00
Kategoria: Wykład

dyskusja: Wschód Kobiet – Kobiety i krótki metraż

 

po pokazie Wschód Kobiet 


Kino krótkometrażowe często jest postrzegane jako przyjaźniejsze kobietom niż świat pełnometrażowych fabuł, gdzie gra toczy się o większą stawkę. Dla wielu reżyserek, droga wiodąca od krótkiego metrażu do realizacji pełnometrażowego debiutu bywa trudniejsza niż w przypadku ich kolegów – filmowców. Dlaczego tak się dzieje? O obecności kobiet w kinie i realiach pracy w głównie męskim środowisku, porozmawiamy z reżyserkami i producentkami z Europy Wschodniej, które podzielą się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Jak postrzegają pozycję kobiety w kinie krótkometrażowym? Czy walczą o nią i uciekają się do ekstremalnych środków, aby uzyskać posłuch na planie zdjęciowym? Czy dobrze czują się w świecie filmu, czy stawia on przed nimi bariery? Co to jest celuloidowy sufit i czy istnieje? Czy kobiety muszą być zdolniejsze i bardziej zdeterminowane od swoich kolegów, żeby osiągnąć sukces? Co musi się zmienić, aby było ich więcej w filmie?

 

Moderatorka: Zofia Jaroszuk

Panelistki/Panelists:

collage_panel_women_final

 

Klara Kochańska
Reżyserka i scenarzystka, absolwentka Kolegium MISH Uniwersytetu Warszawskiego, a od 2009 roku studentka reżyserii w PWSFTviT w Łodzi. Laureatka prestiżowej nagrody przyznawanej przez Amerykańską Akademię Filmową, tzw. studenckiego Oscara za film Lokatorki.

Masha Kondakova
Ukraińska reżyserka, obecnie pracuje nad filmem dokumentalnym o kobietach walczących na wschodzie Ukrainy. Jej debiutancki film, Fallen Leaves, miał premierę na festiwalu w Locarno.

Diana Kardumyan
Reżyserka urodzona w Armenii w 1981 r. Diana studiowała reżyserię w Państwowym Instytucie Kina i Teatru w Erywaniu. Jako producentka i reżyserka, brała udział w wielu festiwalach oraz warsztatach filmowych.

Marta Lewandowska
Producentka filmowa, ma na swoim koncie produkcję ponad 20 filmów krótkometrażowych. Wyprodukowany przez nią pełnometrażowy film The Saint (2016) odnosi sukcesy na wielu prestiżowych międzynarodowych festiwalach.

Milica Tomović
Reżyserka, absolwentka Wydziału Sztuk Dramatycznych na Akademii Sztuk w Belgradzie. Jej film Transition miał premierę na festiwalu w Locarno oraz zdobył nagrodę za najlepszy film krótkometrażowy na festiwalu w Sarajewie.