4-8.12.2024 / Białystok

Festiwal ŻUBROFFKA edukuje!

Festiwal ŻUBROFFKA edukuje!

Warsztaty i powstałe podczas nich realizacje to znak firmowy naszego festiwalu! W tym roku proponujemy najmłodszym warsztaty animacji „Duszki”, podczas których – pod wodzą Sylwii Szkiłądź – będą animować celuloidowe i papierowe postaci oraz tworzyć historie o… duchach. Szwajcarska animatorka Michaela Müller będzie uczyć młodzież animacji malowanej na szkle, a Grzegorz Brzozowski poprowadzi warsztaty filmu dokumentalnego dla seniorów „Gość w Dom”. Dodatkowo, po wielkim sukcesie ubiegłorocznych, przewidzieliśmy drugą edycję radiowych warsztatów dziennikarskich, które poprowadzi sam Ryszard Jaźwiński!

 

Warsztaty animacji dla dzieci: Duszki

Prowadzenie: Sylwia Szkiłądź
Wiek: 10+ (liczba miejsc ograniczona)
Miejsce: Młodzieżowy Dom Kultury – Pracownia Animacji i Filmu, ul. Zwierzyniecka 9a
Koszt: 50 zł
Zgłoszenia: prosimy o pobranie i wypełnienie formularza dostępnego TUTAJ , a następnie wysłanie na adres – warsztaty@zubroffka.pl

Czy znacie historie o duchach z Podlasia? Może ktoś z Was spotkał kiedyś takiego ducha w lesie albo w starym domu? Jeśli tak, zapraszamy na warsztaty filmu animowanego o podlaskich duchach, które poprowadzi zakochana w animacji papierkowej Sylwia Szkiłądź. Na podświetlanym stole będziecie animować przezroczyste kukiełki z celuloidu i papieru. Uh, będzie strasznie!

Sylwia Szkiłądź urodziła się w Sokółce na Podlasiu. Dorastała na terenie „zielonych płuc Polski” i region ten stał się w pewnym sensie inspiracją jej późniejszych zainteresowań sztuką, szczególnie animacją i ilustracją. Gdy miała osiem lat, wyjechała z rodzicami do Belgii. Podczas nauki w La Cambre w Brukseli nakręciła filmy: „Ślimaczek bez domku” (2012) wspólnie z Gwendoline Gamboa, a także Grain d’amour (2013) i Zupa truskawkowa (2014). W 2015 roku, razem z Aline Quertain stworzyły krótkometrażowy film Maciupki lisek, wyprodukowany przez francuskie studio Folimage. Jej ostatnia praca to zrealizowany wspólnie z Jessicą Poon, artystką z Hong Kongu, wideoklip do utworu Sary Lovell. Sylwia organizuje też warsztaty animacji dla osób w różnym wieku. Obecnie mieszka i tworzy w Belgii, Francji i Polsce.

Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury / Młodzieżowy Dom Kultury

 

Warsztaty animacji malowania na szkle

Prowadzenie: Michaela Müller (Szwajcaria)
Miejsce: Liceum Plastyczne w Supraślu
Wiek: 15+ (liczba miejsc ograniczona)
Koszt: 50 zł
Warsztaty w j. polskim – tłumaczenie z j. angielskiego
Zgłoszenia: prosimy o pobranie i wypełnienie formularza dostępnego TUTAJ, a następnie wysłanie na adres: warsztaty@zubroffka.pl

W trakcie pięciodniowych warsztatów, Michaela Müller wprowadzi uczestników w tajniki animacji malowania na szkle. Wykorzystamy gwasz zmieszany z gliceryną i będziemy malować pod kamerą na oświetlonej szklanej powierzchni. Każda transformacja obrazu jest fotografowana za pomocą kamery, a animacja – bezpośrednio kontrolowana na ekranie komputera przy pomocy specjalnego programu do animacji poklatkowej (np. Dragonframe lub iStopMotion).
Po dwóch dniach wprowadzenia i ćwiczeń, w ciągu kolejnych dni warsztatów każdy uczestnik stworzy własny film krótkometrażowy. Warsztatowicze powinni być zaznajomieni z malarstwem, mile widziana jest również podstawowa wiedza z zakresu animacji oraz nieskończenie duża cierpliwość nieodzowna przy tej – dosyć powolnej – technice animacji.

Michaela Müller urodziła się w St. Gallen w Szwajcarii. Dyplom magistra animacji i nowych mediów otrzymała na Akademii Sztuk Pięknych w Zagrzebiu (Chorwacja), posiada również dyplom nauczyciela rysunku i rzemiosła University of Applied Sciences and Arts w Lucernie. Jej wielokrotnie nagradzane filmy: Miramare (2009) i Airport (2017) były wyświetlane na wielu międzynarodowych festiwalach, w tym Cannes Film Festival, Toronto International Film Festival, DOK Leipzig, czy Slamdance i oba otrzymały nagrodę Swiss Film Award for Animation.

Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury / Liceum Plastyczne w Supraślu
Współorganizator wydarzenia: Ambasada Szwajcarii w Polsce

 

Radiowe warsztaty dziennikarskie

Prowadzenie: Ryszard Jaźwiński
Miejsce: Białostocki Ośrodek Kultury / Polskie Radio Białystok
Wiek: 16+
koszt: 50 zł
Zgłoszenia: prosimy o pobranie i wypełnienie formularza dostępnego TUTAJ, a następnie wysłanie na adres: warsztaty@zubroffka.pl

Już po raz drugi, wraz z Ryszardem Jaźwińskim, autorem audycji „Trójkowo, filmowo” zapraszamy na radiowe warsztaty dziennikarskie, podczas których uczestnicy zdobędą wiedzę na temat dziennikarstwa filmowego. Ubiegłoroczne warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników, a zrealizowane przez nich materiały można było usłyszeć potem na antenie radiowej Trójki i Polskiego Radia Białystok!
Warsztaty to szansa na zdobycie praktycznych umiejętności w dziedzinie tworzenia krótkich form radiowych i audycji o tematyce filmowej, dowiedzenie się, jak przeprowadza się dobry wywiad oraz poznanie technicznej strony dziennikarstwa radiowego i nauczenie podstaw montażu. Dodatkowo uczestnicy warsztatów będą mogli obserwować pracę dziennikarzy w czasie planowanych odwiedzin w Programie 3 Polskiego Radia w Warszawie i w Polskim Radiu Białystok. Dzięki temu, że Festiwal odwiedza ponad setka gości z całego świata, warsztaty to także szansa, aby dowiedzieć się jak funkcjonuje rynek filmowy w Polsce i na świecie oraz okazja do poznania nietuzinkowych ludzi.
Warsztaty skierowane są do osób ciekawych świata, z głowami pełnymi pomysłów, lubiących rozmawiać z ludźmi i czujących się swobodnie podczas publicznych wystąpień.

Ryszard Jaźwiński – dużą część życia spędza w kinie. Dziennikarz, obserwator wydarzeń filmowych, bywalec i wielokrotny juror festiwali, moderator spotkań z twórcami oraz współtwórca Konkursu Talenty Trójki, także dla młodych filmowców. W Programie III Polskiego Radia od początku swojej pracy zawodowej. Jego ukochanym miejscem, zaraz po Warszawie, jest Barcelona, stąd jego przydomek Rico, bo kocha wszystko, co hiszpańskojęzyczne! Autor niezliczonych wywiadów z gwiazdami i autorytetami kina. Z wieloma z nich – zaprzyjaźniony. Od 20 lat tworzy autorską audycję „Trójkowo, filmowo”, uhonorowaną w 2010 roku Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz kilkukrotnie nominowany do tej nagrody codzienny cykl krótkich spotkań z filmowcami – „Fajny film…”. Prawdopodobnie pobił rekord Trójki w obecności „na żywo” na antenie – dziewięć i pół godziny (Noc Oscarów w Trójce, a potem poranna audycja „Zapraszamy do Trójki”)!

Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury / Polskie Radio Białystok

 

 

Warsztaty filmu dokumentalnego dla seniorów: Gość w Dom

Prowadzenie: Grzegorz Brzozowski i Magda Kowalczyk
Miejsce: Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa
Udział bezpłatny
Zgłoszenia i pytania: film@bok.bialystok.pl lub telefonicznie: 85 746 13 15

Gościnność towarzyszy najważniejszym chwilom naszego życia: wspólnie celebrujemy nowe związki i odnawiamy dawne relacje. Gościnność to jedno z najważniejszych doświadczeń kształtujących nas jako wspólnotę – także z ludźmi, którzy na pozór wydają się nam radykalnie obcy. Jak zauważają antropolodzy gościnności, np. Tom Selvyn, w centrum gościnności często znajdują się rytuały spożywania posiłków. Nie ma zatem goszczenia bez jedzenia. Gościnność to jednak nie tylko okazja do spróbowania regionalnych potraw, to przede wszystkim spotkanie, w ramach którego można bez pośpiechu podzielić się historiami życiowymi, wiążącymi się z tym, co pojawia się na stole. Jakie historie wiążą się zatem z podlaską gościnnością i jej bohaterami – kulebiakiem, sztruclem, kwasem chlebowym, babką ziemniaczaną i innymi rodzinnymi potrawami, na które przepisy przekazywane są z pokolenia na pokolenie? Jak możemy udokumentować te historie? Jak możemy się nimi podzielić z gośćmi – nawet jeśli są przedstawicielami odmiennych kultur? Właśnie takimi zagadnieniami zajmiemy się podczas naszych warsztatów dokumentalnych.

Grzegorz Brzozowski – absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, film dokumentalny poznawał pod opieką Marcela Łozińskiego, Jacka Bławuta i Vity Żelakeviciute. Studiował również socjologię, psychologię i reportaż na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie w Utrechcie oraz Yale University. Obecnie pracuje nad doktoratem w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, badając polskie wspólnoty festiwalowe. Redaktor i szef działu recenzji „Patrząc” na portalu Kultura Liberalna.

Magda Kowalczyk – operatorka i dokumentalistka, autorka zdjęć m.in. do filmu „Obcy na mojej kanapie” Grzegorza Brzozowskiego.

Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury

ŻUBROFFKA na FB