4-8.12.2024 / Białystok

Kosmiczna odsłona 14. edycji festiwalu ŻUBROFFKA!

Kosmiczna odsłona 14. edycji festiwalu ŻUBROFFKA!

Od tysięcy lat widok gwiazd rozsianych na czarnym niebie wprawia ludzi w zachwyt i jednocześnie wywołuje w nich lęk… Pobudza wyobraźnię, rodzi pytania i każe szukać metafizycznej mocy, która stworzyła tak urzekające i tajemnicze piękno.

Ludzie od początku swych dziejów chcieli jakoś zrozumieć i uporządkować świecące nad ich głowami punkty. Marzyciele i wizjonerzy widzieli wśród nich mityczne stwory, zwierzęta, postaci, przedmioty…

Kosmos i jego sekrety to temat przewodni tegorocznej edycji ŻUBROFFKI. Przestrzeń kosmiczna wydaje się z jednej strony możliwą drogą ucieczki przed coraz liczniejszymi zagrożeniami na Ziemi, a z drugiej – może stać się szansą na uwolnienie nowego potencjału.
Wyprawa w kosmos pozwala też zobaczyć świat z zupełnie innej perspektywy.

Festiwalowy Żubr (autorstwa duetu Kijek/Adamski), zdekonstruowany podczas ostatniej ŻUBROFFKI, powraca – dzięki wyobraźni Michała Sochy – w nowej, kosmiczno-gwiezdnej odsłonie!
Współpracująca z nami graficzka Izabela Sroka, w oparciu o wykreowane przez Michała Sochę projekty, stworzyła tegoroczną identyfikację wizualną festiwalu. Gdy więc od 4 do 8 grudnia odbywać się będzie 14. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA, na niebie rozbłyśnie nowa konstelacja – Wielka Żubrzyca!