7-11.12.2022 / Białystok

Laureaci 14. edycji MFFK ŻUBROFFKA!

Laureaci 14. edycji MFFK ŻUBROFFKA!

Laureaci 14. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA!

W Białymstoku zakończył się 14. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA! Festiwal odbywał się od 4 do 8 grudnia, w 20 lokalizacjach Białegostoku i Podlasia (w Supraślu, Łomży, Narwi, Sokółce, Augustowie, Hajnówce, Suchowoli i Kleszczelach) widzowie mogli zobaczyć ponad 200 różnorodnych gatunkowo filmów z całego świata. W programie znalazły się także koncerty, filmowe warsztaty dla dzieci, młodzieży i seniorów, wystawa, panele dyskusyjne i spotkania.

Na ŻUBROFFKĘ przyjechało prawie 200 gości (twórców, artystów, dziennikarzy i przedstawicieli branży filmowej) z takich krajów jak Angola, Austria, Białoruś, Belgia, Chile, Chorwacja, Czechy, Dominikana, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Izrael, Francja, Kazachstan, Kosowo, Kolumbia, Litwa, Niemcy, Polska, Rumunia, Rosja, Serbia, Słowacja, Szwajcaria, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Wenezuela i Włochy.

O nagrody w ośmiu konkursach ŻUBROFFKI walczyło 107 filmów.

Międzynarodowe Jury w składzie: Juanita Onzaga, Babis Makridis, Zbigniew Czapla, Sergei Kachkin oraz Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk

przyznało następujące nagrody:


GRAND PRIX
Festiwalu ŻUBROFFKA 2019 – Nagrodę Dyrektora Białostockiego Ośrodka Kultury (10.000 zł) otrzymał film Miłość bezwarunkowa (reż. Rafał Łysak, Polska).
Uzasadnienie Jury: Jest sporo dobrych komediowych reportaży, ale ten jest dużo bardziej znaczącym przykładem filmu, przepełnionego miłością, ironią i czułością relacji bliskich sobie ludzi. Musi zostać nagrodzony nie tylko dlatego, że to jest dobrze zrobiony film, ale również za swoje mocne przesłanie: „Prawdziwa miłość może przetrwać wszelkie nieporozumienia i różne poglądy na życie”.

I Nagrodę w konkursie międzynarodowym Okno na Wschód (2.000 zł) otrzymał film Dcera / Daughter (reż. Daria Kashcheeva, Czechy).
Uzasadnienie Jury: Za bardzo poruszającą historię, w której lalki mają prawdziwe uczucia i prawie doprowadzają nas do łez, nawet mocniej niż w aktorskim filmie. Film został zanimowany w wyjątkowym stylu, łączącym animację poklatkową i szaloną kamerę z ręki.

Wyróżnienie w konkursie międzynarodowym Okno na Wschód otrzymał film Kolektyviniai sodai / Community Gardens (reż. Vytautas Katkus, Litwa).

I Nagrodę w konkursie międzynarodowym Cały ten Świat (2.000 zł) otrzymał film Electric Swan (reż. Konstantina Kotzamani, Francja/Grecja/Argentyna).
Uzasadnienie Jury: Nagrodę otrzymuje film o ruszających się budynkach, zwierzętach i elektryczności oraz reżyserka, który przenosi nas za pomocą magicznego realizmu i atmosfery marzenia do świata tej historii. Czysto latynoamerykański film greckiej reżyserki.

Wyróżnienie w konkursie międzynarodowym Cały ten Świat otrzymał film Je sors acheter des cigarettes / I’m Going out for Cigarettes (reż. Osman Cerfon, Francja).

I Nagrodę w konkursie polskim Studenci (2.000 zł) otrzymał film Krzyżówka (reż. Jan Bujnowski).
Uzasadnienie Jury: Za film, w którym zmysłowe znaczenie staje się rozszyfrowane nawet, kiedy napiszesz złe słowo.

Wyróżnienie w konkursie polskim Studenci otrzymał film Am Himmel / Heaven’s Meadow / Na niebie (reż. Magdalena Chmielewska, Austria/Polska).

I Nagrodę w konkursie polskim Niezależni (2.000 zł) otrzymał film Acid Rain (reż. Tomek Popakul).
Uzasadnienie Jury: Za intensywną i autentyczną podróż zanurzającą nas w psychodeliczny stan.

Nagrodę za Najlepszy Dokument (2.000 zł) otrzymał film Nachts sind alle Katzen grau / All Cats Are Grey in the Dark (reż. Lasse Linder, Szwajcaria).
Uzasadnienie Jury: Film jasno nam pokazuje, że człowiek ze swojej natury nie może i nie chce być samotny. Musi mieć kogoś obok. Film robi też wrażenie przez to, jak twórcy udało się przekazać subtelność relacji właściciela z jego zwierzętami.

Nagrodę za Najlepszą Fabułę (2.000 zł) otrzymał film Rapaz / Raptor (reż. Felipe Gálvez, Chile).
Uzasadnienie Jury: Za film, w którym sumienie odzywa się po tym, jak bierzesz odpowiedzialność za osądzanie.

Nagrodę za Najlepszą Animację (2.000 zł) otrzymał film Dcera / Daughter (reż. Daria Kashcheeva, Czechy).
Uzasadnienie Jury: Za niezwykłą wrażliwość i przejmujący obraz relacji córki i ojca oraz zachwycający swoją oryginalnością język filmowy, przekraczający granice animacji. Gratulacje!

 

Nagrodę za Najlepsze Zdjęcia (2.000 zł) otrzymał film Nan Fang Shao Nv / She Runs (reż. Qiu Yang, zdjęcia: Constanze Schmitt, Chiny, Francja).
Uzasadnienie Jury: Za film z precyzyjnym i wyjątkowym językiem wizualnym budującym napięcie, które odbija wewnętrzny świat bohatera.

Nagrodę za Najlepszą Muzykę (2.000 zł) otrzymał film The Flood Is Coming (reż. Gabriel Böhmer, muzyka: Nacho Palacios, Szwajcaria/Wielka Brytania).
Uzasadnienie Jury: Za wspaniałą muzykę i dźwięk które budują napięcie i poczucie grozy oraz kreatywnie wypełniają obraz i poszerzają przestrzeń wyobraźni.

Jury konkursu międzynarodowego NA SKRAJU (filmy eksperymentalne i wideo-art) w składzie: Aleksandra Czerniawska, Mihai Grecu i Wojtek Pustoła przyznało następujące nagrody:

I Nagrodę w konkursie NA SKRAJU (2.000 zł) otrzymał film The Dawn of Ape (reż. Mirai Mizue, Japonia).
Uzasadnienie Jury: Prawdziwie eksperymentalne i ostre dzieło. Czysto psychodeliczna animacja wychodzi ze świeżego i komicznego pomysłu. Abstrakcyjne kompozycje nieustępliwie ścigają się na ekranie po uwagę widza, tworząc tajemniczą międzygatunkową komunikację. Możemy mieć tylko nadzieję, że szympansom, dla których ten film zrobiono, też się podobało.

Wyróżnienie w konkursie NA SKRAJU otrzymał film Talv vihmametsas / Winter in the Rainforest (reż. Anu-Laura Tuttelberg, Estonia/Litwa/Meksyk).
Uzasadnienie Jury: Po cóż ktoś miałby układać lodowaty zestaw niesamowitych porcelanowych figurek i animować je w meksykańskiej dżungli? Nie wiemy, ale nam się podobało.

 

Jury polskiego konkursu Amatorzy w składzie: Ryszard Jaźwiński (przewodniczący), Małgorzata Andruszkiewicz, Gabriela Opońska, Martyna Minkiewicz, Julita Różak, Oliwia Kubas i Wioletta Oszczapińska przyznało następujące nagrody:

I Nagrodę w konkursie Amatorzy (2.000 zł) otrzymał film Lato / Summertime (reż. Aleksandra Mazoń).
Uzasadnienie Jury: Za konsekwentne poszukiwanie formy i stylu, budujące nastrój znakomite zdjęcia i wywołujące silne emocje kreacje aktorskie.

Wyróżnienie w konkursie Amatorzy otrzymał film Błękitny ptak / Bluebird (reż. Michał Stenzel, Polska/Niemcy).
Uzasadnienie Jury: Za intrygującą, inspirowaną poezją, oryginalną filmową formę.

Jury Dziennikarzy Zagranicznych w składzie: Irena Kotelovich, Flavia Dima i Neil Young nagrodziło następujące filmy (spośród filmów biorących udział w polskich konkursach Studenci lub Niezależni):

Nagrodę Główną (2.000 zł) otrzymał film Deszcz (reż. Piotr Milczarek).
Uzasadnienie Jury: Nasz zwycięski film skondensował ambitną alegorię na miniaturowej kanwie. Dowcipnie, ale i przejmująco porusza psychologiczne i społeczne tematy z elegancką oszczędnością pokazując widowiskowy sposób na śmierć.

Wyróżnienie otrzymał film Miłość bezwarunkowa (reż. Rafał Łysak).
Uzasadnienie Jury: Rodzinna historia, która porusza ważny temat, a także serce i poczucie humoru.

Jury Dziennikarzy Polskich w składzie: Magda Maksimiuk, Błażej Hrapkowicz i Jakub Koisz nagrodziło następujące filmy (spośród filmów biorących udział w konkursach Okno na Wschód i Cały ten Świat):

Nagrodę Główną (2.000 zł) otrzymał film Nan Fang Shao Nv / She Runs (reż. Qiu Yang, Chiny, Francja).
Uzasadnienie Jury: Za świadomość formy, precyzję reżyserii i wielowymiarowy portret jednostki w opresyjnym systemie.

Wyróżnienie
otrzymał film Maja (reż. Marijana Jankovic, Dania/Serbia).
Uzasadnienie Jury: Za bardzo czułe i jednocześnie dobitne ujęcie tematu emigracji, asymilacji i tego nowego pokolenia, które jest równocześnie „tam” i „tu”.

W konkursie KIDS Jurorami były dzieci, które przyznały następujące nagrody:
Nagrodę w kategorii KIDS 6+ (2.000 zł) otrzymał film Cat Lake City / Kociejewo (reż. Antje Heyn, Niemcy).

Nagrodę w kategorii KIDS 10+ (2.000 zł) otrzymał film Gunpowder / Herbatka (reż. Romane Faure, Nathanael Perron, Léa Detrain, Benoît de Geyer d’Orth, Pei-Hsuan Lin, Anne-Lise Kubiak, Francja).

Nagrodę w kategorii KIDS 13+ (2.000 zł) otrzymał film o28 (reż. Otalia Caussé, Geoffroy Collin, Louise Grardel, Antoine Marchand, Robin Merle, Fabien Meyran, Francja).

Widzowie przyznali także Nagrodę w konkursie MUSIC VIDEO (2.000 zł) dla teledysku Corps: A Corps (reż. Yoann Stehr, Francja).

Festiwalowa publiczność tradycyjnie wybrała swój ulubiony film!
NAGRODĘ DZIKIEGO ŻUBRA – Nagrodę Publiczności (6.000 zł), ufundowaną przez firmę DrTusz otrzymał film Miłość bezwarunkowa (reż. Rafał Łysak, Polska)!

Nagrodę New Europe Talent Award (czyli wyjazd na festiwal filmowy w Berlinie) ufundowaną przez New Europe Film Sales dla najbardziej obiecującego twórcy z Europy Środkowej i Wschodniej otrzymał film Kolektyviniai sodai / Community Gardens (reż. Vytautas Katkus, Litwa).

Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy!
Dziękujemy Widzom za liczny udział w Festiwalu!

Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”
Festiwal zrealizowano z budżetu Miasta Białegostoku
Festiwal dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej