4-8.12.2024 / Białystok

MFFK ŻUBROFFKA 2018 – w pigułce!

MFFK ŻUBROFFKA 2018 – w pigułce!

Jedynka to nowy początek, trójka optymizm i entuzjazm – trzynasta edycja Żubroffki to znacznie więcej!

13. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA odbędzie się od 5 do 9 grudnia w Białymstoku i na Podlasiu. ŻUBROFFKA od lat buduje kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem – jest wydarzeniem, w ramach którego spotyka się energia wszystkich stron świata.

Jak wiadomo, trzynastka w większej części świata kojarzona jest z pechem, zaś lęk przed „przeklętą” liczbą przejawia się na wiele sposobów. Niektóre festiwale celowo rezygnują z 13. edycji swojej imprezy – po 12. przeskakując od razu do 14., istnieją też budynki czy hotele, w których próżno szukać pokoju lub piętra oznaczonego numerem 13…

Na Podlasiu wierzymy w oczyszczające i uzdrawiające moce natury, dlatego oddaliśmy w jej władanie naszego żubra (stworzonego przez duet artystyczny Kijek / Adamski), a także cały festiwal. Pięknie zwizualizowała to dla nas Ala Nunu Leszyńska, a Izabela Sroka – w oparciu o wykreowane przez Alę projekty – stworzyła nową oprawę graficzną ŻUBROFFKI!
Plakat przedstawia mroźny, różowiejący świt, kiedy to natura żarłocznie upomniała się o swoje, w efekcie czego monumentalny żubr został przez nią wchłonięty i zdekonstruowany!

W tym roku, do ośmiu konkursów selekcjonerzy wybrali 109 najciekawszych filmów (spośród ponad dwóch tysięcy!). Przygotowywane są także specjalne projekcje produkcji krótkometrażowych z całego świata. W ciągu pięciu dni widzowie obejrzą łącznie ponad 250 krótkich filmów!

Międzynarodowe Jury w składzie: Lukas V. Rinner (urodzony w Austrii argentyński reżyser nagradzany na świecie, m.in. Best Argentinian Director na Mar del Plata IFF); Hana Jušić (nagradzana na festiwalach filmowych na świecie chorwacka reżyserka filmów fabularnych i dokumentalnych, jej pełnometrażowy debiut Quit Staring at My Plate miał premierę na festiwalu w Wenecji w sekcji Venice Days); Jacqueline Lentzou (grecka reżyserka, której krótkometrażowy film Hector Malot – The Last Day Of The Year zdobył m.in. na tegorocznym Festiwalu w Cannes Nagrodę Critics’ Week Award); Monika Pawluczuk (pochodząca z Białegostoku reżyserka nagradzanych na całym świecie dokumentów Koniec świata i Kiedy będę ptakiem) oraz Marc James Roels (pochodzący z RPA belgijski animator, twórca nagradzanych na świecie animacji Oh Willy… i This Magnificent Cake!) – oceni filmy w dwóch konkursach krajowych (Studenci, Niezależni) oraz dwóch międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat).
Oprócz Grand Prix festiwalu oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów, Jury przyzna również nagrody specjalne za najlepszą: Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia oraz Muzykę.

Filmy w polskim konkursie Amatorzy oceni Młode Jury złożone z licealistów i studentów białostockich szkół i uczelni, które będzie pracować pod przewodnictwem krytyka filmowego, dziennikarza i filmoznawcy Adama Kruka.

Pozostałe trzy konkursy mają otwartą formułę dla twórców z Polski i zagranicy. I tak, w konkursie Na skraju – film eksperymentalny i video-art filmy oceni jury w składzie: Joanna Rytel (szwedzka artystka nagrodzona na Berlinale nagrodą Teddy Awards); Andrei Tănăsescu (programer i kurator Toronto IFF oraz Bucharest International Experimental FF, funkcjonujący pomiędzy Kanadą i Rumunią) oraz Petra Sedláková (redaktorka internetowego magazynu filmowego Kinečko, producentka i koordynatorka eksperymentalnego konkursu Other Visions SK).  W konkursie Kids filmy ocenią najmłodsi widzowie ŻUBROFFKI, a w konkursie Music video – widzowie dorośli. Tradycyjnie festiwalowa publiczność przyzna też swoją nagrodę – Dzikiego Żubra, której sponsorem będzie firma DrTusz.
Z kolei agent sprzedaży New Europe Film Sales ufunduje New Europe Talent Award, czyli wyjazd na festiwal filmowy w Berlinie dla najbardziej obiecującego twórcy z Europy Środkowej i Wschodniej, którego film zostanie zaprezentowany w ramach konkursów.

Rozpoczynanie ŻUBROFFKI spektakularnym miksem filmowo-muzycznym to już tradycja naszego festiwalu. W tym roku, legendarny brytyjski producent Forest Swords zagra na żywo do poetyckiego filmu grozy Jeana Epsteina i Luisa Bunuela „Upadek domu Usherów”!
Słynący z nowoczesnych brzmień Brytyjczyk, łączący w swej twórczości fascynację zarówno muzycznym antykiem, jak i przyszłością, zmierzy się z obrazem uznawanym za czołowe dzieło awangardowego impresjonizmu filmowego. Oniryczną atmosferę filmu, inspirowanego nowelą Edgara Allana Poe, wzmocni nie tylko specyficzny rytm montażu czy trickowe zdjęcia, deformujące kształty i wymiary rzeczywistości, ale także generowana przez artystę na żywo muzyka!

W tym roku, podczas specjalnych pokazów filmowych, które odbędą się w 21 lokalizacjach w Białymstoku i na Podlasiu, zaprezentujemy m.in.: zestaw nagradzanych na świecie animowanych dokumentów, cieszące się wielką popularnością wśród dorosłych widzów, inspirowane kinem kultowym midnight shorts, filmy SF z włoskiego Festival della Fantascienza di Trieste, a także specjalne, dedykowane 13 edycji ŻUBROFFKI selekcje – poświęcony pechowi Unlucky 13 oraz Okiem Młodych: Szczęśliwa trzynastka, zestaw  optymistycznych dokumentów o szczęściu. Swoich fanów znajdzie na pewno program Urban View, czyli zestaw filmów poświęconych tematyce architektury, urbanistyki i designu, a głodnych nie tylko sztuki filmowej ucieszą też nasze tradycyjne festiwalowe śniadania, tym razem węgierskie, latynoskie i… podlaskie!

ŻUBROFFKA to jednak nie tylko filmy, ale także energetyczne koncerty, spotkania z twórcami, wystawy, panele dyskusyjne oraz warsztaty.

Podczas wieczorów klubowych w Famie, o gorącą atmosferę zadbają: Meisterjaan, ekscentryczny Estończyk, który w swojej muzyce wykorzystuje głównie dźwięki harfy żydowskiej i elektroniki, tworząc brzmienie z pogranicza etno i techno; Rozzma – przedstawiciel kairskiej sceny rave bass; Pedro – czołowy przedstawiciel lizbońskiej elektronicznej rewolucji, związany z legendarną wytwórnią Enchufada (m.in. Buraka Som Sistema, Branko); The Busy Twist – londyńczyk podnoszący temperaturę na parkietach tanecznych na całym świecie dzięki unikalnej mieszance afro tropical z bass dance music; Błażej Malinowski live – jeden z czołowych twórców polskiego techno; gruziński DJ Zitto, rezydent klubu Bassiani, techno świątyni w Tbilisi, a także świetnie znany w Białymstoku Dtekk – człowiek instytucja polskiej sceny muzyki elektronicznej: DJ, promotor i aktywista kultury!

Warsztaty oraz powstałe podczas nich realizacje to znak firmowy naszego festiwalu! W ramach tegorocznej edycji festiwalu proponujemy najmłodszym warsztaty animacji „Duszki”, podczas których – pod wodzą Sylwii Szkiłądź – będą animować celuloidowe i papierowe postaci oraz tworzyć historie o duchach. Szwajcarska animatorka Michaela Müller będzie uczyć młodzież animacji malowanej na szkle, a Grzegorz Brzozowski i Magda Kowalczyk poprowadzą warsztaty filmu dokumentalnego dla seniorów „Gość w Dom”. Dodatkowo, po wielkim sukcesie ubiegłorocznych, przewidzieliśmy drugą edycję radiowych warsztatów dziennikarskich, które poprowadzi sam Ryszard Jaźwiński z radiowej Trójki!

Podczas Festiwalu odbędą się trzy panele dyskusyjne: Odcienie patriotyzmu, podczas którego na zagadnienie patriotyzmu spojrzymy z pewnym dystansem, czyli pół żartem, pół serio; Wschodnie przyjemności – bezwizową filmową podróż na Wschód w celu poznania jego charakterystycznych  i unikalnych rytuałów oraz W gąszczu festiwali, czyli spontaniczne i ekspresyjne spotkanie  przedstawicieli festiwali filmowych, branży filmowej i twórców. Interesująco zapowiada się też kontynuacja poradnika terapeutycznego Komu po co to kino, czyli szczere rozmowy o cieniach i blaskach zawodu filmowca, które poprowadzi Kornel Miglus z Polskiego Instytutu w Berlinie.

W ramach ŻUBROFFKI zaprezentujemy także dwie wystawy. Pierwsza z nich to wystawa fotografii Michała Siarka Alexander, opowiadająca o relacjach polityki, historii i kultury w konstrukcji narodowej mitologii w Republice Macedonii (foyer kina Forum), druga zaś to – organizowana we współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie – wystawa poświęcona wybitnemu czeskiemu filmowemu surrealiście – Jan Švankmajer. Dimension of dialogue / Between film and fine art (w klubie Fama).

Serdecznie zapraszamy!

Festiwal zrealizowany z dotacji MIASTA BIAŁEGOSTOKU oraz dzięki wsparciu POLSKIEGO INSTYTUTU SZTUKI FILMOWEJ
Organizator: BIAŁOSTOCKI OŚRODEK KULTURY – DKF „GAG”