4-8.12.2024 / Białystok

Poznajcie Młode Jury ŻUBROFFKI!

Poznajcie Młode Jury ŻUBROFFKI!

Z wielką przyjemnością przedstawiamy tegoroczne Młode Jury ŻUBROFFKI!

W skład Jury, któremu przewodniczy filmoznawczyni i krytyczka filmowa Diana Dąbrowska, wchodzą białostoczanki:
Gabriela Rybołowicz, Maja Cieślak i Magdalena Alifier.
Młode Jury wybierze najlepszy film spośród filmów biorących udział w polskich konkursach 15. edycji naszego festiwalu.
Jurorki będą miały także okazję poznać bliżej tajniki krytyki filmowej.

Więcej o jurorkach:

Diana Dąbrowska
Filmoznawczyni związana z Łodzią Filmową, animatorka kultury, w latach 2014-2019 wykładowczyni Uniwersytetu Łódzkiego (italianistyka, filmoznawstwo), organizatorka przeglądów i festiwali filmowych (Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu, Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi, Octopus Film Festival w Gdańsku, Łódzkie Wytwórnia Kultury: Tradycja, Edukacja, Kreacja). Ma na koncie wiele publikacji (m.in. Filmweb, Kultura Liberalna, KINO, Krytyka Polityczna, Czas Kultury, Aktivist, Anywhere, Ekrany, Stopklatka, Studia Filmoznawcze oraz wydawnictwa zbiorowe. Współredaktorka publikacji naukowej (z dr Anną Miller-Klejsą) „Kino włoskie po 1980 roku” (Wyd. Uniwersytetu Łódzkiego, 2018). Częsta gościni takich programów jak „Kino mówi” w Ale Kino Plus, „OFF-Czarek” w Tok Fm i „Spoilermaster – podcast do słuchania po filmie” Michała Oleszczyka. Laureatka Nagrody „Kino Mówi” 5. edycji Festiwalu Kamera Akcja w Łodzi (2014) i Nagrody Literackiej im. Leopolda Staffa (2018) za promocję kultury włoskiej ze szczególnym uwzględnieniem kina. Nominowana do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Krytyka filmowa (2019). Zdobywczyni II miejsca w Konkursie o nagrodę im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych (2020) i Nagrody Publiczności w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych organizowanym przez Polską Federację Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Z redakcją magazynu „Gazzetta Italia” rozwijała w 2020 roku – po włosku i po polsku – projekt „Dopóki jest kino, jest nadzieja/ Finché c’e cinema, c’esperanza”, poświęcony włoskiej kinematografii. Kuratorka festiwalu filmowego w Sokołowsku „Hommage a Kieślowski”.

Gabriela Rybołowicz
Uczennica II klasy I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Białymstoku. Miłośniczka filmów Wong Kar-Waia, Chantal Akerman i kina, w którym „nic się nie dzieje”. Kiedy nie siedzi w kinowym fotelu, nadrabia zaległości w literaturze i filozofii oraz kolekcjonuje płyty winylowe.

Magdalena Alifier
Uczy się w II Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku, w klasie o profilu międzynarodowym. Interesuje się sztuką, szczególnie rysunkiem i malarstwem, rysuje i maluje od lat. Kino i film to jej nowa pasja. Jest jedną z organizatorek inicjatywy społecznej Face The Sex.

Maja Cieślak
Studiuje historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią i teorią fotografii oraz radziecką szkołą montażu. Ostatnio intensywnie eksploruje eksperymenty filmowe Dżigi Wiertowa. W wolnej chwili poznaje literaturę oraz kinematografię Wschodniej Azji.