9-13.06.2021 / Białystok

Jury 2018

Poznajcie Jurorów tegorocznego festiwalu!

 

JURY GŁÓWNE MFFK ŻUBROFFKA 2018

Jacqueline Lentzou (Grecja)

Grecka scenarzystka i reżyserka, której prace krążą wokół tematyki niekonwencjonalnych konstruktów rodzinnych, pełnoletniości, intymności i snów. Absolwentka m.in. London Film School (2013). Jej film dyplomowy Thirteen Blue był wyświetlany na kilku międzynarodowych festiwalach oraz znalazł się na liście propozycji filmowych do Oscara. Scenariusz jej filmu pełnometrażowego Fox był prezentowany na Berlinale Short Film Station, gdzie także, w 2017 roku odbyła się światowa premiera jej kolejnego filmu, Hiwa.

Hana Jušić (Chorwacja)

Absolwentka reżyserii filmowej i telewizyjnej na Academy of Dramatic Art w Zagrzebiu. Napisała scenariusze oraz wyreżyserowała kilka krótkometrażowych fabuł i dokumentów, pokazywanych na renomowanych festiwalach europejskich. Jej najnowszy film Da je kuća dobra i vuk bi je imao / No Wolf Has a House był pokazywany w Rotterdamie, otrzymał też nagrodę jako najlepszy film na London Short Film Festival 2016. Jest autorką scenariusza filmu pełnometrażowego Zagonetni dječak / The Mysterious Boy. Quit Staring at My Plate jest jej debiutanckim filmem pełnometrażowym, którego jest zarazem scenarzystką i reżyserką.

Monika Pawluczuk (Polska)

Reżyserka, autorka książek, wcześniej dziennikarka. Reżyserka nagradzanych na całym świecie filmów dokumentalnych Koniec świata, Kiedy będę ptakiem, Modelki, To ty się zmień. Pomysłodawczyni i współautorka (z Katarzyną Miller) przetłumaczonej na kilka języków książki „Być kobietą i nie zwariować”. Absolwentka kulturoznawstwa w Ośrodku Studiów Amerykańskich na Uniwersytecie Warszawskim.

Marc James Roels (Belgia)
Twórca nagradzanych filmów krótkometrażowych Mompelaar (2007) oraz A Gentle Creature (2010). Wraz z Emmą De Swaef stworzył w 2012 roku poklatkowy film krótkometrażowy Oh Willy…, prezentowany na 300 festiwalach i uhonorowany 80 międzynarodowymi nagrodami, m.in. Cartoon d’Or za najlepszy europejski film krótkometrażowy oraz nominowany do nagrody Cézar. Ich najnowszy film This Magnificent Cake! (2018) miał swoją premierę na Festiwalu w Cannes.

Lukas Valenta Rinner (Austria)

Urodził się w Salzburgu w 1985 roku. Studiował w Barcelonie i Buenos Aires. W 2010 roku nakręcił swój pierwszy krótki film A letter to Fukuyama, w 2015 – pierwszy film pełnometrażowy Parabellum, który był wyświetlany na ponad 30 festiwalach filmowych. Jego drugi pełny metraż A Decent Woman cieszył się podobną popularnością. Założył niezależne studio producenckie Nabis Filmgroup.

Zapraszamy na POKAZ FILMÓW JURY!

 

JURY KONKURSU NA SKRAJU – EKSPERYMENT I VIDEO-ART

 

Joanna Rytel (Szwecja)

Absolwentka sztokholmskiego University College of Arts, Crafts and Design. Interesują ją zagadnienia związane z gender, władzą i tożsamością. Jej ujęcie tej tematyki jest spójne, a przekaz zrozumiały także dla osób spoza świata sztuki i filmu. Wśród poruszanych przez nią kontrowersyjnych tematów są: honor, rasizm, feminizm, relacje między zwierzętami a ludźmi, tabu i seksualność w sferze publicznej, aborcja i pornografia.

Andrei Tănăsescu (Rumunia)

Programer i kurator festiwalowy, działający w Toronto i Bukareszcie. Po ukończeniu studiów na kierunku filmowym na Uniwersytecie w Toronto, został współtwórcą Romanian Film Festival Toronto. Tytuł magistra literatury uzyskał na szkockim University of St. Andrews. Od 2010 roku członek zespołu programującego Toronto IFF, a także stały współpracownik Berlinale, Bucharest International Experimental FF oraz Bucharest’s American Independent FF.

Petra Sedláková (Słowacja)

Absolwentka Audiovisual Studies na Academy of Performing Arts. Mieszka w Bratysławie, gdzie m.in. redaguje magazyn filmowy „Kinečko”. Pracuje w firmie Filmtopia, zajmującej się dystrybucją filmów, oraz alternatywnej platformie dystrybucyjnej KineDok, jest koordynatorką i producentką eventów konkursu Other Visions SK, koncentrującego się na słowackiej sztuce audiowizualnej na pograniczu animacji, filmu eksperymentalnego i wideoartu. Wykłada w ramach interaktywnego projektu edukacyjnego Children’s Film Cabinet.

 

JURY KONKURSU AMATORZY

 

Adam Kruk – przewodniczący Jury

Krytyk filmowy, filmoznawca, animator kultury. Publikuje w „Dwutygodniku”, „Kinie”, „Ekranach” i „Filmwebie”. Wykłada na Uniwersytecie Wrocławskim, w Dolnośląskiej Szkole Wyższej, Akademii Filmowej i Filmotece Szkolnej. Kurator przeglądu BRAVE Cinema i Polish Cinema for Beginners, wyróżnionego Nagrodą PISF w kategorii edukacja filmowa. Laureat Nagrody im. Krzysztofa Mętraka, członek FIPRESCI, Stowarzyszenia Dante Alighieri i Wrocławskiej Fundacji Filmowej.

Członkowie Młodego Jury:

Bogna Helena Buniowska (I LO w Białymstoku)
Zuzanna Kamińska (V LO w Białymstoku)
Weronika Siemieniuk (I LO w Białymstoku)
Patryk Pilcicki (Uniwersytet w Białymstoku, filologia angielska)
Jakub Jaroszewicz (Uniwersytet w Białymstoku, kulturoznawstwo)