4-8.12.2024 / Białystok

Jury Dziennikarzy (Świat)

Jury Dziennikarzy (Świat)

Jury dziennikarzy zagranicznych przyzna nagrodę za najlepszy film polski (spośród filmów biorących udział w konkursach Fabuła.pl, Dokument.pl lub Animacja.pl)!

Elena Rubashevska
Dziennikarka i krytyczka filmowa, redaktor naczelna FIPRESCI. Pracowała jako reżyserka i scenarzystka, tworząc treści medialne dla organizacji i firm odpowiedzialnych społecznie, takich jak WWF, OBWE i ONZ, ze szczególnym uwzględnieniem projektów związanych ze Wschodnią Ukrainą. Prowadziła stronę internetową kinoukraine.com. Autorka serii wykładów wideo oraz książki poświęconej kinu ukraińskiemu. Koordynatorka programowa Międzynarodowego Festiwalu Filmów Etnograficznych OKO w ukraińskim regionie Besarabia. Po wybuchu wojny w Ukrainie w 2022 roku dołączyła do ekipy Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE (Polska).

Jana Bébarová
Redaktor naczelna czeskiego magazynu filmowego 25fps. Obecnie wykłada w Pracowni Sztuk Audiowizualnych na Uniwersytecie Tomáša Baty w Zlinie w Czechach. Selekcjonerka festiwalu filmowego Noir, odbywającego się na zamku Český Šternberk.

Petra Meterc
Krytyczka filmowa i tłumaczka. Przez lata pracowała w najstarszym alternatywnym radiu społecznościowym w Europie, Radio Študent. Swoje przekłady literackie publikowała w czasopismach i jako książki. Pisze recenzje filmowe, regularnie publikuje w różnych magazynach filmowych, pracuje też w newsroomie kulturalnym słoweńskiego narodowego programu radiowego. Współpracuje z różnymi festiwalami, m.in. Animateka i Kino Otok – Cinema Isola. Jest selekcjonerką Festiwalu Filmów o Migrantach w Lublanie, członkinią Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI i laureatką nagrody magazynu „Ekran” dla najlepszego młodego krytyka filmowego (2020).