6-10.12.2023 / Białystok

Jury Dziennikarzy (Świat)

Jury Dziennikarzy (Świat)

Z wielką radością przedstawiamy Jury Dziennikarzy (Świat)!

Jury dziennikarzy zagranicznych przyzna nagrodę za najlepszy film polski (spośród filmów biorących udział w konkursach Fabuła.pl, Dokument.pl lub Animacja.pl).

Matej Sotník
Współzałożyciel i szef słowackiej firmy dystrybucyjnej Film Expanded, w ramach której koncentruje się na strategiach dystrybucji filmów dokumentalnych, marketingu i pozyskiwaniu funduszy. Organizuje Echa Ji.hlava w Bratysławie. Ukończył studia audiowizualne na Akademii Sztuk Scenicznych w Bratysławie, scenopisarstwo na Akademii Sztuk w Bańskiej Bystrzycy, spędził semestr na Wydziale Filmu Dokumentalnego FAMU. Z dokumentalistami Markiem Šulíkiem i Miro Remo założył alternatywną platformę dystrybucyjną Documentary on Wheels. Członek rady redakcyjnej i szef działu filmowego miesięcznika „Kapitál”. Obecnie realizuje debiut dokumentalny „Wnętrza” Pauli Ďurinovej.

Marta Bałaga
Dziennikarka filmowa, publikowała w „Cineuropa” i „Variety”, regularnie współpracuje z fińskim magazynem „Episodi”, polskim Dwutygodnikiem i „Wysokimi Obcasami”. Nagrodzona przez estoński tygodnik kulturalny „SIRP”. Współpracowała z różnymi festiwalami, m.in. z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Helsinkach – Love & Anarchy, Finnish Film Affair i Les Arcs Film Festival. Prowadziła warsztaty dla dziennikarzy na FilmFestival Cottbus w 2019 roku, moderowała masterclass z Caseyem Affleckiem na MFF w Karlowych Warach i masterclass z Juliette Binoche na Zurich Film Festival. Należy do Fińskiego Stowarzyszenia Krytyków SARV, Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI i Europejskiej Akademii Filmowej (należy do komitetu decydującego o nominacjach do European Discovery 2019, 2020 i 2021 – Prix FIPRESCI). Zasiadała w wielu jury, w tym na Festiwalu Filmowym w Tampere i Tygodniu Krytyków Filmowych w Wenecji na Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2019 roku.

Alin Ludu Dumbravă
Jeden z najważniejszych krytyków filmowych w Rumunii, reżyser i producent festiwalowy, autor wielu scenariuszy filmowych. Pracował dla wielu ważnych sieci telewizyjnych: HBO, Discovery Chanel, PRO Tv, Pro Cinema, Antena 1. Pracował jako producent dla Dracula Film Festival, Doc and Roll Film Festival, Love Story Film Festival i Comedy Cluj Film Festival. Jego recenzje można przeczytać w takich magazynach, jak „PRO Cinema”, „VIP”, „Revista HBO”, „Observatorul Cultural”, „Ziua”, „Sunete”, „Art&Roll”, „Campus”, „Republik”, „Freestyle”, „Atitudini”. Wysłannik specjalny na Festiwal Filmowy w Cannes.