6-10.12.2023 / Białystok

Przedstawiamy Jury konkursu NA SKRAJU!

Przedstawiamy Jury konkursu NA SKRAJU!

NA SKRAJU to konkurs na najlepszy film z pogranicza eksperymentu oraz wideoartu skierowany do polskich i zagranicznych twórców amatorów, niezależnych i studentów

Ewa Szabłowska (Polska)

Dyrektorka artystyczna MFF Nowe Horyzonty, kuratorka, krytyczka. Absolwentka historii sztuki na UW oraz wydziału sztuki i filmu eksperymentalnego na Northwestern University w Chicago. Od 2009 roku jest związana z MFF Nowe Horyzonty. Kuratorka retrospektyw m.in. Jacka Smitha, Valeski Griesebach, Angeli Schanelec, Albertiny Carri, Lucile Hadzihalilovic oraz kinematografii narodowych: norweskiej (2012), izraelskiej (2017) i irańskiej (2018). Autorka sekcji „front wizualny” łączącej film ze sztukami wizualnymi oraz twórczyni sekcji „trzecie oko” poświęconej kinu kobiet oraz towarzyszących jej debat o pozycji kobiet w społeczeństwie i ich filmowych reprezentacjach. Od 2017 roku jest kuratorką programów wydarzeń z zakresu sztuk wizualnych, składających się na scenę artystyczną festiwalu (wystawy, performance, spotkania z artystami).

 

Peter Cerovšek (Słowenia)

Aktywnie zaangażowany w sprawy filmu, pełni różne role: kuratora filmowego, scenarzysty, reżysera, krytyka i publicysty. Dyrektor Festiwalu Filmów Krótkometrażowych FeKK Ljubljana, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej SCCA-Ljubljana, gdzie jest szefem DIVA Station Archive dla artystycznego wideo, filmu i nowych mediów oraz kuratorem programów wideo. W koprodukcji ze Slovenian Cinematheque powołał do życia pierwszy słoweński festiwal praktyk eksperymentalnych V-F-X Ljubljana. Jest kuratorem programu filmów krótkometrażowych na MFF w Lublanie, założycielem, producentem i jednym z mentorów warsztatów scenariuszowych Short Scene oraz słoweńskim przedstawicielem Euroconnection Short Pitch organizowanego przez festiwal w Clermont-Ferrand. Wyreżyserował kilka filmów krótkometrażowych, które zdobyły międzynarodowe uznanie.

 

Teresa Vieira (Portugalia)

Dyrektorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Filmowego BEAST. Krytyczka filmowa i dziennikarka kulturalna z Lizbony, magister komunikacji i sztuki (FCSH/NOVA). Pracuje dla Antena 3 (portugalskie radio publiczne) i Cineuropa. Prowadzi comiesięczną kolumnę w Ŕ Pala de Walsh i współpracuje z kilkoma portugalskimi festiwalami filmowymi. Członkini zarządu Stowarzyszenia Plus East.