4-8.12.2024 / Białystok

Warsztaty Żubroffki

Warsztaty Żubroffki

Festiwal ŻUBROFFKA kocha kino, dlatego chcemy uczyć, jak je tworzyć! Do współpracy zachęcamy kinomanów w każdym wieku :) Wszystkie warsztaty odbędą się w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA, w dniach 7 – 11 grudnia 2016.  W ramach XI edycji Festiwalu zapraszamy na następujące warsztaty filmowe:

Warsztaty filmu animowanego dla dzieci metoda animacji sylwetkowej Lotte Reiniger
miejsce: Młodzieżowy Dom Kultury – Pracownia Animacji i Filmu w Białymstoku
prowadzenie: Tessa Moult-Milewska

Opis warsztatów
Twórczość Lotte Reiniger to wyjątkowe animacje sylwetkowe które mimo upływu czasu fascynują cały świat. Artystka, za sprawą niezwykłych, ażurowych wręcz wycinanek i pięknego tła stworzyła wyjątkowe i fascynujące filmowe światy. W ramach warsztatów dzieci będą projektować i wykonać swoje własne lalki według zasad wykorzystywanych przy profesjonalnych produkcjach, a następnie, w grupach, zrealizują kilka krótkich animacji w oparciu o scenariusz.

formularz_zgloszeniowy_animacja_dzieci

Tessa Moult-Milewska – reżyserka animacji stop-motion, absolwentka i stypendystka Warszawskiej Szkoly Filmowej i Akademii Filmowej Miroslava Ondricka (FAMO) w Czechach. Zwyciężczyni głównej nagrody w konkursie TVP 1 “Dolina Kreatywna” a ostatnio Sundance Channel Jury Award za animację w technice wycinankowej – Kreatury. W 2014/2015 w ramach rocznego stypendium Rządu Indonezyjskiego studiowała Jawajski Teatr Cieni – Wayang Kulit. W poszukiwaniach nie przywiązuje się do jednej techniki, choć jej ulubioną jest animacja lalkowa.

Współpraca: Młodzieżowy Dom Kultury – w Pracowni Animacji i Filmu w Białymstoku
Zgłoszenia i pytania związane z warsztatami prosimy kierować na adres: warsztaty@zubroffka.pl

Warsztaty filmowe dla seniorów: Pane Doktore!
miejsce: Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
prowadzenie: Andrej Kolenčík

Opis warsztatów
Niewielu z nas wie że ojcem dr House był słynny dr Sztrosmajer – ortopeda w peryferyjnym czeskim szpitalu w miasteczku Bor, a matką siostra oddziałowa Danuta Dębska (później Tretter) z szpitala w podwarszawskim miasteczku Leśna Góra. Jednak wszystkich zainteresuje i zafascynuje fakt że młodzi poznali się w ramach studiów na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku! Zdobywca nagrody Złotego Jajka na Festiwalu Emira Kusturicy (Küstendorf Film Festival) słowacki reżyser Andrej Kolenčík postara się wspólnie z białostockimi seniorami zrekonstruować te piękne momenty w krótkometrażowym filmie fabularnym zrealizowanym w przepięknych wnętrzach Pałacu Branickich – Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku!

Andrej Kolenčík – ukrywający się pod pseudonimem Admirał reżyser filmowy i artysta sztuk wizualnych. Studiował projektowanie graficzne w School of Applied Arts, ukończył  Academy of Performing Arts w Bratysławie, na kierunku animacja. Podczas wymiany studenckiej ERASMUS studiował w brukselskim RITS. Ma za sobą staż w Academy of Fine Arts and Design w Bratysławie. Obecnie pracuje jako freelancerski reżyser filmów: fabularnych, dokumentalnych ale również animowanych, teledysków, czy też reklam. Jako artysta wizualny często mierzy się z tematem ilustratorstwa. Oprócz tego, przez 6 lat, był również dyrektorem programowych powszechnie znanego międzynarodowego festiwalu animacji  Fest Anča. W 2014 został wybrany do Berlinale Talents. W 2015 roku założył swoją własne studio producenckie, które nazwał Admiral Films.

Współpraca: Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
Zgłoszenia i pytania związane z warsztatami prosimy kierować na adres: film@bok.bialystok.pl lub telefonicznie: 85 746 13 15

 Warsztaty filmu animowanego dla młodzieży: Bouncy stretchy stuff
miejsce: Liceum Plastyczne w Supraślu
prowadzenie: Mathijs Stegink

Opis warsztatów
Warsztaty Bouncy Stretchy Stuff to warsztaty animacji, podczas których będziemy eksperymentować z prostymi materiałami biurowymi, takimi jak np. szpilki i gumki recepturki! Będziemy badać główne pryncypia animacji tą metodą, czyli: rozciąganie i ścisk. W zespołach, nie posiadających niczego więcej niż ogólny zarys tematu, pozwolimy naszym pomysłom rozwijać się w trakcie pracy nad nimi: wymyślania koncepcji, równolegle eksperymentując z różnymi technikami i materiałami. Pracując razem będziemy odkrywać historię, konstruować ją, produkować jej fragmenty, aby finalnie otrzymać pełną animację. W razie potrzeby będziemy korzystać z komputerów, ale nie należy się spodziewać, że jest to impreza oparta na technologii! Uczestnicy powinni wziąć ze sobą otwarty umysł, dużo wolnego czasu i silną potrzebę wyrażania siebie indywidualnie, jak i z grupą.

formularz_zgloszeniowy_animacja_bouncy-stretchy-stuff

Mathijs Stegink – współwłaściciel studia eventowo-animacyjnego: Reanimation.nl w Amsterdamie oraz Cardboarders.com. Selekcjonerem dodatkowych programów najlepszych festiwali w Holandii: Lowlands Festival i Festiwalu Animacji KLIK! Wszystkie wymienione wyżej projekty posiadają wiele wspólnych mianowników: kombinację rożnych dyscyplin sztuki, zabawowość, kreację nastawioną na grupę. Animacja – w każdej formie i kształcie – jest dla niego zawsze największą inspiracją do pracy. Jego najnowsze produkcje wykorzystują animację kukiełkową, animację 3D, videomapping, instalacje interaktywne, telewizję festiwalową, organizację wydarzeń związanych z tworzeniem gigantycznych rzeźb z kartonu i otoczenia. Mathijs jest również wykładowcą w Akademii Sztuk pięknych Willem de Kooning, w katedrze ilustracji i animacji.

Zgłoszenia i pytania związane z warsztatami prosimy kierować na adres: warsztaty@zubroffka.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *