2-6.12.2020 / Białystok

Zapraszamy na warsztaty podczas ŻUBROFFKI 2017!

Zapraszamy na warsztaty podczas ŻUBROFFKI 2017!

Festiwal ŻUBROFFKA kocha kino, dlatego od lat staramy się uczyć, jak to kino tworzyć i jak o nim rozmawiać. Już tradycyjnie do współpracy zachęcamy kinomanów w każdym wieku.
Wszystkie warsztaty odbędą się w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA, w dniach 6–10 grudnia 2017.

W ramach XII edycji Festiwalu zapraszamy na następujące warsztaty filmowe:

Potworolimpiada – warsztaty animacji lalkowej dla dzieci
prowadzący: Dina Velikovskaya (Rosja) i Florian Grolig (Niemcy)
wiek: 10+ (liczba miejsc ograniczona; maks. 10 osób)
miejsce: Młodzieżowy Dom Kultury – Pracownia Animacji i Filmu, ul. Zwierzyniecka 9a
koszt: 50 zł
warsztaty w języku polskim – tłumaczenie z j. angielskiego
Zgłoszenia i pytania związane z warsztatami: warsztaty@zubroffka.pl, tel. 85 746 13 15

formularz_zgloszeniowy_warsztaty animacji lalkowej dla dzieci

Weź udział w pierwszych na świecie zawodach sportowych Potworów!
Jak wysoko możesz skoczyć, mając pięcioro oczu? Jak szybko możesz biec z trzema rękami i nogami? Jak wiele głów potrzeba do zwycięstwa w meczu tenisowym?
Podczas trzydniowych warsztatów zaprojektujemy i wykonamy animowane kukiełki Potworów, w które tchniemy życie. Pozwolimy im skakać, biegać, robić fikołki i zaliczyć wiele różnych dyscyplin sportowych. Na koniec zbadamy ich potworne opinie na temat naszej Potworolimpiady. Wszystkim działaniom towarzyszyć będzie kamera, a efekt można będzie zobaczyć podczas gali zamknięcia festiwalu ŻUBROFFKA!

Prowadzenie warsztatów:
Dina Velikovskaya – urodzona w 1984 roku w Moskwie animatorka. Absolwentka Państwowej Szkoły Artystycznej (specjalizacja: sceniczny design), Państwowego Rosyjskiego Uniwersytetu Kinematografii VGIK oraz Wyższej Szkoły Animacji – Studia SHAR (Moskwa). Zrealizowała kilka filmów, nagradzanych na całym świecie. Od 2015 roku pracuje w rosyjskim studiu animacji „Pchela”.

Florian Grolig – niezależny twórca i designer gier z Berlina. Ukończył Szkołę Sztuki i Projektowania w Kassel, wyprodukował wiele nagradzanych filmów krótkometrażowych, gier komputerowych i animacji. Współzałożyciel studia Black Pants, tworzącego gry komputerowe. Jego ostatni film „In The Distance” był pokazywany na wielu festiwalach, zdobywając na nich nagrody.

organizator: Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”
współorganizator: Młodzieżowy Dom Kultury – Pracowania Animacji i Filmu

 

Warsztaty animacji dla seniorów Ożywić wspomnienia
Prowadzenie: Magdalena Bryll i Natalia Spychała (Fabryka Form Fszelakich)
miejsce: Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa
udział bezpłatny (liczba miejsc ograniczona)
Zgłoszenia i pytania związane z warsztatami: film@bok.bialystok.pl, tel. 85 746 13 15

Zapraszamy seniorów do udziału w warsztatach animacji poklatkowej – wyjątkowej formy wyrazu, dającej nieograniczone możliwości ożywiania wszelkich wyobrażeń i najdziwniejszych wizji.
Podczas warsztatów opracujemy scenariusz, dla którego punktem wyjścia będą wspomnienia uczestników, szczególnie te związane z miastem i jego wybranymi miejscami. Ożywimy Państwa archiwalne fotografie i dzięki nim opowiemy historię, inspirowaną pamięcią o tym, co było kiedyś.
Do pracy będą nam potrzebne stare zdjęcia rodzinne, zrobione w Białymstoku lub bliskiej okolicy. Żadna szczególna wiedza, ani umiejętności plastyczne i filmowe nie są konieczne, bo wszystkiego, co jest potrzebne do wykonania animacji poklatkowej, nauczą się Państwo podczas zajęć. Efektem warsztatów będzie zmontowany i udźwiękowiony film animowany Waszego autorstwa.

Warsztaty poprowadzą:
Magdalena Bryll – absolwentka wydziału animacji na PWSFTViT w Łodzi, organizatorka warsztatów z wieloletnim doświadczeniem. Prowadziła warsztaty w kraju i za granicą (Niemcy, Litwa, Ukraina.) Współpracowała m. in. ze studiem filmowym Se-Ma-For oraz Breakthru Films przy produkcji nagrodzonego Oscarem „Piotrusia i Wilka”. Podczas jej warsztatów amatorskie ekipy wykonały ponad 200 krótkich filmów.

Natalia Spychała – studentka wydziału animacji na PWSTViT w Łodzi. Prócz pracy przy projektach filmowych, prowadzi warsztaty animacji poklatkowej dla amatorów. Założycielka pracowni animacji Fabryka Form Fszelakich w Łodzi.

organizator: Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”

 

Warsztaty tworzenia teledysków
Prowadzenie: Florian Pochlatko (Austria)
miejsce: Liceum Plastyczne w Supraślu
wiek: 15+ (liczba miejsc ograniczona; maks. 15 osób)
koszt: 50 zł
Warsztaty w j. polskim – tłumaczenie z j. angielskiego
Zgłoszenia i pytania związane z warsztatami: warsztaty@zubroffka.pl, tel. 85 746 13 15

formularz_zgloszeniowy_wideoklipy

Zapraszamy na warsztaty tworzenia teledysków pod okiem wyróżnianego na całym świecie artysty z Austrii, Floriana Pochlatko! Jego najbardziej znane wideoklipy to König Leopold – Heat the Water (2012), Fikuja – Behave (From Now On) (2013) oraz Zebra Katz x Leila – God of Ghosts (2016), zdobywca m.in. nagrody za najlepszy teledysk z Austrii w 2016 roku. Debiutujący filmowcy często bezrefleksyjnie naśladują swoich mistrzów, dlatego celem warsztatów będzie motywowanie młodych ludzi do uwierzenia we własne pomysły i szukania własnego języka. Aby maksymalnie uwolnić swoją wyobraźnię, uczestnicy będą pracować w małej grupie i ze znikomym budżetem. Spróbują zrealizować wideoklipy do utworów podlaskich artystów.

Florian Pochlatko – urodzony w 1986 roku w Austrii, studiował medialne projektowanie audiowizualne w HTL Ortweinschule for Art and Design w Graz oraz eksperymentalną sztukę wizualną na Art-University of Linz. Obecnie studiuje pod okiem Michaela Haneke reżyserię w Filmacademy Vienna and Critical Studies na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. Otrzymał wiele nagród za swój krótkometrażowy film Erdbeerland (2012) oraz wideoklip w formie tryptyku Zebra Katz x Leila – God of Ghosts (2016).

organizator: Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”
współorganizator: Liceum Plastyczne w Supraślu

 

Warsztaty tworzenia videoblogów filmowych
prowadzenie: Kaja Klimek
miejsce: Białostocki Ośrodek Kultury
warsztaty tylko dla członków Młodego Jury ŻUBROFFKI

Filmy można oglądać, można o nich dyskutować, można o nich pisać… Ale można też to wszystko razem połączyć i zrobić wideo-recenzję. Do tego potrzebne będą nam przed wszystkim własne opinie, kreatywność i smartfony. Przy okazji odpowiemy sobie na wszelkie pytania: jak się przygotować? o czym pamiętać? o czym… zapomnieć? co jest naprawdę ważne, a co – wręcz przeciwnie – całkowicie zbędne? Jak na festiwal filmów krótkometrażowych przystało, będzie krótko, treściwie i na temat!

Kaja Klimek – publicystka popkulturowa, absolwentka dziennikarstwa i kulturoznawstwa UJ oraz doktorantka UJ, gdzie przygotowuje pracę na temat remiksu w kulturze popularnej. Kocha filmy, czasem o nich pisze (kiedyś dla Filmu, Dwutygodnika, Filmwebu, HIRO i innych) i nieustannie o nich dyskutuje – również z dzieciakami w ramach programów edukacji filmowej NHEF, PISF i Filmoteki Szkolnej. Współprowadzi Weekendowy Magazyn Filmowy w TVP (nagrodzony przez Polski Instytut Sztuki Filmowej jako najlepszy program telewizyjny o tematyce filmowej). Tłumaczka filmów i książek. Niedawno uruchomiła na YouTube Hashtag Warsztat – vloga poświęconego popkulturze i filmom. Lubi komiksy, plastikową biżuterię i… Nicolasa Cage’a.

 

Radiowe warsztaty dziennikarskie
Prowadzenie: Ryszard Jaźwiński
miejsce: Białostocki Ośrodek Kultury / Polskie Radio Białystok
wiek: 15+ (liczba miejsc ograniczona; maks. 15 osób)
koszt: 50 zł
Zgłoszenia i pytania związane z warsztatami: warsztaty@zubroffka.pl, tel. 85 746 13 15

formularz_zgloszeniowy_radiowe warsztaty dzienikarskie

Razem z Ryszardem Jaźwińskim, autorem audycji „Trójkowo, filmowo” zapraszamy na Radiowe warsztaty dziennikarskie, podczas których uczestnicy zdobędą wiedzę na temat dziennikarstwa filmowego w różnorakich jego przejawach. Warsztaty to szansa na zdobycie praktycznych umiejętności w dziedzinie tworzenia krótkich form radiowych i audycji o tematyce filmowej, dowiedzenie się, jak przeprowadza się dobry wywiad oraz poznanie technicznej strony dziennikarstwa radiowego i nauczenie podstaw montażu. Dodatkowo uczestnicy warsztatów będą mogli obserwować pracę dziennikarzy w czasie planowanych odwiedzin w Programie 3 Polskiego Radia w Warszawie i w Polskim Radiu Białystok. Dzięki temu, że Festiwal odwiedzi ponad setka gości z całego świata, warsztaty to także szansa, aby dowiedzieć się jak funkcjonuje rynek filmowy w Polsce i na świecie oraz okazja do poznania nietuzinkowych ludzi.
Warsztaty skierowane są do osób ciekawych świata, z głowami pełnymi pomysłów, lubiących rozmawiać z ludźmi i czujących się swobodnie podczas publicznych wystąpień.

Ryszard Jaźwiński – dużą część życia spędza w kinie. Dziennikarz, obserwator wydarzeń filmowych, bywalec i wielokrotny juror festiwali, moderator spotkań z twórcami oraz współtwórca Konkursu Talenty Trójki, także dla młodych filmowców. W Programie III Polskiego Radia od początku swojej pracy zawodowej. Jego ukochanym miejscem, zaraz po Warszawie, kiedyś był Madryt, teraz Barcelona, stąd jego przydomek Rico, bo kocha wszystko, co hiszpańskojęzyczne! Autor niezliczonych wywiadów z gwiazdami i autorytetami kina. Z wieloma z nich – zaprzyjaźniony. Od 20 lat tworzy autorską audycję „Trójkowo, filmowo”, uhonorowaną w 2010 roku Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz kilkukrotnie nominowany do tej nagrody codzienny cykl krótkich spotkań z filmowcami – „Fajny film…”. Prawdopodobnie pobił rekord Trójki w obecności „na żywo” na antenie – dziewięć i pół godziny (Noc Oscarów w Trójce, a potem poranna audycja „Zapraszamy do Trójki”)!