4-8.12.2019 / Białystok

Animowane filmy dokumentalne

Rozpoczęcie: 5 grudnia 2013 17:00
Zakończenie: 5 grudnia 2013 19:00
Bilety: Bezpłatne
Lokalizacja: Galeria Arsenał elektrownia ,ul. Elektryczna 13 ,15-950 ,Białystok

Animowane filmy dokumentalne

Dziga Wiertow przewraca się w grobie, że doczekał takich czasów! Stary mistrz przez lata starał się być z kamerą jak najbliżej rzeczywistości i nawet mu się nie śniło, że dokumentalista może tworzyć historię w zaciszu domu, nie przeglądając setek godzin materiałów zdjęciowych. W tym roku, w jego rodzinnym mieście pokażemy… animowane filmy dokumentalne!

Po sukcesach „Walcu z Bashirem” czy „Persepolis”, rocznie powstaje kilkadziesiąt animowanych odtworzeń realnego świata. Każde z nich znajduje własny sposób na wierność rzeczywistości, bawiąc się konwencjami klasycznego kina dokumentalnego. W ramach pokazu zaprezentujemy najciekawszych przedstawicieli nowego nurtu z całego świata: od Chile, Stanów Zjednoczonych przez Irlandię, aż po rodzimą polską produkcję. W programie znalazły się m.in. dwa irlandzkie filmy: „Irish Folk Furniture” (zwycięzca Sundance), portretujący historyczny kryzys Irlandii poprzez historię e-maila oraz „Two Wheels Good”, którego bohaterowie wyruszają w nostalgiczną podróż w czasy dzieciństwa i pierwszych lekcji jazdy na rowerze. Amerykę Południową reprezentować będzie „Chile Imaginario” – spojrzenie młodych ludzi na chilijską historię, zobaczymy też islandzką historię muzycznego outsidera „The Pirate of Love” i amerykańską opowieść o wielorybie „The Whale Story”. Do przeszłości wracają również twórcy filmu „Abuelas”, pokazującego przygotowania pewnej pani do zostania babcią. Z kolei „Nyosha” przybliża losy ocalałej z holocaustu Nomi Kapel. W programie także przerwotna „History of Virginity” oraz filmy z byłego bloku wschodniego – wzruszający dokument „O rządach miłości” i „Father”, w którym w różny sposób została pokazana relacja ojciec – syn.

Program:

Irish Folk Furniture, reż./dir. Tony Donoghue, Irlandia, 2012, 9’
O rządach miłości, reż./dir. Adela Kaczmarek, Polska, 2012, 13’
The whale story, reż./dir. Tess Martin, USA, 2012, 4’
Abuelas, reż./dir. Afarin Eghbal, Wielka Brytania, 2011, 9’
Nyosha, reż./dir. Yael Dekel, Liran Kapel, Izrael, 2012, 11’
Chile Imaginaro, reż./dir. Claudio Díaz, Chile, 2012, 20’
Two Wheels Good, reż./dir. Barry Murphy, Irlandia, 2012, 8’
History of Virginity, reż./dir. Sophie Haller, Szwajcaria, 2012, 5’
Father, reż./dir. Ivan Bogdanov, Moritz Mayerhofer, Asparuh Petrov, Veljko Popovic, Rositsa Raleva, Dmitry Yagodin, Bułgaria, Chorwacja, Niemcy, 2012, 16’
The Pirate of Love, reż./dir. Sara Gunnarsdottir, USA, 2012, 10’