4-8.12.2024 / Białystok

Konkurs Dokument.pl

Rozpoczęcie: 10 grudnia 2022 17:15
Zakończenie: 10 grudnia 2022 18:45
Lokalizacja: Kino Forum

Konkurs Dokument.pl

Kino Forum, ul. Legionowa 5, wstęp wolny, 10.12.2022, 17:15

LATA ŚWIETLNE
LIGHT YEARS

reżyserka: Monika Proba
zdjęcia: Zvika Gregory Portnoy
Polska 2021, 27’34”

Vitali od dziecka marzy, żeby zostać księdzem. Dzieli go od tego jeszcze jeden krok – zgodnie z regułami kościoła prawosławnego musi znaleźć żonę. W oczekiwaniu na zmiany, wynajmuje mieszkanie z przyjacielem z seminarium. W dwóch niedużych pokojach, wśród książek i ikon, budują własny świat, gdzie żyją poza czasem i zasadami codzienności. Mijają lata, a rodzina Vitalego na Białorusi wciąż czeka na powrót księdza.

 

TEMPO HOME
reżyser: Kamil Bembnista
zdjęcia: Jasper Granderath, Joanna Piechotta
muzyka: Maciej Cieślak
Polska 2022, 20’23”

Czy to możliwe, by w miejscu, które z założenia ma być tymczasowe, czuć się jak w domu? Leila, Amir i Baqir to troje z ponad tysiąca mieszkańców obozu dla uchodźców – zbudowanego z kontenerów – znajdującego się na terenie dawnego lotniska Berlin-Tempelhof. Jego tymczasowość, która tkwi w materialności domów, zdaje się dyktować atmosferę tego labiryntu. Bohaterowie stawiają się sytuacji w poczekalni, pragnąc stabilizacji i nadziei, że nie skończą w kolejnej tymczasowej przestrzeni.

 

OPOWIEDZ MI O MNIE
TELL ME MY STORY
reżyser: Maciej Miller
zdjęcia: Maciej Miller
muzyka: Maciej Milewski
Polska 2022, 22’24”

Magda niestrudzenie próbuje poskładać swoją skomplikowaną przeszłość, by w końcu dowiedzieć się, kim jest. Nie może tego jednak zrobić, dopóki nie pozna swojej biologicznej matki. Dziewczyna przebywa długą i emocjonalną podróż, by odnaleźć siebie.

 

MOODY
reżyserzy: Karolina Karwan, Tomasz Ratter
zdjęcia: Tomasz Ratter, Karolina Karwan
Polska 2022, 30’

Na małej wyspie w Indonezji żyje dwoje ludzi zdanych tylko na siebie: matka i jej dorosły syn Mudi, który w tanecznym transie rozmawia z duchami. Poetycka opowieść o trudnej relacji, samotności w tropikalnym „raju” i połączeniu z tym, co niewidzialne.