4-8.12.2024 / Białystok

Konkurs MŁODZI Zestaw II

Rozpoczęcie: 8 grudnia 2023 11:00
Zakończenie: 8 grudnia 2023 12:30
Lokalizacja: Kino Forum

Konkurs MŁODZI Zestaw II

Konkurs MŁODZI Zestaw II (75′)

8.12.2023, 11:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 5 złhttps://bilety.bok.bialystok.pl/

 

SIOSTRA
SISTER
reżyserka: Kasia K. Pieróg
Polska, 2022, 12’

Dwie siostry podróżują przez Krainę Chmur w poszukiwaniu Wielkiego Drzewa. W wyprawie pełnej niepowodzeń, wyrzeczeń, radości i smutków zbliżają się do swojego celu i do siebie samych. Film o dynamice siostrzanej relacji, wzajemnych problemach i wspólnym dojrzewaniu.

DOWN HERE
TUTAJ
reżyser: Omer Ben Shachar
zdjęcia: Kai Krause
Stany Zjednoczone, 2022, 3’30’’

Film przedstawia koszmarny scenariusz, w którym wszyscy noszą identyczne maski, aby się dopasować. Ale kiedy maska pewnego młodego mężczyzny zaczyna się odklejać, zastanawia się on, czy ukrywanie swojej prawdziwej tożsamości jest tego warte.

DENISKA UMŘELA
DEDE IS DEAD
DEDE UMIERA
reżyser: Philippe Kastner
zdjęcia: Philippe Kastner
Czechy, 2023, 9’

Trudno poradzić sobie ze śmiercią ukochanego zwierzaka. Nawet jeśli staramy się na nią przygotować, zawsze wydaje się, że nadchodzi zbyt wcześnie. To historia chłopca i jego psa Dede, który nagle odchodzi, a chłopiec zostaje sam ze swoim żalem. Jednak to, że Dede nie żyje, nie oznacza, że całkowicie odeszła.

DZIECI I RYBY
OUT OF WATER
reżyserka: Gracjana Piechula
zdjęcia: Aleksandra Kamińska
Polska, 2021, 14’

Zosia jest 13-letnią CODA-czką – słyszącym dzieckiem niesłyszących rodziców. Wraz z tatą wyrusza zawalczyć o udział w swoich wymarzonych zawodach pływackich, do których przez niedopatrzenie ojca nie została dopuszczona. Po drodze bohaterowie napotykają komplikacje, które stawiają Zosię w roli tłumacza i pośrednika pomiędzy niesłyszącym tatą a resztą świata. Posiadanie głosu staje się dla dziewczynki nie tylko przywilejem, ale również ciężarem.

JESTEM BŁĘKITEM
BLUE
reżyserka: Weronika Szyma
Polska, 2023, 6’52’’

W tej historii czas się rozciąga. Matka i córka próbują odnaleźć się po odejściu ojca. Spędzają leniwie czas na metaforycznej plaży, na której są same. Walczą ze swoją niepewnością i tęsknotą. Życie na plaży jest próbą ich cierpliwości. Jak refren powraca obraz morza, kuszącego obietnicą wolności, a zarazem przerażającego, bo jest innym, tak różnym od ciepłego piasku światem.

MAGDA
reżyserka: Adela Kaczmarek
Polska, 2022, 9’

Podhale, zima 1939. Magda, znakomita narciarka, działa w polskim ruchu oporu. Przewozi dokumenty i uciekinierów przez góry na Słowację. Pewnego dnia, gdy grupa pilotów musi pilnie przekroczyć granicę, bo depcze im po piętach gestapo, wymyśla ryzykowny plan pomocy. Niestety, nazistowscy żołnierze to także doświadczeni narciarze…

PRÜGIPAL
TRASHBALL
PIŁKA
reżyserzy: Ida Lepparu, Andrei Bljahhin, Sameliina Paurson
zdjęcia: Andrei Bljahhin, Ida Lepparu, Sameliina Paurson
Estonia, 2022, 6´52´´

Malutki owad zbiera śmieci w trawie i natrafia na gigantyczne kopyta bawiące się piłką zrobioną ze śmieci. Mimo że niespodziewane postacie przeszkadzają w sprzątaniu, owad wychodzi z tego zwycięsko, przywołując niegrzeczne kopytne stworzenia do porządku.

LA REINE DES RENARDS
THE QUEEN OF THE FOXES
KRÓLOWA LISÓW
reżyserka: Marina Rosset
zdjęcia: Marina Rosset
Szwecja, 2022, 9’

Królowa lisów jest najsmutniejsza ze wszystkich. Aby ją uszczęśliwić, jej zaniepokojony gang wyrusza nocą, by złożyć u jej stóp potajemnie napisane, ale ostatecznie niewysłane, listy miłosne odzyskane z miejskich śmieci.

BALCONY CACOPHONY
KAKOFONIA NA BALKONIE
reżyser: Quentin Haberham
zdjęcia: Marc de Meijer
Holandia, 2023, 5’

Kiedy bogata dama, miłośniczka sztuki ozdobnego strzyżenia krzewów i drzew, musi zamienić swoją rezydencję z bujnymi ogrodami na małe mieszkanie komunalne, trudno jej poradzić sobie z nowym sąsiadem i jego dziwnymi hobby.