7-11.12.2022 / Białystok

konkurs Okno na Wschód – cz. 1

Rozpoczęcie: 6 grudnia 2013 17:00
Zakończenie: 6 grudnia 2013 20:00
Bilety: Bezpłatne
Lokalizacja: Camera Cafe ,ul. Lipowa 14/11 ,Białystok

konkurs Okno na Wschód – cz. 1

blue dogNIEBIESKI PIES / THE BLUE DOG, reż. Sinkevich Ruslan, Lukyanova Marina, Białoruś, 2013, 4’16”
cinematography/zdjęcia: Sinkevich Ruslan, Lukyanova Marina

Muzyczna opowieść o Jimmym, który przypadkowo ulepił z plasteliny złego psa. Zwierzak wywrócił do góry nogami zawartość magicznego pudełka, zakłócił harmonię i spokój bezbronnych mieszkańców. Jednak dzięki potędze sztuki i odwadze chłopca, świat został uratowany.

pride (2)SKOK / JUMP, reż. Petar Valchanov, Kristina Grozeva, Bułgaria, 2012, 30’
cinematography/zdjęcia: Mihail Boevski

Stary kawaler otrzymuje od swego bogatego kuzyna propozycję opieki nad luksusowym penthousem. Dla biednego krewnego, ciągle mieszkającego z matką i dziadkiem, to doskonała okazja, aby mieć trochę ciszy i spokoju w luksusie i bogactwie. Ale już następnego dnia w apartamencie zjawia się pani inspektor zajmująca się odczytem wodomierzy.

my_name_is_boffer_bings_still_06NAZYWAM SIĘ BOFFER BINGS / MY NAME IS BOFFER BINGS, reż. Laszló Csaki, Węgry, 2012, 20’, animacja
cinematography/zdjęcia: Árpád Horváth

Niektóre rzeczy najlepiej trzymać w tajemnicy, powinny zawsze pozostać w ukryciu. Ta animacja kredowa jest oparta na jednym z opowiadań Ambrose Bierce’a. Dreszczowiec pełen czarnego humoru, narysowany białą kredą, przedstawia współczesną wersję ponadczasowej opowieści o chciwości i obsesji.

isaac (1)ISAAC CIĄGLE ŚPI / ISAAC IS STILL SLEEPING, reż. Alexandru Ponoran, Rumunia, 2012, 17’41”
cinematography/zdjęcia: Alexandru Ponoran

Chłopiec wychowywany przez bardzo religijną matkę, próbuje kontrolować swoje marzenia i zmieniać świat na taki, w którym czułby się wolny. Elementy rzeczywistości wydają się być przesadzone, tworząc plastikowy i dziwaczny obraz z surrealistycznymi akcentami.

move-to-guardNA STRAŻY GÓRY / TO GUARD A MOUNTAIN, reż. Izer Aliu, Norwegia/Macedonia, 2012, 25’
cinematography/zdjęcia: John – Erling Holmenes Fredriksen

Jedynym pragnieniem 12-letniego Isy jest, by ojciec postrzegał go jako mężczyznę – a mężczyźni nie płaczą. Gdy Isa gubi jedną z owiec, on i jego młodszy brat Hamid muszą być posłuszni ojcu i ją odnaleźć. Na szczycie góry Hamid zostaje ciężko ranny i Isa ma dylemat: czy powinien być mężczyzną i wykonać polecenie ojca, czy też jak najszybciej sprowadzić młodszego brata z góry?

kiosk (1)KIOSK, reż. Anete Melece, Szwacjaria/Łotwa, 2013, 7’
cinematography/zdjęcia: Anete Melece

Od lat kiosk jest małym domem Olgi. Jej miłość do słodyczy i monotonne życie sprawiły, że po prostu nie może stamtąd wyjść. Aby o tym nie myśleć, czyta czasopisma podróżnicze i marzy o dalekich krajach. Absurdalny incydent daje początek jej podróży.

mariaMARIA, reż. Claudiu Mitcu, Rumunia, 2013, 19’
cinematography/zdjęcia: Claudiu Mitcu

Maria odchodzi, łagodnie i spokojnie, w otoczeniu krewniaczek i przyjaciółek. Przyciszone głosy kobiet wypełniają pokój – pokój z telewizorem, kaflowym piecem i zapalonymi  świeczkami. Maria śpi spokojnie. Jej towarzyszki jedzą, śmieją się cichutko i cały czas rozmawiają. Maria odchodzi wśród ich przyjaznych i pogodnych głosów…

LIsa, GO HOME_1.73.1LISA, DO DOMU / LISA, GO HOME, reż. Oksana Buraja, Litwa/Estonia, 2012, 27’
cinematography/zdjęcia: Kristina Sereikaite

Lisa ma sekret. Będzie tam, gdzieś wysoko, w miejscu, gdzie nikt nikogo nie rani, gdzie wszystko jest piękne. „To miejsce, w którym będziemy żyć, moja rodzina i ja”. Lisa szeptem wyraża swoje uczucia. Dziewczynka regularnie ucieka z domu, jak najdalej od świata, który jest tak obrzydliwy i okropny, że nawet nie chce się go już podglądać.

tajemnica dlugiego zycia (3)JAKI JEST SEKRET TWEGO DŁUGIEGO ŻYCIA / WHAT’S YOUR SECRET OF LONG LIFE, reż. Eszter Jánka, Węgry, 2013, 1’

W tym króciutkim filmie poznamy tajemnicę długiego życia. 13 pięknych starszych zwierząt jest gotowych dzielić się swymi sekretami i udziela wskazówek dotyczących długowieczności. Radujące serce rozmowy, a w nich tyle prawd życiowych.

razem 150′