4-8.12.2024 / Białystok

Żubroffka już 2 tygodnie!

Żubroffka już 2 tygodnie!

 

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA już po raz ósmy zaprasza do Białegostoku i na Podlasie! Każdy, kto pamięta początki Festiwalu, na pewno zauważył, jak zmienił się on przez te wszystkie lata, kiedy to z małej kameralnej imprezy ewoluował w jeden z najważniejszych polskich festiwali krótkiego filmu. Gwarantujemy, że artystycznych emocji nie zabraknie, a tegoroczna edycja ŻUBROFFKI zapewni mnóstwo, nie tylko filmowych, atrakcji. Rezerwujcie sobie czas od 4 do 8 grudnia!

Podczas Festiwalu, o nagrody w pięciu konkursach walczyć będzie kilkadziesiąt – wyselekcjonowanych z kilkuset! – filmów z całego świata. W kategorii OKNO NA WSCHÓD zobaczymy filmy z Europy Środkowo-Wschodniej, a w sekcji CAŁY TEN ŚWIAT – dzieła twórców z pozostałej części globu. Z kolei polscy filmowcy, jak zawsze zmierzą się ze sobą w kategoriach: AMATORZY, STUDENCI i NIEZALEŻNI.

Wśród startujących w konkursach filmowców zostanie rozdanych pokaźna lista nagród, w tym najważniejsza, czyli GRAND PRIX Festiwalu w wysokości 2.000 €, będąca zarazem szansą na światową dystrybucję zwycięskiego filmu przez ShortsTV.

O tym, kto na nagrody zasłużył, zdecyduje międzynarodowe jury w składzie: Agnieszka Obszańska (dziennikarka radiowej Trójki), Taisia Igumentseva (rosyjska reżyserka filmowa nagrodzona w Cannes za film „Road to”), Leszek Dawid (reżyser i scenarzysta filmów „Ki” i „Jesteś bogiem”), Emma De Swaef (belgijska reżyserka animacji i ubiegłoroczna zwyciężczyni ŻUBROFFKI) oraz Mikołaj Wawrzeniuk, reprezentujący białostocką szkołę reportażu.

W ramach ŻUBROFFKI widzowie będą mogli wybrać się w krótkometrażowe podróże filmowe m.in. do Litwy, Łotwy, Bułgarii, Serbii, Słowacji, Rosji, Ukrainy, Gruzji, Hiszpanii, Anglii a nawet na Karaiby! Zobaczą także zestawy specjalne, m.in. Animowane Filmy Dokumentalne, Oblicza Islamu, Krótkometrażowe nominacje do Oscarów, Midnight Shorts, Legendy starej Pragi, izraelskie filmy sf… czy holenderskie filmy dla najmłodszych.

W programie również: warsztaty filmowe („Coffe on glass” Svetłany Filippovej)  i dziennikarskie („Pisząc i myśląc o filmie” Magdy Sendeckiej), wystawy komiksu „Na własny koszt. Komiksowy pamiętnik bywalca burdeli” oraz wystawa fotografii Petrut Calinescu „Around Black Sea”, spotkania z twórcami, panel dyskusyjny oraz koncerty, podczas których wystąpią: kultowy estoński hip hopowiec TOMMY CASH, guru londyńskiej sceny dubstep & grime SON OF KICK, największa marka na scenie reggae jungle CONGO NATTY z TENOREM FLY oraz legenda światowej muzyki dub MAD PROFFESOR! Dodatkowo, po raz w pierwszy w Polsce widzowie będą mogli wziąć udział w ANIMATED KARAOKE BATTLE!

Wielkie emocje podczas otwarcia Festiwalu zapewni premierowy w Polsce pokaz filmów nominowanych do nagrody Oscara® w kategorii Krótkometrażowy Film Fabularny, zaś uroczystą galę, podczas której zostaną ogłoszone wyniki i wręczone nagrody, uświetni unikalny mix nowoczesnej muzyki i obrazu TRAINS OF THOUGHTS LIVE – SOFA SURFERS!

 

Organizatorem Festiwalu jest Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”.

Festiwal realizowany z budżetu Miasta Białystok.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *