4-8.12.2024 / Białystok

Panele dyskusyjne Żubroffki

Panele dyskusyjne Żubroffki

Wschód Kobiet – Kobiety i krótki metraż
po pokazie Wschód Kobiet
Moderatorka: Zofia Jaroszuk
9.12.2016, 12:00
Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku, ul. Świerkowa 20, C.01 (duża Aula, nowy budynek)

Kino krótkometrażowe często jest postrzegane jako przyjaźniejsze kobietom niż świat pełnometrażowych fabuł, gdzie gra toczy się o większą stawkę. Dla wielu reżyserek, droga wiodąca od krótkiego metrażu do realizacji pełnometrażowego debiutu bywa trudniejsza niż w przypadku ich kolegów – filmowców. Dlaczego tak się dzieje? O obecności kobiet w kinie i realiach pracy w głównie męskim środowisku, porozmawiamy z reżyserkami i producentkami z Europy Wschodniej, które podzielą się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Jak postrzegają pozycję kobiety w kinie krótkometrażowym? Czy walczą o nią i uciekają się do ekstremalnych środków, aby uzyskać posłuch na planie zdjęciowym? Czy dobrze czują się w świecie filmu, czy stawia on przed nimi bariery? Co to jest celuloidowy sufit i czy istnieje? Czy kobiety muszą być zdolniejsze i bardziej zdeterminowane od swoich kolegów, żeby osiągnąć sukces? Co musi się zmienić, aby było ich więcej w filmie?

Panelistki
Klara Kochańska
Reżyserka i scenarzystka, absolwentka Kolegium MISH Uniwersytetu Warszawskiego, a od 2009 roku studentka reżyserii w PWSFTviT w Łodzi. Laureatka prestiżowej nagrody przyznawanej przez Amerykańską Akademię Filmową, tzw. studenckiego Oscara za film Lokatorki.

Masha Kondakova
Ukraińska reżyserka, obecnie pracuje nad filmem dokumentalnym o kobietach walczących w szeregach ukraińskiej armii. Jej debiutancki film, Fallen Leaves, miał premierę na festiwalu w Locarno.

Fanni Szilágyi
Węgierska reżyserka i operatorka filmowa, zrealizowała wiele filmów krótkometrażowych i wideoklipów. Jej film End of Puberty miał premierę na festiwalu w Toronto, a obecnie podróżuje po międzynarodowych festiwalach filmowych, gdzie zdobywa liczne nagrody.

Marta Lewandowska
Producentka filmowa, ma na swoim koncie produkcję ponad 20 filmów krótkometrażowych. Wyprodukowany przez nią pełnometrażowy film The Saint (2016) odnosi sukcesy na wielu prestiżowych międzynarodowych festiwalach.

Milica Tomović
Reżyserka, absolwentka Wydziału Sztuk Dramatycznych na Akademii Sztuk w Belgradzie. Jej film Transition miał premierę na festiwalu w Locarno oraz zdobył nagrodę za najlepszy film krótkometrażowy na festiwalu w Sarajewie.

Spotlight on Shorts: Obecność i promocja filmów krótkometrażowych w (nowych) mediach/Promoting short films in new media
Moderator: Dominik Sołowiej
10.12.2016, 14:00
Pub Harry, ul. Warszawska 29
wstęp wolny

Co zrobić, żeby film trafił na przysłowiowe pierwsze strony gazet? Jak stworzyć wokół niego szum medialny i czy to się opłaci? Kto i dlaczego pisze o filmach krótkometrażowych? Porozmawiamy o tym z założycielami i redaktorami mediów oraz platform, na których łamach krótkie filmy goszczą nie tylko od święta. W jaki sposób promują szorty? Czy jest to lukratywny biznes czy ciężka praca u podstaw? Czy rozgłos może wpłynąć na sukces filmu? Jaka przyszłość czeka media promujące filmy krótkometrażowe? Z tematem zmierzą się paneliści z różnych krajów Europy. Będzie to okazja do przedstawienia trendów i dobrych praktyk związanych z promocją filmów w mediach (nie tylko) internetowych.

W gąszczu festiwali
Moderator: Krzysztof Szubzda
11.12.2016, 14:00
Plac przed Białostockim Ośrodkiem Kultury, ul. Legionowa 5 (zbiórka)
Spotkanie festiwali filmowych, przedstawicieli branży i filmowców – stron, które ciągle mają sobie wiele do zarzucenia, ale i do zaoferowania. Czego festiwale oczekują od twórców? Jakich filmów szukają? Czego twórcy wymagają od festiwali, może mają pomysły na ułatwienie komunikacji? Zapraszamy twórców i wizytującą nas branżę do niezobowiązującej dyskusji wokół tematów działalności festiwalu, pracy selekcjonerów, zgłoszeń na festiwale i strategii festiwalowych. Dajemy również szansę twórcom, by osobiście poznali przedstawicieli branży i dowiedzieli się, czym konkretne festiwale wyróżniają się spośród tysięcy innych festiwali krótkich filmów na świecie. Dodatkowo, wykorzystując dziką podlaską naturę, chcemy im przekazać zapas pozytywnej energii na cały rok!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *