7-11.12.2022 / Białystok

ŻUBROFFKA zaprasza na warsztaty

Rozpoczęcie: 18 listopada 2015 15:28
Zakończenie: 18 listopada 2015 15:28
Kategoria: Warsztaty

Festiwal ŻUBROFFKA kocha kino, dlatego chcemy uczyć, jak je tworzyć, jak o nim dyskutować oraz jak spojrzeć na nie krytycznie. Do współpracy zachęcamy kinomanów w każdym wieku!

Podczas jubileuszowej edycji Festiwalu zapraszamy na warsztaty filmowe „Dogma według seniorów”, podczas których wspólnie z Grzegorzem Jaroszukiem spróbujemy przekonać się, czy będąc seniorem można w kilka dni obedrzeć kino z iluzji. O tym, że każdy z nas nosi w sobie jakąś historię, a w niej gnieżdżą się ciekawe opowieści, przekona młodych animatorów Ewa Borysewicz, która poprowadzi warsztaty dokumentalnego filmu animowanego „Mój dom, moje podwórko”. Z kolei Jakub Socha, podczas warsztatów dziennikarskich spróbuje nauczyć młodych dziennikarzy pisać o filmie lub o takim pisaniu podyskutować.

Wszystkie warsztaty odbędą się w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA 2015, w dniach 2 – 6 grudnia.

Zgłoszenia i pytania związane z warsztatami prosimy kierować na adres: warsztaty@zubroffka.pl lub kino@bok.bialystok.pl, lub numer telefonu: 85 746 13 15
Pobierz formularz zgłoszeniowy:
warsztaty animacji
warsztaty dziennikarskie

 

WARSZTATY TWORZENIA FILMÓW PRZEZ SENIORÓW: MANIFEST DOGMY
prowadzenie: Grzegorz Jaroszuk
miejsce: Białystok
seniorzy: wstęp wolny

Kamera z ręki, wyeliminowanie sztucznego oświetlenia i wszelkich filtrów, brak scenografii, dźwięk rejestrowany jednocześnie z obrazem oraz przede wszystkim odrzucenie kina gatunków i tak zwanej powierzchownej akcji… to nie jest opis filmu amatorskiego lecz główne zasady DOGMY. Festiwal ŻUBROFFKA oraz reżyser Grzegorz Jaroszuk postanowili zachęcić podlaskich seniorów do realizacji swojego filmu według awangardowego manifestu.

Kino postrzegane było zawsze jako wielka iluzja. Wielu pokładało w tym właśnie największą siłę kina. Jednak zdarzali się tacy filmowcy, którym zależało na tym by wprowadzić do kina coś, co zbliżałoby kino do prawdy. Taki cel mieli filmowcy wierzący w założenia Dogmy. Jak zamierzali kino uczynić bardziej prawdziwym? Jakie środki i techniki stosowali? I czy będąc seniorem można w kilka dni obedrzeć kino z iluzji? Warsztaty polegać będą po pierwsze na poznaniu założeń Dogmy (przez prezentację fragmentów kluczowych dla tej poetyki filmów), a po drugie na realizacji sceny według jej założeń. Interesować nas będą takie tematy jak odkrywanie tajemnic rodzinnych, skomplikowanych relacji. Celem warsztatów jest wprowadzenie uczestników w tajniki tego jak pracowali filmowcy według założeń Dogmy.

Grzegorz Jaroszuk ukończył studia na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Film dyplomowy „Opowieści z chłodni” zdobył ponad 30 nagród na festiwalach w Polsce i na świecie (Locarno, Sundance, AFI Los Angeles). Od 2011 jet członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. Debiut pełnometrażowy „Kebab i Horoskop” miał premierę na festiwalu w Karlovych Varach, zdobył nagrody za najlepszy debiut na Raindance Film Festival oraz Rome Independent Film Festival.

WARSZTATY DZIENNIKARSKIE
prowadzenie: Jakub Socha
miejsce: Białystok
Udział w warsztatach: 30 zł (opłata w kasie kina Forum)

Czy można kogoś nauczyć pisać o filmie? Nie wiem, wiem jednak, że o samym pisaniu o filmie można zwyczajnie pogadać i podyskutować. Na warsztatach postaramy się przyjrzeć różnym strategiom, stylom, trikom, które wykorzystują krytycy. Zastanowimy czym się różni krytyk od recenzenta, eseista od felietonisty, rozmówca od wywiadowcy. Przyjrzymy się tekstom uznanych autorów i porozmawiamy o pracach, które w trakcie warsztatów napiszą ich uczestnicy. A wszystko w oparciu o bogaty program tegorocznego Festiwalu ŻUBROFFKA.

Jakub Socha – absolwent filmoznawstwa UAM. Krytyk filmowy, kieruje działem filmowym w dwutygodnik.com. Zwycięzca konkursu im. Krzysztofa Mętraka (2007). Współzałożyciel nieistniejącej już „Gazety Filmowej”. Publikował w w „Filmie”, „Kinie”, „Filmwebie”, „Gazecie Wyborczej”. Współautor książki „DOCąd. Rozmowy z polskimi dokumentalistami” oraz tomów „Polskie kino niezależne” oraz „Nie chcę spać sam. Kino Tsai Ming – Lianga”.

WARSZTATY DOKUMENTALNEGO FILMU ANIMOWANEGO: MÓJ DOM, MOJE PODWÓRKO
prowadzenie: Ewa Borysewicz
miejsce: Liceum Plastyczne w Supraślu
Udział w warsztatach: 40 zł (opłata w kasie kina Forum)

Każdy nosi w sobie jakąś historię, w niej gnieżdżą się opowieści, krótkie anegdoty, wystarczy się zatrzymać, przyjrzeć, zanotować, stworzyć im przestrzeń na kartce papieru i dać im czas, aby zaczęły żyć własnym życiem. Warsztaty mają zaznajomić uczestników z animowaną formą dokumentalną i techniką animacji kredą na tablicy. Bazując na anegdotach zasłyszanych w gronie rodzinnym czy wśród przyjaciół, przejdą przez proces od scenariusza i szkiców do filmu animowanego.

Ewa Borysewicz urodziła się w Sokółce, a wychowała w Janowie, Kumiałce, Czarnej Białostockiej i Białymstoku. Jest absolwentką ASP w Krakowie. Po festiwalowych sukcesach jej studenckiego filmu animowanego „Kto by pomyślał?” jej debiutancki film „Do serca Twego” został nominowany do nagrody Złotego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Berlinale 2014. Ewa odbyła program rezydencji artystycznej AAIR w Tokio (2012) oraz w Akademie Schloss Solitude w Stuttgarcie (2013). Stworzyła również krótkie animacje o treściach społecznych dla TVP Kultura i białostockiej Galerii Arsenał. Studiuje obecnie reżyserię filmową na WRiTV w Katowicach.
Współorganizatorem warsztatów jest Liceum Plastyczne w Supraślu.

Jakub SochaGrzegorz_Jaroszukewa ars independent